Wkrótce rozpocznie się burzenie starego domu kultury i „kamienicy po Sąginie”

Avatar photoIrena Kuczyńska30 sierpnia 20213min
3-11.jpg
Jeszcze w tym roku zostanie wyburzona siedziba domu kultury przy ul. Bogusza w Pleszewie oraz sąsiadująca z nim kamienica przy ul. Poznańskiej 35. Na tym miejscu powstanie budynek usługowo - mieszkalny, który swoją architekturą będzie dopasowany do sąsiadujących z nim budowli z XIX i XX wieku. Koszt całego budynku 11 200 000 złotych.

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na rozbiórkę obu budynków, które dla pleszewian są kultowe. Ten przy ul. Poznańskiej 35 to kamienica nazywana przez starszych kamienicą „po Sąginie”. Pleszewski lekarz Kazimierz Sągin kupił ją już w latach 30 i tam przyjmował pacjentów. W czasie wojny był wysiedlony a po wojnie służba zdrowia tu wróciła na chwilę.

Były tu też mieszkania, urzędy, siedziby organizacji. Teraz budynek stoi pusty. W 1977 roku za kamienicą, na tej samej działce, pobudowano dom kultury, wcześniej wytyczono nową ulicę Gwardii Ludowej – teraz Bogusza.

Historia „kamienicy po Sąginie” TUTAJ

Także stary dom kultury powoli pustoszeje, organizacje wyprowadzają się do dawnej siedziby MGOPS przy Targowej. Na miejscu wyburzonych domów powstanie budynek usługowo – mieszkalny. Będzie w nim 21 mieszkań na wynajem, z balkonami, na ostatniej kondygnacji będą tarasy i wyjście na poddasze z wewnętrznymi schodami z czterech lokali. (1006 m2) Projekt przewiduje 20 podziemnych miejsc parkingowych.

Na parterze przestrzeń usługowa. Koszt budowy 11 242 000 zł. W tym koszt budowy części mieszkalnej – ponad 9300 000 zł. I do tej kwoty miasto otrzymało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 85 % czyli 7 954 000 zł.

Przewidywany czas budowy kamienicy usługowo – mieszkalnej – 2 lata – powiedział radiu Centrum zastępca burmistrza Pleszewa Andrzej Jędruszek.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska