Stary plac w Choczu będzie jak nowy

Irena Kuczyńska13 kwietnia 20213min0
Czoło-Chocz-Plac-1-Maja.jpg

W Choczu  trwają prace na Placu 1 Maja. Jest to ostatni etap rewitalizacji placu, na którym jeszcze 200 lat temu stał kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Dzisiaj o kościele przypomina figura św. Wawrzyńca, którą odrestaurowano trzy lata temu w pierwszym etapie odnowy placu.

Niewielki Chocz ma dwa rynki, jeden to rynek właściwy a drugi to Plac 1 Maja. W historii miasteczka można przeczytać, że do 1822 roku stał tu kościół parafialny św. Wawrzyńca, który spłonął i nie odbudowano go, pewnie dlatego, że maleńki Chocz miał jeszcze dużą kolegiatę i kościół klasztorny. Po kościele św. Wawrzyńca został wielki niezabudowany plac zwany kiedyś Piaskami, w dwudziestoleciu międzywojennym Placem św. Wawrzyńca, po wojnie nazwano go Placem 1 Maja i tak już zostało.

Przymiarki do rewitalizacji placu

W 2018 roku władze Chocza rozpoczęły rewitalizację kultowego placu. W I etapie uporządkowano teren przy figurze św. Wawrzyńca, o którą dbają choccy strażacy, zmniejszono nieco park, robiąc miejsce pod niewielkie ale bardzo potrzebne rondo, teren odwodniono, oświetlono, wymieniono sieć kanalizacyjną, urządzono parkingi, ułożono nowe chodniki.

W II etapie wybudowano rondo i wykonano nową nawierzchnię na drodze gminnej, która biegnie przez plac.
Rondo nieduże, ale jest

W tym roku, w trzecim etapie przebudowy Placu 1 Maja, zostanie odnowiona część parkowa. Projekt przewiduje nowe nasadzenia drzew i krzewów, nowe trawniki, nowe powierzchnie z kostki brukowej, nowe zjazdy, miejsca postojowe, stojaki na rowery, ławki parkowe i nowe ledowe oświetlenie.

Na rewitalizację Placu 1 Maja miasto pozyskało dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Finał wszelkich prac na placu zaplanowano na koniec maja.