Rozprawa o zabójstwo i nielegalne posiadanie broni – symulacja rozprawy sądowej w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska17 maja 202412min
zdjecie-KU-zajezdnia-2-1280x800.png
W ramach Festiwalu Rozpraw Sądowych IUSTITIA 2024, kaliski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA organizuje pokazową symulację rozprawy karnej „Zabójstwo i posiadanie broni palnej bez zezwolenia”. Rozprawa odbędzie się w dniu 24 maja 2024 roku o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Zajezdni Kultury w Pleszewie przy ul. Kolejowej nr 8

 

Pełna rozprawa z zabójstwem w tle

W ramach Dnia Wymiaru Sprawiedliwości  zostanie przeprowadzona pełna rozprawa, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego. Sprawę rozpozna 5 – osobowy Sąd w składzie 2 sędziów i 3 ławników, pod przewodnictwem sędziego Sądu Rejonowego w Jarocinie Macieja Gruchalskiego. Pozostali członkowie składu orzekającego zostaną dobrani spośród publiczności. Przedmiotem rozpoznania będą stawiane w akcie oskarżenia zarzuty przestępstwa zabójstwa (art. 148 § 1 k.k.) i posiadania broni palnej bez zezwolenia (art. 263 § 2 k.k.)

Sędzia, obrońca, oskarżyciel z realu

Sąd wyda wyrok na podstawie przeprowadzonych dowodów. Również publiczność będzie mogła głosować, czy ich zdaniem oskarżony dokonał zarzucanych mu przestępstw, czy zasługuje na karę i jaką. Ponieważ symulacja rozprawy ma w założeniu być jak najbardziej realistyczna, oskarżycielem będzie Prokurator Prokuratury Rejonowej w Pleszewie Bernadeta Kudrykiewicz, a w roli obrońcy oskarżonego wystąpi adwokat Michał Królikowski.

Oskarżonym – znany aktor

W czasie rozprawy Sąd wysłucha wyjaśnień oskarżonego, w rolę którego wcieli się kaliski aktor Tomasz Wasiak – znany z wielu reklam telewizyjnych, a obecnie występujący gościnnie w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu w przestawieniu „Czerwone Nosy”.

Świadkowie i biegły z Pleszewa

Sąd przesłucha 3 świadków, których role zagrają znani w Pleszewie aktorzy Teatru Prawie Wielkiego: Emilia Olszak, Marek Sikora i Kryspin Zięciak. Sąd wysłucha także opinii biegłego z dziedziny broni i amunicji, którym na rozprawie będzie pleszewianin Marek Szymoniak. Całe wydarzenie poprowadzi Krzysztof Urbaniak – sędzia Sądu Rejonowego w Pleszewie i Prezes Zarządu SSP IUSTITIA Oddział w Kaliszu.

W Bielsku Białej i w Szczecinie

Podobne pokazowe rozprawy karne o rozbój, usiłowanie zabójstwa, zabójstwo czy też nielegalne posiadanie broni  odbędą się w schronisku na Szyndzielni w Bielsku – Białej, Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Rozprawy są otwarte dla wszystkich chętnych, wstęp wolny. Jeśli chodzi o Szyndzielnię to w dniu 24 maja o godzinie 17.00 rozpocznie się pokazowa rozprawa, gdzie w warunkach pewnej swobody zostanie odegrana iście filmowa historia rozboju inspirowana prawdziwą sprawą” – mówi sędzia Marzena Gregorczyk z oddziału śląskiego SPP „Iustitia.”

Symulowana jak prawdziwa

Za każdym razem, kiedy odgrywamy symulowaną rozprawę sądową, chcemy, żeby uczestnicy dowiedzieli się w praktyce, na czym polega prawo do sądu, że jako strona masz prawo do adwokata, do bycia wysłuchanym, czym jest domniemanie niewinności, że jesteś niewinny tak długo, aż nie dojdzie do prawomocnego skazania, że wszelkie wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego – podkreśla sędzia Krzysztof Urbaniak z oddziału kaliskiego SSP „Iustitia.”

Założenia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości 2024

Doświadczenie festiwali Open’er, Pol’and’rock, Cieszfanów, rokroczne Dni Edukacji Prawnej oraz lokalne wydarzenia oddziałowe, zrodziły pomysł organizacji I Festiwalu Rozpraw Sądowych z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości, który odbędzie się w całej Polsce w dniach 23 -24 maja tego roku.

„Zawsze z prawdziwą przyjemnością obserwuję emocje jakie towarzyszą tzw. „cywilom”, gdy mogą założyć prawdziwą togę i odegrać rolę sędziego, prokuratora czy adwokata w ramach pokazowej rozprawy, stąd pomysł, aby do naszego święta Dnia Wymiaru Sprawiedliwości zaprosić obywateli” podkreśla sędzia Katarzyna Orłowska-Mikołajczak prezeska Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia” i koordynatorka wydarzenia.

Festiwal Rozpraw Sądowych

Sam Dzień Wymiaru Sprawiedliwości upamiętnia postać niezłomnego włoskiego sędziego Giovanniego Falcone, który niestrudzenie i bezkompromisowo walczył z przestępczością o sprawiedliwość i właśnie w dniu 23 maja 1992 r. zginał w zamachu przypisywanym sycylijskiej mafii. Ten dzień jest okazją do promowania konstytucyjnych zasad wymiaru sprawiedliwości, zaś Festiwal Rozpraw Sądowych to propozycja edukacyjna propagująca wiedzę o wymiarze sprawiedliwości wśród wszystkich obywateli, żeby uświadomić czym jest sąd i do czego służy.

Czytaj: Sędziowie pod presją spotkali się z pleszewianami

W tym roku wychodzimy z budynku sądu w miejsca nieoczywiste.

Rozprawa na wysokości

Jeszcze inna odsłona Festiwalu Rozpraw Sądowych będzie miała miejsce w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa, sądzie położonym najwyżej w Polsce, gdzie w godzinach popołudniowych w piątek 24 maja, z widokiem na panoramę Warszawy, odbędą się nie tylko pokazowe rozprawy, ale też pokaz autorskiego projektu SPP Iustitia „Szkolenia VR dla młodych sędziów”, które pozwala każdemu, w bardzo realistycznych warunkach, wcielić się w rolę sędziego, a nadto zwiedzić sąd „od kulis”.

Czytaj: Kontrole w szkołach po spotkaniu z sędziami represjonowanymi

Warsztaty, panele, rozprawy

Oczywiście, obok całkiem nowego pomysłu na Festiwal Rozpraw Sądowych, organizowanego przez oddziały lokalne Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA w kooperacji z adwokatami, prokuratorami i organizacjami społecznymi, przy koordynacji Fundacji Edukacji Prawnej „Iustitia”, Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to też niezliczone spotkania z uczniami, studentami, obywatelami w sądach, szkołach, na uczelniach. Od warsztatów, paneli dyskusyjnych, pokazowych rozpraw, po spotkania z samymi sędziami – wszystko po to by budować nowoczesne i nastawione na obywatela sądownictwo.

Wydarzenie w Pleszewie: Sędzia Krzysztof Urbaniak:

Dwa morderstwa w Pleszewie

„W 2021 roku mieszkańcami Pleszewa wstrząsnęła informacja o zabójstwie na terenie ogródków działkowych. Następnie w styczniu 2022 roku w centrum Pleszewa miało miejsce podwójne zabójstwo. Wiele osób pytało mnie, jak dalej potoczą się te sprawy. Aktualnie w Sądzie Okręgowym w Kaliszu prowadzone są postępowania osób oskarżonych o te morderstwa. Dlatego postanowiliśmy, w ramach Festiwalu Rozpraw Sądowych IUSTITIA 2024, przeprowadzić pokazową rozprawę karną o taki właśnie czyn.

Rozprawa symulowana

Celem symulacji rozprawy jest przedstawienie postępowania przygotowawczego i procesu karnego w sposób jak najbardziej wierny oraz pokazanie, jak przebiega postępowanie dowodowe, w jaki sposób sąd dochodzi do rozstrzygnięcia oraz jakie są możliwe rozstrzygnięcia, przy wskazanym materiale dowodowym. Sąd wybrany spośród publiczności, pod przewodnictwem zawodowego sędziego, wyda w tej sprawie wyrok, a przewodniczący przedstawi motywy tego rozstrzygnięcia. Również publiczność – niezależnie od sądu – będzie mogła wydać swój wyrok.

Chcemy, aby mieszkańcy Pleszewa mogli zobaczyć jak dokładnie wygląda rozprawa karna i bezpośrednio doświadczyć z jakimi dylematami musi zmierzyć się Sąd wydając wyrok”.

Przedmiotem rozpoznania będą stawiane oskarżonemu zarzuty dwóch przestępstw o następującej treści:

W dniu 11 listopada 2023 roku około godziny 23:25 w Pleszewie przy ul. Wyspiańskiego działając w zamiarze pozbawienia życia Łukasza Łapy oddał do niego strzał z broni palnej, powodując obrażenia w obrębie narządów wewnętrznych jamy brzusznej, co doprowadziło do

  1. rozwinięcia się bezpośrednio po doznanym zranieniu ciężkiego wstrząsu urazowego i pokrwotocznego, a następnie zgonu pokrzywdzonego w dniu 12 listopada 2023 r.;

to jest o czyn z art. 148 § 1 k.k.

  1. w okresie od co najmniej 11 listopada 2023 roku do dnia 13 listopada 2023 r. w Pleszewie bez wymaganego zezwolenia posiadał broń palną w postaci pistoletu Walther P38;

to jest o czyn z art. 263 § 2 k.k.

Sędzia Krzysztof Urbaniak:

„Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych wraz z rodzinami. Wprawdzie sprawa dotyczy zarzutu zabójstwa, ale myślę, że młodzież i dzieci pod opieką rodziców mogą w niej bezpiecznie uczestniczyć. Będzie to niepowtarzalna okazja udziału w rozprawie karnej. Do zobaczenia 24 maja 2024 roku o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Zajezdni Kultury w Pleszewie przy ul. Kolejowej nr 8.”

Czytaj: Klub Praworządności zwiększy świadomość obywatelską

Tour de Konstytucja i Ewa Łętowska w Pleszewie

Kontakt do organizatora: Krzysztof Urbaniak, mail: krzysztof.urbaniak.pl@gmail.com

I Festiwal Rozpraw Sądowych IUSTITIA - 23-24 maja 2024 roku

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITI, Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA
Oddziały Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA
Lokalne organizacje


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska