Z Europassem

Avatar photoIrena Kuczyńska7 lutego 20184min
Europass-w-ZSU-G.jpg

48 uczniów technikum hotelarskiego z Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie uzyskało Europass.

Chodzi o europejski wymiar kwalifikacji zawodowych w ramach unijnego projektu Erasmus + „Obsługa hotelarska na 5 gwiazdek”. Był to wynik praktyk odbywanych w hotelach w Niemczech.

ZSU-G w Pleszewie ze wsparcia unijnego korzysta od roku 2004. Zaczęło się od kontaktów nawiązanych z podobną szkołą w Quedlinburgu w Niemczech, potem była wymiana młodzieży a ostatnio niemiecki partner pomógł pleszewskiej szkole w załatwieniu formalności dotyczących projektu „Obsługa hotelarska na 5 gwiazdek”.

Uczennice wyjechały na 2 tygodnie w okolice Quedlinburga oraz do Gutersloh w Westfalii. Pleszewianki pracowały w recepcji, przy obsłudze gości, przy robieniu śniadania, gdzie musiały posługiwać się językiem niemieckim.

Były warsztaty z aranżacji stołu na przyjęcia, ale w weekend było też zwiedzanie okolicy. Wszystko to w ramach projektu, który opiewał na 70 000 euro.

Uczestniczki stażu, oprócz porcji niesamowitych wrażeń i doświadczeń, otrzymały Europass, który mogą wykorzystać, starając się np. o pracę – podkreśla dyr. szkoły Iwona Kałużna, która będzie aplikować o pieniądze na kolejny projekt poszerzony o hotele w w Volyne w Czechach i miejscowości Martin w Słowacji.

Z zagranicznych staży nasi uczniowie wracają pewniejsi siebie, bardziej otwarci, a dla niektórych jest to pierwszy wyjazd za granicę – podkreśla Iwona Kałużna.

Dyrektor Iwona Kałużna dostrzega sens i wielką wartość staży zagranicznych  sens

Przytacza przykład jednej z absolwentek, która po takim stażu w ramach projektu Leonardo da Vinci, została przez pracodawców zaproszona do pracy. Otrzymała mieszkanie i wyżywienie. Po powrocie zdała na germanistykę i studia skończyła – dodaje z dumą Iwona Kałużna.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-z-europassem.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska