Zaczynamy łapać deszczówkę

Avatar photoIrena Kuczyńska2 października 20203min
ZSP-w-Taczanowie-Drugim-czolo.jpg

Wśród 34 samorządów, które otrzymały wsparcie Urzędu Marszałkowskiego z programu „Deszczówka 2020” do budowy instalacji retencjonowania wody opadowej jest MiG Pleszew oraz Powiat Pleszewski.

Miasto wykorzysta dotację w Zespole Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim na nawadnianie boiska, powiat na budowę systemu retencji wody deszczowej i nawadnianie terenów zielonych w Pleszewskim Centrum Medycznym Sp. z o.o

Wodę należy oszczędzać, gromadzić i racjonalnie wykorzystywać. Tak będzie na pewno po zbudowaniu systemu gromadzenia i wykorzystania wód opadowych oraz nawadniania prawie hektarowego boiska przy szkole w Taczanowie Drugim. Koszt inwestycji sięga 130 000 zł zaś kwota dotacji wynosi 50 000 zł. Do wkopanego w ziemię zbiornika trzeba doprowadzić wody opadowe z wszystkich dachów rynnami a z terenów utwardzonych rurami. Na płycie boiska pojawią się tryskacze, które zgromadzoną w zbiorniku wodę, będą w miarę potrzeb, rozpryskiwać na boisku. „Woda opadowa w zbiorniku będzie uzupełniana z miejskich wodociągów” – tłumaczy Andrzej Jędruszek – zastępca burmistrza MiG Pleszew.
Jest projekt, jest decyzja o dotacji, zatem prace ruszą wkrótce i instalacja będzie gotowa jeszcze w tym roku. Dotację z programu „Deszczówka 2020” otrzymał też pleszewski szpital, który zebrane z dachów wody opadowe wykorzysta do nawadniania terenów zielonych.

DCIM100MEDIADJI_0042.JPG

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska