Spotkanie z historią w mobilnym muzeum

Avatar photoIrena Kuczyńska8 grudnia 20183min
MMM1-czolo.jpg

Pleszew jest jednym z 56 polskich miast, do których dotrze Wystawa Mobilne Muzeum Multimedialne – zorganizowana z inicjatywy Prezydenta RP z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Autokar z mobilną ekspozycją przemierza Polskę od czerwca tego roku do końca grudnia. W Pleszewie zatrzyma się w środę (12) i czwartek (13 grudnia) przy Placu Powstańców Wielkopolskich.

Wystawa  MMM jest inicjatywą Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  MMM korzysta z multimedialnych urządzeń najwyższej generacji.

Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski, która w 1918 roku, po 123 latach pojawiła się na mapach Europy i trzeba było ją tworzyć.

Zwiedzający wystawę odbywa wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia II Rzeczpospolitej. Szczególną uwagę zwraca prezentacja „100 Polaków zasłużonych dla świata”.

Nie brakuje na wystawie biogramów sześciu Ojców Polskiej Niepodległości czyli Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, którzy budując państwo współpracowali ponad podziałami politycznymi.

Holograficzne urządzenia pozwolą zobaczyć niezwykłe trójwymiarowe obrazy m.in. włóczni św. Maurycego używanej podczas koronacji Piastów, pieczęć Kazimierza Wielkiego, chorągiew Tadeusza Kościuszki, podarowaną przez krakowskich mieszczan, monstrancję przeora Paulinów ojca Augustyna Kordeckiego, maskę pośmiertną Fryderyka Chopina.

Jest też Order Orła Białego – najstarsze polskie odznaczenie państwowe i symbol państwowy. Do końca trwania Rzeczpospolitej Polskiej (do trzeciego rozbioru w 1795 roku), order przyznawali królowie, z którzy w czasie koronacji występowali z insygniami tego odznaczenia.

W 1990 roku ostatni prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski – przekazał wolnej Polsce insygnia władzy legalnego polskiego rządu, w tym Order Orła Białego. Chodzi o rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Dla zwiedzających przygotowano liczne atrakcje m.in. możliwość odbicia na przygotowanych kartach pieczęci z wizerunkami pięciu orłów: piastowskiego, jagiellońskiego, królów elekcyjnych, II Rzeczpospolitej i współczesnego.

Pamiątką z wizyty w MMM może być zdjęcie wykonane  fotobudce z wizerunkiem Ojców Niepodległości, które można sobie potem zamieścić na portalach społecznościowych, przyłączając się do grona Polaków świętujących rocznicowe obchody.

Zwiedzanie wystawy trwa 20 minut. Dopełnieniem ekspozycji jest plenerowa gra planszowa, której uczestnicy wcielają się w role reporterów odkrywających tajemnice II RP.

Informacja – Krzysztof Budziński – koordynator projektu przejazdu MMM.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska