Samorządowcy długodystansowcy spotkali się w Senacie RP

Avatar photoIrena Kuczyńska20 marca 20244min
65f83d6bcfff9_o_large.jpg
W 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym, dyplomami uhonorowano 74 wójtów i burmistrzów, którzy pozostają na stanowiskach od 1990 roku. Wśród nich są dwaj wójtowie z naszego regionu - Marek Zdunek z Gołuchowa i Józef Podłużny z Godziesz Wielkich. 

 

Uroczystość, na którą do stolicy przybyli samorządowcy, odbyła się w Senacie RP, gdzie w 1989 roku rozpoczęło przywracanie polskiej samorządności (4 marca 1990 roku  ustawa o samorządzie terytorialnym) m. in. dzięki ówczesnym senatorom prof. Jerzemu Regulskiemu  i Jerzemu Stępniowi oraz ekspertowi prof. Michałowi Kuleszy.

Patriarchat

Uczestnicy spotkania, wśród których było 74 włodarzy (samych mężczyzn), pozostających na stanowiskach od 1990 roku, wspominali że na początku lat 90. Polska lokalna była brzydka, szara i zaniedbana. Dzięki uruchomieniu społecznej aktywności prowincja odżyła i zakwitła. A samorządy cieszą się uznaniem 70 % Polaków.

Spotkanie okolicznościowe w Senacie w 34 rocznice. uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym Fot. Tomasz Paczos
Czytaj też: Pleszew w roku wyborów 1990 roku
Nie dla ograniczeń

Samorządowcy negatywnie ocenili wprowadzenie w 2018 roku ograniczenia do 2 liczby kadencji dla burmistrzów i wójtów. Co uniemożliwi pełnienie funkcji przez 8 kadencji. Na co mieli szansę wójtowie i burmistrzowie uhonorowani przez Marszałkinię Senatu Małgorzatę Kidawę – Błońską okolicznościowymi dyplomami.

Z gmin do powiatu

Wśród nich był Marek Zdunek  – wójt Gminy Gołuchów  od 1990 roku i Józef Podłużny wójt  Gminy Godziesze Wielkie, włodarz gminy od roku 1986. I co ciekawe, obaj panowie nie pójdą w ślady Joe Bidena, nie będą się ubiegać o reelekcję. Zamierzają swoje doświadczenie wykorzystać w samorządzie powiatowym. Zdunek ubiega się o mandat radnego powiatu pleszewskiego, Podłużny powiatu kaliskiego.

Samorządowcy na spotkaniu w Senacie – Marek Zdunek wójt Gminy Gołuchów
Spotkanie okolicznościowe ” Ludzie Samorządu w 34. rocznice uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym „
Fot. Tomasz Paczos
Czytaj też:Pewne zmiany tylko w Gołuchowie i w Choczu

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska