Seniorom na plus

Avatar photoIrena Kuczyńska24 czerwca 20194min
Karta-Seniora-Czoło.jpg

Aktywacja do Sieci Życia, Ogólnopolska Karta Seniora, „pudełko życia”, bezpłatne porady prawnika, mediatora i nie tylko w M-GOPS-ie w Pleszewie.

Nowe oferty pomocy dla osób starszych zaprezentowała dziennikarzom dyrektorka Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie Justyna Zawieja. W spotkaniu uczestniczyła Izabela Świątek – zastępca burmistrza MiG Pleszew.

Dyrektor Zawieja przypomniała, że w każdy pierwszy czwartek miesiąca w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ulicy Targowej od 15:00 do 17:00 dyżuruje radca prawny, mediator rodzinny, pracownik socjalny, którzy pomogą napisać podanie do sądu, pozew, wskażą, jak można rozwiązać problem, także rodzinny.Warto wcześniej umówić się telefonicznie.

Od lipca w poniedziałki i czwartki (16:00 – 19:00) rozpoczyna działalność Lokalny Punkt Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, gdzie nie tylko seniorzy mogą uzyskać pomoc, w tym także materialną, jeśli np. zostali napadnięci i obrabowani.

W pleszewskim M-GOPS-ie taki punkt działać będzie  w pokoju nr 10.  Ale tę pomoc można uzyskać także w innym mieście, jeśli w swoim środowisku chcemy być anonimowi. Adresy można znaleźć w internecie na stronie MS. Jest to projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, realizowany będzie trzy lata.

W siedzibie M-GOPS można też pobrać tzw.  Pleszewskie Pudełko Życia, zamieścić w nim  informacje o sobie, swoich chorobach, lekarstwach przyjmowanych, kontaktami do bliskich i  schować np. w lodówce. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy osoby starsze mieszkają same.

Warto też pomyśleć o wyrobieniu Ogólnopolskiej Karty Seniora  , która przysługuje osobom po przekroczeniu 60. roku życia.

Formularze można pobrać w internecie, można też odebrać w siedzibie  M-G OPS przy ulicy Targowej 1. Po wypełnieniu, formularz zgłoszeniowy można dostarczyć do MGOPS, gdzie razem z innymi będzie wysłany do Stowarzyszenia „MANKO” Głos Seniora.

Na razie z Karty korzysta w Pleszewie i gminie 200 osób. Jest 1000  miejsc w Polsce, zwłaszcza w miejscowościach uzdrowiskowych, gdzie Karta uprawnia do zniżek.

Na pewno pozwala skorzystać ze zniżek w przejazdach kolejowych do 50 procent, zwalnia też z opłaty za nowy paszport.

I kolejna sprawa to aplikacja  Przycisk Sieci Życia, który umożliwi wezwanie pomocy. Można go aktywować bezpłatnie w swoim telefonie. www.ratownictwo.org. Pomoże Ci w razie zawału serca, ataku astmy, cukrzycy czy innych nagłych przypadłości Krajowa Sieć Alarmowa Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej.

I ważne dla matek, które urodziły przynajmniej troje dzieci. Nawet jeśli dzieci są już samodzielne i dorosłe, Kartę Dużej Rodziny warto wyrobić. Też w wielu miejscach można skorzystać z ulg.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska