Wspominamy literata z Białej Królikowskiej

Irena Kuczyńska2 listopada 202110min
Biblioteka Publiczna  Miasta i Gminy Pleszew zaprasza w czwartek na niezwykłe spotkanie poświęcone Marianowi Cezaremu Abramowiczowi - poecie, prozaikowi urodzonemu w Białobłotach w pow. pleszewskim.
cezary-abramowicz-czolo.png
O jego życiu i twórczości opowie  Małgorzata Jańczak – reżyser radiowy, dziennikarka, reportażystka, pisarka, członkini Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. W czasie spotkanie usłyszymy fragmenty nowego słuchowiska “Dni Darowane – Mariana Cezarego Abramowicza”.
 
Cezary Marian Abramowicz (1934 – 1997) dla znajomych po prostu Czarek, należał do Związku Literatów Polskich, był autorem 15 książek, w tym dwóch powieści “Kochanek białej gołębicy” i “Maria i Magdalena” –  opartej na motywach z Nowego Testamentu, którą się czyta przysłowiowym jednym tchem, 5 tomików wierszy, tomu opowiadań, zbioru felietonów  “Donosy z Białej Królikowskiej”, dokąd wrócił pod koniec życia.  Felietony m.in.  “Bruderszaft z dzikiem” publikował w 1992 roku na łamach “Gazety Pleszewskiej”.
Cezary, wcześnie osierocony,  szukał w życiu swojego miejsca. Był urzędnikiem, zakonnikiem w zgromadzeniu salezjanów, gdzie nawet rozpoczął studia w Instytucie Filozofii i Psychologii Towarzystwa Salezjańskiego.
Opuścił zakon ze względu na zły stan zdrowia. W latach 70. wrócił do gminy Gizałki, gdzie kierował Gminnym Centrum Kultury.  Gizałki pamiętają o Cezarym Abramowiczu. Pamiątki po literacie, z inicjatywy przyjaciela i spadkobiercy poety dr. Jana Majewskiego, od 1999 roku gromadzi pracownia literacka, zaś Gminne Centrum Kultury organizuje wieczory jego poezji. Imię Cezarego Abramowicza nosiło Gimnazjum w Białobłotach.
Tablica na Gimnazjum w Białobłotach Foto Stanisław Kałka
W czwartek o 18.00 sylwetkę  literata związanego z powiatem pleszewskim, przypomni w bibliotece pisarka Małgorzata Jańczak.
Spotkania zorganizowane zostanie w ramach projektu “Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.