Szpital gromadzi deszczówkę

Avatar photoIrena Kuczyńska3 grudnia 20203min
Czoło.jpg

W Pleszewskim Centrum Medycznym zainstalowano system retencji i nawadniania. Koszt inwestycji sięga 111 000 zł, w tym 50 000 zł to dofinansowanie Zarządu Województwa Wielkopolskiego z programu „Deszczówka”. Zgromadzona w zbiornikach woda deszczowa wystarczy do nawadniania terenów zielonych przy szpitalu przez całe lato. Do tej pory woda deszczowa z szpitalnych dachów trafiała rynnami do kanalizacji deszczowej. Po zainstalowaniu systemu retencji i nawadniania, woda deszczowa spływająca z dachu budynku A1, o powierzchni 2500 m2, trafi do podziemnych zbiorników retencyjnych o pojemności 40 m3. Obliczono, że wystarczy to na zgromadzenie opadów z 15 dni.
Deszczówka, po przefiltrowaniu, będzie rozprowadzona do 145 zraszaczy rotacyjnych, co wystarczy do nawodnienia 3325 m2 trawników przy pleszewskim szpitalu. Wydajność podlewania to 24 litry wody na każdy metr kwadratowy trawnika miesięcznie. W sezonie letnim na podlewanie trawników, szpital potrzebuje 51,3 m3 wody. Znaczy to, że system retencyjny deszczówki w pełni zaspokoi potrzeby szpitala a dokładnie szpitalnej zieleni. Wygeneruje to duże oszczędności w poborze wody z szpitalnego wodociągu – podkreśla rzecznik Starostwa Powiatowego w Pleszewie Tomasz Wojtala.
Sterowanie systemem będzie automatyczne, zaś osprzęt techniczny na sezon zimowy ma być demontowany. Program „Deszczówka” był kierowany do samorządów, a jego celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom suszy.

RADIO CENTRUM  Szpital gromadzi wodę


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska