„Wesele”
Stanisława Wyspiańskiego przedstawiać nie trzeba. Jego obrazy znane są z podręczników szkolnych i licznych reprodukcji a jego dramaty w tym „Wesele” są szkolną lekturą. Zwiedzając Kraków czujemy jego obecność, czy to podziwiając polichromię w kościele Franciszkanów, czy spacerując obok Teatru im. Juliusza Słowackiego. Artysta nieustannie poszukiwał nowych możliwości wyrazu twórczego. Kolejna ekspozycja czasowa w Muzeum Ziemiaństwa właśnie jego twórczości jest poświęcona.
Relacje
Opowiadać będzie nie tylko o twórczości Wyspiańskiego, ale przede wszystkim o jego artystycznych pasjach, które ukształtowały go jako interdyscyplinarnego twórcę. Rodzinny Kraków, szkoła Jana Matejki, paryskie podróże, relacje z przyjaciółmi, z żoną – to tylko niektóre aspekty życia, które go inspirowały i zbudowały jako świadomego artystę.
Eksponaty
Na ekspozycji będzie można podziwiać nie tylko prace Stanisława Wyspiańskiego, ale także liczne pamiątki z nim związane jak np. listy wysyłane do przyjaciół, dzienniki podróży, czy zapiski wykonane podczas pracy w Teatrze Miejskim. Niezwykle ważnym elementem wystawy będą również eksponaty związane z jego przyjaciółmi, nauczycielami, czy kontynuatorami jego myśli artystycznej.
Z muzeów
Wśród nich znajdziemy np. obrazy Józefa Mehoffera, Włodzimierza Tetmajera, Jana Matejki, rzeźby Konstantego Laszczki, a także pamiątki związane z Lucjanem Rydlem czy Heleną Modrzejewską. Nie zabraknie również nawiązania do słynnego „Wesela”, które stało się kanonem polskiej literatury. Eksponaty pochodzą zarówno od kolekcjonerów prywatnych jak i z państwowych instytucji kultury. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Krakowa, czy Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Muzyka
Jak wiemy, Wyspiański niejednokrotnie odwiedzał Paryż, który go fascynował i inspirował. Muzyka francuskich kompozytorów bez wątpienia zostawiła ślad w jego twórczości i wpłynęła na sposób pojmowania nowoczesnych kompozycji.
Duet
Dlatego koncert Małgorzaty i Jakuba Marciniaków będzie stanowić idealne, muzyczne tło do prezentowanej wystawy. Ich autorskie kompozycje wykraczają poza ramy gatunkowe, czerpiąc z muzyki poważnej, jazzowej i ludowej. W 2023 roku duet nagrał debiutancką płytę Impressions, wydaną przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. Album zawiera autorskie melodie, inspirowane twórczością francuskich kompozytorów przełomu wieku, takimi jak Rravel, Debussy czy Roussel.
Saksofon z wibrafonem
Małżonkowie od wielu lat tworzą wyjątkowy duet łączący zmysłowe dźwięki saksofonu z kojącą muzyką wibrafonu. Ich autorskie kompozycje wykraczają poza ramy gatunkowe, czerpiąc z muzyki poważnej, jazzowej i ludowej. Muzyka duetu zabierze słuchaczy w nieoczywistą podróż, w której kolejne dźwięki malują barwny i niepowtarzalny pejzaż – podkreśla Kinga Jaroszewska – Bałwas – animatorka kultury w Muzeum Ziemiaństwa .
Wernisaż z koncertem
Wernisaż wystawy czasowej „Wszystkie miłości Wyspiańskiego. Wokół artystycznych inspiracji czwartego wieszcza” rozpoczyna się w niedzielę koncertem Gosi i Kuby Marciniaków w sali balowej o godzinie 15.00.
Zmiana warty w Muzeum Ziemiaństwa
Rozpoczyna się rozbudowa Oranżerii w Zespole Pałacowo – Parkowym w Dobrzycy
Przyjaciele Muzeum Ziemiaństwa o odchodzącym dyrektorze
Oręż napoleoński i ciężka kawaleria w Muzeum Ziemiaństwa
Osobiste wątki na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa
Losy żołnierza polskiego 1939 – 1945 na wystawie w pałacu w Dobrzycy