W kwietniu ruszy proces o milion z powództwa braci molestowanych przez księdza

Avatar photoIrena Kuczyńska11 lutego 20223min
Sad-w-Kaliszuxxxxx.jpg
8 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Kaliszu rozpocznie się proces z powództwa Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków – molestowanych w dzieciństwie przez księdza Arkadiusza H. – wikariusza parafii w Pleszewie. Bracia domagają się od diecezji kaliskiej, która była pracodawcą Arkadiusza H.,  1 000 000 złotych odszkodowania.

Historię Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków cała Polska poznała dzięki głośnemu filmowi braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Jednak molestujący nastolatków w Pleszewie  ksiądz Arkadiusz H. nie odpowie za pedofilię.

Przypomnijmy, że 28 października 2021 Sąd Okręgowy w Kaliszu uchylił wydany przez Sąd Rejonowy w Pleszewie, wyrok 3 lat pozbawienia wolności i umorzył postępowanie.

Zdaniem  kaliskiego sądu sprawa negatywnego bohatera filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” uległa przedawnieniu. Ale nie uniewinnieniu, co podkreślał sędzia Marek Bajger.

Dodał,  że jest to porażka,  całego społeczeństwa polegająca na tym, że sprawca odrażającego i wyjątkowo nagannego moralnie czynu popełnionego na szkodę 10-letniego dziecka, na który złożyło się kilkanaście czynów sprawczych, z których każdy rozpoznawany oddzielnie wyczerpuje znamiona z art. 200 par. 1 KK nie poniesie odpowiedzialności karnej.
W czerwcu 2020 roku Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie pozwali o zadośćuczynienie  diecezję kaliską, która była pracodawcą ks. Arkadiusz H. z Pleszewa i zgodnie z prawem odpowiada za to co robił podwładny.
Wszak pedofil wykorzystał swój autorytet oraz pozycję duchownego, by wykorzystać dzieci.
8 kwietnia 2022 w Sądzie Okręgowym w Kaliszu rozpocznie się proces, którego stawką jest 1 000 000 zł , bo takiego zadośćuczynienia, w procesie cywilnym, domagają się od Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska