Sala coraz bliżej

Avatar photoIrena Kuczyńska19 lutego 20184min
DSC_1554-1.jpg

Postępują prace przy budowie sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej 1 stopnia im. Wojciecha Kilara w Pleszewie.

Budynek, w którym będzie sala koncertowa, już stoi. Jest zgoda konserwatora na nową elewację starego budynku. Trzeba zdobyć na to dodatkowe pieniądze.

Tak jest w lutym 2018

I o te pieniądze dyrektor Sławomir Moch zamierza wnioskować do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Centrum Edukacji Artystycznej.

Tak ma być w grudniu 2018

Chodzi o to, żeby dwa, bliźniacze na pierwszy rzut oka budynki – stary szkolny i nowy, gdzie będzie sala koncertowa, tworzyły całość. Tymczasem na budowie praca wre. Kładziony jest dach, są niektóre okna, jest prąd,  w środku powstaje widownia a na niej scena.

Sala koncertowa na 130 miejsc siedzących, z pełnym wyposażeniem czyli m.in. dwoma fortepianami z zapadnią, organami firmy Rogers za 650 000 zł, ekranami, mniejszą salą koncertową, salami szkolnymi ma kosztować 11 000 000 zł.

Stary budynek jest już po termomodernizacji, na którą dyrektor pozyskał 1 250 000 zł z funduszy unijnych. Sala koncertowa, która ma służyć nie tylko społeczności szkoły ale też społeczności miasta Pleszewa a nawet powiatu. Projekt przewiduje organizowanie koncertów dla lokalnej społeczności w ramach upowszechniania kultury – mówi dyrektor szkoły Sławomir Moch.  Sala ma być gotowa w grudniu 2018 roku.

PSM 1 st. im. Wojciecha Kilara  od 28 lat kształci mieszkańców powiatu pleszewskiego. Wśród jej absolwentów są:
Maria Rutkowska – wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz ,,z sentymentu’’ pleszewskiej PSM, laureatka konkursów fortepianowych https://irenakuczynska.pl/dzien-bez-grania-mi-sie-zdarza-mowi-pianistka-maria-rutkowska-wizytowka-pleszewa/

Katarzyna Zawada – studentka AM w Poznaniu, laureatka licznych konkursów m.in. II Międzynarodowego Konkursu Piosenki im. Anny German w Moskwie. https://irenakuczynska.pl/spiewa-piosenki-anny-german/

 Adrian Furmankiewicz – laureat konkursów gitarowych. Pleszewska szkoła ma tradycje koncertów rodzinnych, gdzie muzykują rodzice z dziećmi oraz rodzeństwa. Uczniowie szkoły muzycznej występują na uroczystościach organizowanych przez miasto czy powiat.https://irenakuczynska.pl/gitara-pochlonela-adriana-calkowicie-nawet-wypoczywac-bez-niej-potrafi/

Ciekawą historię budynku, w którym mieści się PSM im. Wojciecha Kilara w Pleszewie przeczytacie w tym linku: https://irenakuczynska.pl/tajemnice-willi-przy-ul-wojska-polskiego-7-ktorej-miesci-sie-szkola-muzyczna/
Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-po-nowe-brzmienie.html

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska