Synowie Pogaja

Avatar photoIrena Kuczyńska23 września 20182min
Zuberki.jpg

Dwa młode byczki urodzone w czerwcu i lipcu w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Gołuchowie czekają na imiona.

Ośrodek Kultury Leśnej ogłosił konkurs na imię dla żuberka. Trwa on do 5 listopada.

Ojcem żubrzych niemowlaków jest byk Pogaj, matkami Podusta i Poisencja II. Maluchy chodzą sobie przy matkach, wylegują się na słoneczku i nawet nie wiedzą, że są bezimienne a ich Imiona muszą się zaczynać od sylaby „Po”.

Wyróżnia to wszystkie żubry z linii białowieskiej, hodowane w zagrodach – podkreśla Alicja Antonowicz zajmująca się w OKL promocją. Gołuchowska zagroda powstała 41 lat temu, zwykle mieszka tu od 6 do 8 osobników z bykiem na czele.

Młode byczki, kiedy osiągną wiek dojrzały, bywają wywożone. Rocznie Pokazową Zagrodę Żubrów w Gołuchowie odwiedza ponad 100 000 osób

W 2017 roku w Polsce żyły 1873 żubry, z tego 1635 w stadach wolnych i 238 w zagrodach zamkniętych, tak jak w Gołuchowie. Imię dla żuberków ostatecznie zatwierdzi komisja a pomysłodawcy imion zostaną zaproszeni na uroczystość ich nadania.

Karty zgłoszenia konkursowego należy przesyłać na adres: okl@okl.lasy.gov.pl lub listownie na adres: Ośrodek Kultury Leśnej, ul. Działyńskich 2, 63-322 Gołuchów z dopiskiem: Konkurs „Imiona dla żubrów”.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska