Wielkopolska zjedzie do Pleszewa na dożynki, będzie pobożnie ale i wesoło

Avatar photoIrena Kuczyńska25 lipca 20239min
Starostowie.jpg
Po covidowej przerwie wracają Wojewódzko - Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie. Rolnicy, ogrodnicy, miłośnicy folkloru spotkają się 27 sierpnia w Pleszewie. Impreza rozpocznie się mszą św. którą na stadionie odprawi biskup kaliski Damian Bryll. Zakończy się koncertem Beaty Kozidrak i zespołu BAJM na placu w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP.

Informacją o dożynkach podzielił się z dziennikarzami  Marszałek Wojewodztwa Wielkopolskiego Marek Woźniak , który w poniedziałek gościł w Pleszewie.

Czas dla Pleszewa

Wymyśliłem sobie Pleszew a miejscowi czyli burmistrz Arkadiusz Ptak i starosta Maciej Wasielewski pomysł zaakceptowali i logistykę oraz organizację wojewódzkiej imprezy wzięli na siebie – podkreślał.

Burmistrz Arkadiusz Ptak, wicemarszałek Krzysztof Grabowski, marszałek Marek Woźniak, starosta Maciej Wasielewski, dziekan ks. Rafał Mielcarek

Dodał, że Pleszew pięknieje i trzeba miasto pokazać Wielkopolanom, którzy tu 27 sierpnia zjadą, aby uczestniczyć w licznych atrakcjach – dożynkowych. Chcemy, żeby każde wielkopolskie miasto  miało szansę zaistnieć. Teraz nadszedł czas dla Pleszewa – mówił Marek Woźniak.

Wystawa i edukacja

Dożynkowe atrakcje wymienił wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Mówił o wystawie rolniczej na stadionie, gdzie obok nowoczesnego  sprzętu, będą wyeksponowane historyczne narzędzia pracy rolników. Zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich, będą  pokazy kulinarne ze szczególnym uwzględnieniem Zero Waste , gdzie chodzi o niemarnowania żywności. Uczestnicy dożynek będą mogli dowiedzieć się, jak duże pieniądze z Unii Europejskiej otrzymała Wielkopolska na rozwój obszarów wiejskich. Będzie też o odnawialnych źródłach energii.

Msza św. i obrzęd

Wojewódzko – Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie w Pleszewie rozpoczną  się mszą dziękczynną, którą o 13.00 na stadionie przy ul. Wojska Polskiego odprawi biskup kaliski Damian Bryl. Po niej odbędzie się Obrzęd dożynkowy, który  zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „ŁANY” im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Starostowie dożynek

Starostami dożynek będą Joanna Szymczak z Sulęcina i Lucjan Kempiński z Taczanowa Drugiego – laureaci rolniczych konkursów.

 

Lucjan Kempiński i Joanna Szymczak starostowie dożynek
Joanna Szymczak to 41-letnia mieszkanka Sulęcina w gminie Pleszew. Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z arteterapią Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła także studium ekonomiczne.

Od 15 lat prowadzi wraz z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Przejęli je po rodzicach męża i ukierunkowali wyłącznie na produkcję roślinną. Na powierzchni 20 ha uprawiają sałatę lodową, na 15 hektarach brokuł, po 10 ha natomiast zajmują sałata rzymska oraz kapusta stożkowa i zimowa. Uprawa odbywa się w trzech cyklach.Zatrudniają w gospodarstwie na stałe 4 osoby, ale sezonowo przy zbiorach pracuje ok. 20 osób. Posiadają też pełen park maszynowy i zaplecze do obróbki warzyw, magazyn i chłodnię.

Gospodarstwo Państwa Szymczaków działa kompleksowo od uprawy, przez pakowanie, brandowanie produktu, po własny transport do klienta. Rynek zbytu warzyw to nie tylko Polska, to także kraje europejskie i duże sieci handlowe.Joanna i Mirosław Szymczakowie zostali laureatami konkursu Wielkopolski Rolnik Roku' 2020 i zdobyli statuetkę "Siewcy".

Pani Joanna jest osobą, która chętnie działa społecznie. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w ZSP w Lenartowicach, gdzie do dziś chętnie angażuje się w szkolne inicjatywy. Jest także członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Lenartowicach. Jest doskonałą organizatorką i robi to z prawdziwą pasją i zaangażowaniem. Uwielbia kontakt z ludźmi i jest zawsze otwarta na niesienie pomocy innym.

Pani Joanna jest matką trójki dzieci: 6-letniej Vanessy, 11-letniego Oskara i 13-letniego Oliwiera. To z rodziną właśnie najchętniej spędza wolny czas i odpoczywa podróżując./Starostwo Powiatowe w Pleszewie/
  Lucjan Kempiński to 58-letni rolnik z Taczanowa Pierwszego w gminie Pleszew. Jest absolwentem Technikum Rolniczego w Marszewie. Wraz z żoną Anną, która jako pielęgniarka jeszcze pracuje zawodowo, prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Rodzinne, bo w pracy pomaga im najstarszy syn Marek, a gospodarstwo zostało odziedziczone po rodzicach Pana Lucjana. Wówczas liczyło tylko niecałe 10 ha, dziś obejmuje powierzchnię 56 ha.
   Państwo Kempińscy prowadzą działalność rolniczą już od 37 lat. Nastawione jest na produkcję roślinną. Wiodące uprawy to pszenica ozima, rzepak i buraki cukrowe. W prowadzeniu gospodarstwa Pan Lucjan skupia się na jakości i maksymalizacji plonów wykorzystując współpracę z doradcami oraz wprowadzając innowacje w dziedzinie nawożenia i uprawy roślin. Korzysta także z unijnych i krajowych dofinansowań unowocześniając park maszynowy.
  Swoim doświadczeniem w dziedzinie rolnictwa dzieli się z innymi. Jest wieloletnim członkiem Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie. Był także członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pleszewie oraz radnym Rady Miejskiej w Pleszewie.
  Jego profesjonalizm w branży rolniczej potwierdzają odznaczenia. Z okazji 20-lecia Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce uhonorowany został przez Wielkopolską Izbę Rolniczą odznaczeniem za wieloletnie zaangażowanie i osobisty wkład w pracę na rzecz wielkopolskich rolników. Odznaczony został także przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi honorową odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.
    Prywatnie to ojciec czwórki dzieci: 30-letniej Marty, 28-letniego Krystiana, 27-letniego Marka oraz 21-letniej Karoliny. Ma z dziećmi bardzo dobre relacje i lubi spędzać czas z rodziną. Chętnie wyjeżdżają na odpoczynek i poznają wspólnie nowe miejsca. Pan Lucjan interesuje się sportem i polityką, a w wolnych chwilach czyta fachową prasę o tematyce rolniczej./Starostwo Powiatowe w Pleszewie/
Joanna Szymczak i Lucjan Kempiński – starostowie dożynek 2023

 

Tursko i BAJM

W czasie dożynek zaprezentują się też lokalne zespoły m.in. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” i orkiestra dęta z Chocza. Na scenie w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie wystąpi BAJM i Beata Kozidrak. Na organizację imprezy samorząd województwa wyda 370 000 zł, z czego 100 000 zł zainkasuje zespół  „BAJM”. Ile stracą samorządy miasta i powiatu? Na razie nie wiadomo. Warto przypomnieć, że w Pleszewie, a dokładnie w Marszewie, w roku 1988, odbyły się ostatnie centralne dożynki przed zmianą ustroju.

Czytaj też: Pół wieku z przytupem – Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”

Ostatnie centralne dożynki w Marszewie


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska