Zmiany w pleszewskim ratuszu

Avatar photoIrena Kuczyńska9 lutego 20203min
ratusz.jpg

 W marcu rozpocznie się przebudowa wejścia do pleszewskiego ratusza.

Projekt zmian Biura Obsługi Petenta został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – mówi Marcin Konieczny z Biura Prasowego UMiG Pleszew.Udało się wyłonić wykonawcę, który za 213 000 zł zrealizuje  projekt przebudowy wejścia do ratusza. Ściany holu ratusza otrzymają drewnianą, stylizowaną nawierzchnię. Nowa też będzie posadzka. Biuro Obsługi Interesanta będzie powiększone, lada, za którą siedzi urzędniczka zostanie przesunięta. Powstanie przestrzeń, w której petent będzie mógł usiąść i spokojnie wypełnić dokumenty. Stylizowane drzwi mają się otwierać automatycznie, co jest dobrą wiadomością dla osób starszych. Informacje będą wyświetlane na monitorach.
A o wieku budynku ratusza przypominać ma zdjęcie dawnego Pleszewa na jednej ze ścian. Pleszewski ratusz został zbudowany w czasach zaboru pruskiego latach 30. XIX wieku po wielkim pożarze  miasta z czerwca roku 1806, kiedy spłonęły 2/3 miasta w tym kościół farny i ratusz. Więcej TUTAJ
Do 1919 roku przy ratuszu od strony północnej  stały parterowe domki (widać je na zdjęciach poniżej. Wtedy główne wejście do najważniejszego w mieście budynku było  od strony południowej.

I tak będzie w czasie remontu BOI, który rozpocznie się w marcu. Bankomat oczywiście do ratuszowego wejścia nie powróci.

Zdjęcia historyczne z zasobów Muzeum Regionalnego w Pleszewie


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska