Świętujmy razem rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Irena Kuczyńska22 grudnia 20212min0
W Pleszewie trwają przygotowania do obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które w stolicy Wielkopolski wybuchło 27 grudnia 1918 roku.
powstanie.jpg

 

W 103 rocznicę w Pleszewie odbędzie się historyczna inscenizacja upamiętniająca przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, apel pamięci pod pomnikiem powstańca, złożenie kwiatów. Tego dnia pleszewski ratusz podświetlony będzie na biało – czerwono.

Uroczystości rozpoczną się w poniedziałek 27 grudnia po godzinie 11.00 na pleszewskim dworcu, gdzie z pociągu przemówi do zebranych uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich Aleks Makowiecki, wcielający się w postać Ignacego Jana Paderewskiego, któremu towarzyszyć będzie żona Celina Rossa.

Po przemówieniu, zebrani na dworcu uczniowie Trójki odśpiewają Marsyliankę i Rotę, po czym stara limuzyna z Paderewskimi ruszy w kierunku Rynku w towarzystwie uczniów i mieszkańców miasta ku Rynkowi, gdzie przy pomniku powstańca, uczniowie Technikum Rolniczego w Marszewie, które nosi imię Pułk. Ludwika Bociańskiego – jednego z przywódców powstania w Pleszewie, zaprezentują inscenizację.

Wynikać z niej będzie bardzo aktualne przesłanie, że „wolna Polska jest zadaniem i trzeba o nią wciąż walczyć”.

Przed godziną 12.00 odbędzie się apel pamięci o pleszewskich powstańcach, zwłaszcza tych 80. młodych pleszewianach z II pleszewskiej kompanii, którzy 27 grudnia 1918 roku, pod dowództwem sierżanta Antoniego Kozłowicza wyjechali o godzinie 17.00 pociągiem z Kowalewa na pomoc poznaniakom.

Czytaj Pleszewianie walczyli o Poznań i Krotoszyn

Po apelu, złożenie kwiatów pod pomnikiem powstańca, którego żegna synek,  Pleszewianie proszeni są o wywieszenie flag narodowych i o przybycie na Rynek.

W Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pleszewski ratusz będzie podświetlony na biało – czerwono.