Rok temu Rosja napadła na Ukrainę, do Pleszewa zaczęli przybywać uchodźcy

Avatar photoIrena Kuczyńska24 lutego 20238min
8-uchodzczynie.jpg
W ostatnich dniach lutego 2022 roku do Pleszewa zaczęli przybywać uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Znaleźli w Pleszewie schronienie. Niektórzy wrócili do Ukrainy, inni wyjechali do Anglii, do Niemiec ale wielu zostało i próbuje układać sobie życie.

Po 24 lutego 2022 roku w mieście i gminie Pleszew nadano Ukraińcom 702 numery PESEL. Pierwsze osoby ze statusem uchodźcy przybyli do Pleszewa już 26 lutego 2022 roku.

W siedzibie Straży Miejskiej nadawano uchodźcom numery PESEL
Zbigniew Duszczak – komendant Straży Miejskiej

Pleszewianie, podobnie jak mieszkańcy innych miejscowości, pośpieszyli z pomocą, sąsiadom, którzy z powodu wojny opuszczali w swoje domy w Ukrainie. Przyjmowali gości pod swój dach, karmili, przyodziewali, pomagali, jak umieli. Jeździli też na granicę, aby pomóc w transporcie do miasta ale też do wielu miejscowości w okolicy.

Pleszew dla Ukrainy – ludzie pomagają ludziom

 

Pomoc dla Ukrainy organizują siostry dominikanki

 

Dominikanki
Pleszewianin z Moskwy o ataku na Ukrainie

Wśród osób bardzo zaangażowanych w pomoc, w czasie tej pierwszej fali uchodźców był Artur Kowalski i jego żona Agnieszka. Wspomina on, że pierwsi uchodźcy dotarli do Pleszewa z rana 26 lutego 2022 roku.  Były to 3 dorosłe osoby +6 dzieci z Samary /Самари/-  w obwodzie wołyńskim. Kontakt został nawiązany przez osoby mieszkające/pracujące w okolicy Pleszewa – były to rodziny pracujących tu mężczyzn, żony z dziećmi – wspomina pleszewianin.

Skrzynka kontaktowa u Kowalskich

I tak Kowalscy stali się skrzynką kontaktową – to tu dzwonili pleszewianie, którzy oferowali dach nad głową, pomoc materialną, dowóz spod granicy,  ale też ci, którzy pomocy szukali.  I to  nie tylko mieszkań, zanim powstał magazyn w Przedsiębiorstwie Komunalnym, potrzebne  były łóżka i inne meble, odzież, bo niektórzy mieli to, co na sobie, jedzenia.  Artur podkreśla, że pomocne były dwie Ukrainki które mieszkają i pracują w Pleszewie. Wkrótce Oksana zaczęła pracować w ratuszu, gdzie pomagała swoim rodakom m.in. wypełnić dokumenty.

Oksana Myglias pomaga wypełniać dokumenty w ratuszu

Wkrótce Kowalscy postanowili założyć na Facebooku grupę Pleszew dla Ukrainy  POMOC-DARY-PRACA. To tu trwała wymiana wszelkich informacji. Aktualnie grupa liczy 3,5 tysiąca osób – podkreśla Artur.

Przerażenie, demonstracja, pomoc

Wybuch wojny w Ukrainie przeraził Ukraińców, którzy w Pleszewie mieszkają od kilku lat   TUTAJ

27 lutego – w niedzielę na pleszewskim Rynku odbyła się demonstracja przeciwko wojnie w Ukrainie TUTAJ

Demonstracja na Rynku

W Broniszewicach na plebanii mieszkają uchodźcy

Uchodźcy w Pleszewie – tej podróży nie planowali

Rosja napadła na Ukrainę, teraz my jedziemy w gości do Polski

Ponad 100 osób zamieszkało w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, wśród nich była 6 – osobowa rodzina z niemowlęciem  TUTAJ

 

Po 24 lutego 2022 roku w mieście i gminie Pleszew nadano Ukraińcom 702 numery PESEL.

144 uczniów i  przedszkolaków

Trudno powiedzieć, ile z tych osób do tej pory mieszka w Pleszewie. Wiadomo, że w szkołach podstawowych i w przedszkolach  Miasta i Gminy Pleszew jest 127 uczniów i przedszkolaków ukraińskiego pochodzenia. 17 uczęszcza do prowadzonych przez powiat pleszewski Zespołu Szkół Technicznych i Liceum im. St. Staszica. Niektórzy uczniowie rano chodzą do szkół w Pleszewie a po południu łączą się on-line ze swoimi nauczycielami w Ukrainie.

Jedno państwo – dwa języki

Z informacji dyrektorki jednej z pleszewskich podstawówek wynika, że dzieciom najlepiej idzie matematyka i angielski, gorzej jest z językiem polskim, historią. Na ulicach Pleszewa, w sklepach, w kawiarniach, słychać język ukraiński ale i rosyjski, bo niektórzy Ukraińcy są rosyjskojęzyczni i nie ma w tym, jak mówią, niczego dziwnego bo Ukraina to kraj dwujęzyczny.

Nasłuchują wieści z Ukrainy

Kobiety, bo to głównie one z dziećmi przebywają w Pleszewie, starają się pracować, uczą się też polskiego, często od swoich pociech, które języka nauczyły się w lot. Nasłuchują też wieści z Ukrainy a ci mieszkający w Pleszewie, przybyli z miast, które Rosja bombarduje.

Integracja

Wsparcia Ukraińcom udziela Fundacja Animacja, organizując spotkania integracyjne dla dorosłych ale też dla rodzin z dziećmi w ramach Klubu Polsko – Ukraińskiego.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska