Wielkie burzenie w Pleszewie nadchodzi

Avatar photoIrena Kuczyńska18 listopada 20215min
3-11.jpg
W najbliższym czasie rozpocznie się w Pleszewie burzenie byłego domu kultury przy ul. Bogusza oraz kamienicy przy ul. Poznańskiej 35. Na przetarg,ogłoszony przez MiG Pleszew, wpłynęło kilka ofert od 200 000 zł do 600 000 zł. Aktualnie firmy składają wyjaśnienia.

Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi w ciągu 2 tygodni. A potem rozpocznie się burzenie, które powinno być bezpieczne i mało uciążliwe dla mieszkańców miasta – powiedział radiu Centrum zastępca burmistrza Pleszewa Andrzej Jędruszek.

Dom Kultury i kamienica przy Poznańskiej 35 przed wyburzeniem
Dom Kultury i kamienica przy Poznańskiej 35 przed wyburzeniem i wyprowadzeniem siedzib organizacji i stowarzyszeń
Kamienica przy Poznańskiej 35 foto rok 2018
Kamienica przy Poznańskiej 35 foto rok 2018
Kamienica przy Poznańskiej 35 przed wyburzeniem
Kamienica przy Poznańskiej 35 foto przed wyburzeniem
Kamienica przy Poznańskiej 35 foto przed wyburzeniem

Obie nieruchomości czyli zbudowany w 1977 roku dom kultury i stojący nieopodal dom nazywany przez starszych pleszewian kamienicą „po doktorze Sąginie” – zbudowany około roku 1900., opustoszały.

Budynek domu kultury przed wyburzeniem

Organizacje i stowarzyszenia przeniosły się na ul. Targową 1. Poodcinano instalacje.

Burzenie rozpocznie się w grudniu, kolejność burzenia jest w gestii wykonawcy, ale można przewidywać, że pierwszy rozebrany będzie dom kultury a wolne miejsce po nim będzie wykorzystane do rozbiórki wyższej budowli, której front znajduje się od strony ruchliwej ulicy Poznańskiej.

Jest już plan zagospodarowania miejsca po obu nieruchomościach, które prawdopodobnie kiedyś tworzyły całość, co widać na starych zdjęciach.

Dom Kultury został zbudowany w dawnym ogrodzie kamienicy „po doktorze Sąginie”. Teraz jest czas dla lokalnych fotografów, którzy powinni uwiecznić na zdjęciach ten kawałek miasta Pleszewa. Przechodzi on do historii.

O „kamienicy po doktorze Sąginie” TUTAJ

Ulica Poznańska 35 w Pleszewie w latach 60. XX wieku

Na zbiegu ulic Poznańskiej i Bogusza powstanie budynek usługowo – mieszkalny, który swoją architekturą ma być dopasowany do sąsiadujących z nim budowli m.in. siedziby Muzeum Regionalnego z I połowy XIX wieku czy Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych z początku XX wieku.

Wizualizacja budynku, który powstanie na zbiegu ulic Bogusza i Poznańskiej

Wizualizacja nowego budynku na zbiegu ulic Poznańskiej i Bogusza

Znajdzie się w nim 21 mieszkań na wynajem z balkonami i tarasami na ostatniej kondygnacji. Na parterze zaplanowano pomieszczenie usługowe a w podziemiach parkingi na 20 samochodów.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska