Zawirowania z dotacjami Wojewody dla Domów Pomocy Społecznej

Avatar photoIrena Kuczyńska12 czerwca 20235min
DSC_0104-1024x681-2.jpg
 Wojewoda Wielkopolski pomniejszył dotację celową na utrzymanie Domów Pomocy Społecznej prowadzonych przez powiat pleszewski. Domowi Chłopaków w Broniszewicach obcięto 600 000 zł, Domowi Pomocy Społecznej w Pleszewie - 477 000 zł.
Siostry Dominikanki sprawę nagłośniły w mediach społecznościowych, otrzymały zapewnienie Wojewody, że pieniądze jednak otrzymają. Pleszewski DPS ma otrzymać część odebranej kwoty – informuje starosta Maciej Wasielewski.
 
Daje, odbiera i oddaje – Dominikankom
Zarządzenie Wojewody o zmianie wysokości dotacji celowej na prowadzenie Domu Chłopaków w Broniszewicach i Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie starosta pleszewski Maciej Wasielewski otrzymał 30 maja.
Siostry dominikanki opublikowały decyzję Wojewody w mediach społecznościowych, prosząc o wsparcie internautów. TUTAJ
10 czerwca zamieściły wiadomość, w której Wojewoda zapewnia, że pieniądze dostaną i przyspieszył on decyzję o przekazaniu środków na dofinansowanie ich działalności. 12  czerwca starosta otrzymał stosowne pismo.
Czy odda Pleszewowi?
W przypadkuDom Pomocy Spolecznej w Pleszewie, gdzie mieszka 340 osób, 477 000 zł to kwota potrzebna na część  podopiecznych, którzy są utrzymywani w ramach dotacji wojewody, podczas gdy pozostałych dotują gminy. Jeśli Wojewoda tych pieniędzy nie da, trzeba będzie je znaleźć w budżecie powiatu, co nie jest proste. A bez tych pieniędzy trudno będzie DPS-owi funkcjonować zwłaszcza przy inflacji i wciąż rosnących kosztach utrzymania.
Oszczędzać na biednych i starych ?

Trwają analizy, na czym można jeszcze bardziej oszczędzać, tym bardziej, że część pieniędzy „obciętych” już została wykorzystana. Powiat prowadzi też rozmowy z służbami Wojewody, żeby jednak dotacja celowa pozostała na poziomie wcześniej ustalonym. Z informacji przekazanych przez starostę Wasielewskiego w poniedziałek po południu wynika, że część odebranej kwoty – około 300 000 złotych pleszewski DPS otrzyma. I jest nadzieja na resztę, bo jak mówi starosta, „wojewoda też szuka pieniędzy”.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska