Srebrny jubileusz powiatu pleszewskiego z koncertem i statuetkami

Avatar photoIrena Kuczyńska3 kwietnia 20243min
plakat_malicki_koncert.jpg
W czwartek w Hali Sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie przy ul. Zielonej odbędzie się Gala z okazji 25 - lecia Powiatu Pleszewskiego. W programie wręczenie statuetek Artura Szenica, wykład oraz koncert z udziałem Waldemara Malickiego. Będzie okazja zwiedzenia szkoły, która przeszła generalny remont.
Po raz pierwszy Pleszew został siedzibą powiatu w czasach zaboru pruskiego 1 stycznia 1818 roku na podstawie rozporządzenia króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. W czasach II Rzeczpospolitej w 1932 roku powiat pleszewski zlikwidowano.  W czasach PRL-u odżył w 1956 ale znów zniknął kiedy powstało województwo kaliskie. Po licznych zabiegach, kiedy w 1999 roku tworzono powiaty, udało się przywrócić Pleszewowi status miasta powiatowego.
Mapa powiatu pleszewskiego w czasie zaborów – po roku 1870 na zielono zaznaczono granice, na pomarańczowo – kontury granic powiatu aktualnie
Budynek landratury – siedziba starosty – wybudowana w końcówce XIX w
W czwartek powiat będzie świętować srebrne gody. Burmistrzowie i wójtowie gmin tworzących powiat – czyli Pleszewa, Chocza, Gizałek, Dobrzycy, Czermina i Gołuchowa odbiorą dla swoich samorządów Statuetki Szenica – pierwszego pleszewskiego starosty w 1919 roku. Podobnie jak pierwsi starostowie odrodzonego powiatu pleszewskiego – Edward Kubisz i Michał Karalus.
Statuetkę Szenica wręczono też Hannie Suchockiej – premier RP w latach 1992/93
Okolicznościowy dyplom starosta Maciej Wasielewski wręczy Zbigniewowi Rodkowi – radnemu wszystkich kadencji, nadal ubiegającemu się o mandat w Radzie Powiatu Pleszewskiego.
Program jubileuszowej Gali przewiduje wykład prof. UAM dr hab. Pawła Stachowiaka pt. „Trudna rzeczywistość samorządowa. Narodziny, a współczesność” ale też koncert pt. „Waldemar Malicki  Klasycznie”.
Początek Gali godz. 16.00 – wstęp wolny. Będzie możliwość zwiedzania wyremontowanego budynku szkoły na Zielonej – zapewnia pleszewski starosta Maciej Wasielewski.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska