Wszyscy ludzie Pleszewa Roku 2018

Avatar photoIrena Kuczyńska9 lutego 201912min
Ludzie-Roku-208.jpg

W Pleszewie wręczono tytuły Ludziom Roku 2018.

Uroczystość rozpoczęła się projekcją filmu o wydarzeniach roku 2018. Aż dziw bierze, że tyle się działo we wszystkich dziedzinach życia. Mam nadzieję, że  prezentacja będzie dostępna na stronie internetowej UMiG Pleszew.

Więc nie będę jej streszczać, tym bardziej, że część tych wydarzeń  relacjonowałam dla radia Centrum, bądź szerzej opisywałam na blogu np. otwarcie  nowej siedziby biblioteki na dworcu kolejowym.

Potem był kolejny film, na którym prezentowano sylwetki i zasługi wszystkich nominowanych do tytułu Pleszewianina Roku 2018. Byli to:

 Artur Kowalski – animator kultury, inicjator i organizator letnich koncertów na Rynku.  O Arturze Kowalskim pisałam na blogu TUTAJ

 Sławomir Moch, dyrektor PSM 1 st. w Pleszewie, któremu Pleszew zawdzięcza nowoczesną Salę Koncertową wyposażoną w instrumenty wysokiej klasy. O dziele życia Sławomira Mocha pisałam TUTAJ

 Miłosz Pawlak – wolontariusz, który w 2018 roku przepracował charytatywnie 178 godzin, co jest absolutnym rekordem. Spotykam go wszędzie, gdzie się coś dzieje.

Ewa Siekierska – szefowa Rady Programowej  Pleszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która  wymyśliła i przeprowadziła  Powiatową Senioriadę. O Senioriadzie TUTAJ

Lucyna Roszak – liderka pleszewskich wolontariuszy – twórczyni Senioralnego Centrum Wolontariatu.  W 2018 roku prowadzone przez nią Lokalne Centrum Wolontariatu zdobyło pierwszą nagrodę w wojewódzkim konkursie ,,Barwy Wolontariatu” w kategorii zespołowej. O Lucynie Roszak często piszę na blogu. Jeden z postów znajdziecie TUTAJ

Magdalena Sobczak – fotografka, podróżniczka, uczestniczka  Bike Jamboree – Rowerowej Sztafety Dookoła Świata, w czasie której jako członek pięcioosobowego etapu 8 (Rosja-Mongolia), przejechała zimą na rowerze 1200 km, spędzając święta Bożego Narodzenia za drutem kolczastym na granicy rosyjsko-mongolskiej. Magda prowadzi bloga TUTAJ

Marcin Wegner – pracownik socjalny z zawodu i powołania. W ubiegłym roku wyróżniony przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za wkład w rozwój innowacyjnych form pomocy osobom bezdomnym. O opiekunie bezdomnych pisałam TUTAJ

Piotr Świderski i Przemysław Konopczyński zostali nominowani za organizację  Pleszewskich  Spotkań Kolekcjonerskich. W  TYM linku przeczytacie o ewenemencie kolekcjonerskich spotkań w sali pleszewskiej Trójki.

Nominowano też jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG  Pleszew za działalność społeczną i prewencyjną na imprezach MiG Pleszew.

I jeszcze siostry  Dominikanki z Broniszewic za wybudowanie Domu dla 56 niepełnosprawnych chłopaków. O Bronkach z Broniszewic pisałam wielokrotnie na blogu. Tutaj relacja z Otwarcia Domu Chłopaków.

Po prezentacji, prowadząca Galę Anna Bogacz, zapraszała na scenę kolejno osoby nominowane, gdzie czekał na nich dyplom, kwiatek oraz uścisk dłoni Adeli Grali – Kałużnej – Przewodniczącej Rady Miejskiej i burmistrza Arkadiusza Ptaka.

Anna Bogacz przypomniała regulamin wyboru Pleszewianina Roku, gdzie decyduje liczba głosów oddanych na portalach obu lokalnych tygodników oraz głosowanie Kapituły Honorowej.

Po uwzględnieniu głosów czytelników i głosów kapituły,  tytuł Pleszewianina roku 2018 otrzymała Ewa Siekierska i to jej Adela Grala – Kałużna oraz Arkadiusz Ptak wręczyli okolicznościowy dyplom. Ewa Siekierska podziękowała, dodając, że tym wyróżnieniem doceniono całe środowisko senioralne w Pleszewie.

Po fanfarach na scenę pośpieszyli bliscy nominowanych oraz  laureatki głównego tytułu z gratulacjami i życzeniami.

W przerwie zaśpiewała wokalista Domu Kultury w Pleszewie Dominika Wojciechowska.

Dodam, że widownia  była pełna, a goście którzy nie potwierdzili swojej obecności, siedzieli nawet  na dostawianych krzesłach.

W roku wyborczym na Galę przybyli parlamentarzyści: senator Andrzej Wojtyła (PiS), który często gości w Pleszewie, bo tu także ma dyżury na oddziale dziecięcym pleszewskiego szpitala,  poseł Jarosław Urbaniak (PO), poseł Tomasz  Ławniczak (PiS)  i nigdy jeszcze przeze mnie nie widziany poseł Kukiz 15  Jerzy Kozłowski z Kalisza.  Na zdjęciu poniżej siedzi on pomiędzy Piotrem Hasińskim – burmistrzem Pleszewa w latach 1990 – 1997 a starostą Maciejem Wasielewskim.

W dalszej części Gali, prezes Pleszewskiej Izby Gospodarczej Tadeusz Rak, ogłosił nazwisko Biznesmena Roku 2018. Został nim,  były już, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Tadeusz Stefaniak. Prezes Rak wymienił wiele zasług Tadeusza Stefaniaka, w szczególności  rozbudowę w 2018 roku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Korzystając z okazji, prezes dziękował nie tylko za nominację, ale też za życzliwość i dobro, którego doznawał przez 24 lata pracy  w pleszewskim szpitalu, od 12 lat na stanowisku  prezesa szpitalnej spółki. Dziękował zwłaszcza pracownikom szpitala a także władzom powiatu pleszewskiego. „Zostawiam nasz szpital w dobrej kondycji. Mówię nasz, bo cały czas się czuję członkiem tej społeczności” podkreślał Stefaniak.

Z kwiatami i gratulacjami dla prezesa przybyli lekarze pleszewskiego szpitala z prokurentem spółki PCM dr. Ryszardem Bosackim na czele.

Potem na scenę zaproszono prezesa Powiatowej Izby Rolniczej Olgierda Wajsnisa, który wręczył dyplom i statuetkę Rolnika/Ogrodnika Roku 2018 Janowi Noskowskiemu – rolnikowi z Brzezia – prezesowi Kółka Rolniczego.

Starszy Cechu Sławomir Pisarski zaprosił na scenę Lucjana Majchrzaka – mistrza elektromontera, właściciela prywatnej firmy, któremu wręczył dyplom i statuetkę Biznesmena Roku 2018.

Po kolejnej piosence w wykonaniu Dominiki Wojciechowskiej,

Anna  Bogacz zapowiedziała kolejne wyróżnienia. Przyszedł czas na Mecenasów Pleszewskiej Kultury. Zaczęło się od filmu z prezentacją laureatów.

Sławomir Moch – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie opowiedział o Sali Koncertowej, która jego staraniem, została zbudowana i oddana w Pleszewie do użytku w grudniu 2018 roku.

Jacek Rabiak i Dawid Tomczak opowiadali o tym, jak wymyślili i zorganizowali w Pleszewie  Attractive Sound Festiva, na który zjeżdżają do Pleszewa DJ z całej Polski a impreza ma coraz więcej zwolenników. Dziękowali za to, że miasto ich wsparło.

Odbierając statuetkę i dyplom, Sławomir Moch podkreślił, że Pleszew jest mu bardzo bliski a on  jest szczęśliwy, że może czuć się częścią pleszewskiej społeczności.

I jeszcze nagroda wyjątkowa i tytuł „Otwarty na dobroczynność” – za działalność ponad podziałami – otrzymały Siostry Dominikanki z Broniszewic. Przyznał ją burmistrz Arkadiusz Ptak.

Chodzi o otwartość na człowieka potrzebującego, często porzuconego, wykluczonego. Siostry otwarte są również na różne źródła pozyskiwania środków finansowych – bez których nie udałoby się tego stworzyć. I wreszcie – otwarte na świat. Stworzyły dom – i nie mówię tu o instytucji, ale o wspólnocie – gdzie każdy jest równy, gdzie ma zagwarantowaną godność.

Potrafiłyście w tym podzielonym kraju zrzeszyć wokół siebie szereg ludzi i instytucji – nikt nie jest wam w stanie wskazać, że przynależycie do określonego prądu intelektualnego, światopoglądowego czy nawet partyjnego – podkreślał  burmistrz Arkadiusz Ptak.

Będąc w tylu miejscach w Polsce, nie doświadczyłyśmy tyle życzliwości co na Ziemi Pleszewskiej – od urzędników, od ludzi których spotykamy na co dzień – mówiła siostra Eliza Małgorzata Myk.  Drzwi Domu Chłopaków są zawsze otwarte.

Kiedy siostry stanęły na scenie i dziękowały za wyróżnienie, zerwała się burza oklasków. Uczestnicy uroczystości na stojąco, oddali szacunek dominikankom.

Może jeszcze kilka słów o atmosferze tego niezwykłego spotkania. Wyjątkowość społeczności pleszewskiej podkreślali  wszyscy parlamentarzyści, którzy przybyli na uroczystość i dzielili się swoimi refleksjami.

W nowej roli wystąpił też Marian Adamek – burmistrz Pleszewa w latach 1997 – 2018, aktualnie Przewodniczący Rady Powiatu Pleszewskiego. Przyjechał do Pleszewa na Galę wójt Czermina Sławomir Spychaj z przewodniczącym Piotrem Mikołajczakiem.

Na widowni siedzieli bliscy nominowanych, ich przyjaciele, znajomi. Ewie Siekierskiej towarzyszył mąż Florian, dzieci oraz wnuki – dumne z babci.  Byli też przyjaciele z PUTW.

Miłoszowi Pawlakowi towarzyszyli rodzice i brat, Magdzie Sobczak – mama, Arturowi Kowalskiemu żona Agnieszka. Lucynie Roszak – Emilia Golińska i Marika Włodarczyk z Centrum Wolontariatu. Janowi Noskowskiemu – żona. Rozpoznałam na widowni grupę lekarzy oraz grupę rzemieślników.

Siostry dominikanki przyjechały z Broniszewic we trzy: Eliza, Tymoteusza i Regina. W czwórkę przyszli też strażacy z OSP. Rozpoznałam naczelnika Leszka Kołaskiego i Grzegorza Grytkę.

Gala Noworoczna  była dopięta na ostatni guzik. Część towarzyska, z okazją do rozmów kuluarowych,  odbyła się w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska