Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w pleszewskiej firmie FAMOT

Avatar photoIrena Kuczyńska30 kwietnia 20227min
FAMOT.jpg
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy zorganizowała w Pleszewie firma FAMOT. Program przewidywał zwiedzanie zakładu i seminarium. 

Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy  obchodzony jest od 2003 roku. I co istotne. Proklamowała go Międzynarodowa Organizacja Pracy utworzona  28 czerwca 1919 roku na paryskiej konferencji pokojowej. BHP jest ważnym elementem funkcjonowania firm.

Wielkopolskie obchody BHP

W tym roku Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy zorganizowała pleszewska firma FAMOT.  Godne uwagi jest to, że wydarzenie składało się z dwóch  części – zwiedzania zakładu i części seminaryjnej, którą w Zajezdni Kultury w Pleszewie poprowadził Tomasz Szymkowiak, główny Specjalista ds. BHP.

Zwiedzanie FAMOTu

Niewątpliwie atrakcją konferencji była możliwość zwiedzenia pleszewskiej firmy FAMOT.  I co istotne,  goście mogli poznać historię firmy, której początki sięgają roku 1877. Wtedy przedsiębiorca Ignacy Jezierski stworzył w Pleszewie  warsztat produkujący maszyny rolnicze. I co ciekawe, niektóre z nich można oglądać na historycznej ekspozycji.

Zwiedzanie FAMOTu

Niewątpliwie ważne było to, że uczestnicy seminarium mieli też możliwość podejrzeć z bliska firmę FAMOT. Przede wszystkim  poznali, jak  funkcjonuje  jedna z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych na świecie fabryk, produkujących obrabiarki sterowane numerycznie.

Zwiedzanie
Zwiedzanie FAMOTu – seminarium
Dziś i jutro FAMOTu

Pierwszym punktem drugiej części spotkania, już w Zajezdni Kultury, było wystąpienie członka Zarządu FAMOTu.  Izabela Spiżak zaprezentowała funkcjonowanie fabryki. Mówiła też o planach inwestycyjnych pleszewskiej fabryki na najbliższe lata, przede wszystkim o budowie nowej hali produkcyjnej.

Izabela Spiżak seminarium
Izabela Spiżak – na seminarium
Seminarium

Po wystąpieniu Izabeli Spiżak, przyszedł czas na główny temat seminarium. Urząd Dozoru Technicznego przybliżył zebranym temat „Eksploatacji, zagrożeń i wypadków związanych z urządzeniami transportu bliskiego”. O zagrożeniach wypadkowych przy użytkowaniu maszyn i urządzeń, o mobbingu w relacjach pracowniczych  mówił przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy.

Seminarium BHP

Przede wszystkim Przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pleszewie   przybliżył ważny ostatnio temat „Czynnik biologiczny w środowisku pracy – pandemia COVID-19”. O bezpieczeństwie pożarowym w zakładach produkcyjnych mówił przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie

Seminarium BHP w Zajezdni Kultury
Seminarium BHP
Fotka z Zajezdnią w tle

Bezsprzecznie lunch jest bardzo ważnym elementem każdej konferencji. Wtedy można wymienić się doświadczeniami na temat BHP, zadać pytania prelegentom. Jest chwila luzu i rozmowy.

Sem inarium BHP lunch

Godnym uwagi jest finał czwartkowej konferencji. Niewątpliwie wszyscy uczestnicy seminarium z przyjemnością zapozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia pod kultową Zajezdnią Kultury.

Pamiątkowe zdjęcie przed Zajezdnią Kultury

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska