Irena Kuczyńska
Pleszewianie

Co ludzie zbierają, a raczej czego nie zbierają – migawki z IV Pleszewskich Spotkań Kolekcjonerskich

 Kolekcjonerzy, hobbyści i pasjonaci spotkali się w największej sali sportowej Pleszewie, żeby pokazać swoje zbiory. Byłam pod wrażeniem tego, co ludzie zbierają i czym się interesują.

A zaczęło się od dwóch nauczycieli Piotra Świderskiego i Przemysława Konopczyńskiego, którzy cztery lata temu wymyślili sobie Pleszewskie Spotkania Kolekcjonerskie. I udało się, z każdym rokiem uczestników imprezy przybywa. W tym roku było 80 wystawców.

Zaraz przy wejściu swoje gładziki czyli żelazka (słowo gładit’ po rosyjsku znaczy prasować) rozłożył Walenty Jezierski z Pleszewa.  Gładzików było kilkadziesiąt a obok nich butelki z gumką czyli poczciwe poznańskie flaszki, które pamiętam z dzieciństwa. Panu Walentemu  – pleszewianinowi z ul. Garncarskiej, należy się oddzielny post.

Zbiory pana Walentego ogląda Basia Antczak z koleżanką

Zatrzymuję się przy miniaturkach alkoholi Łukasza Krzykosa, który przyjechał z Dąbrówki koło Poznania.  Jego przygoda z miniaturkami rozpoczęła się  w grudniu 2009 roku, kiedy kupił pierwszą miniaturkę Martell V.S.O.P.

Kilka dni później zarejestrował się na Pierwszym Oficjalnym Forum Minialkoholistów Maniaków. Jego zbiór liczy 433 miniaturki z całego świata.  Znajdziecie go na Mini Bottles Collection Krzykos.

Łukasz Krzykos – jego kolekcję można  oglądać na portalu społecznościowym Miniaturki Łukasz Krzykos.

Naprzeciwko miniaturek fajki we wszystkich możliwych odsłonach, także na krawacie pana Macieja Maciejewskiego – właściciela kolekcji.

Pan Maciej przyjechał z Ostrowa Wlkp. Jest członkiem Kalisko – Ostrowskiego Klubu Fajki 2010. Zdradza mi, że pali fajkę. A najstarsza fajka z jego kolekcji pochodzi z XIX wieku.

Chwali  się , że członkowie klubu uczestniczą w wydarzeniach związanych z ruchem fajczarskim w kraju i za granicą. W 2015 roku drużyna KOKF wywalczyła I Puchar Polski w Warszawie a rok później Drużynowe Mistrzostwo Polski w Szczytnej.

Pan Maciej z Maciejem Grzesińskim – członkiem Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty

Janek Włodarczyk zbiera zegary. Ma dopiero 10 lat i taką wspaniała pasję. Zdradza mi, że przywiózł na wystawę tylko kilka zegarów, najstarszy był reperowany 60 lat temu, na co Janek ma dowód.

Opowiada o zegarach, o tym, że były nakręcane, teraz mają napęd na bateryjki. Jestem pod wrażeniem fantastycznego małolata.

Janek i jego zegary oraz gwarancja na remont jednego z nich

Idę dalej. Na kilku zestawionych stołach widzę radioodbiorniki. I nazwę kolekcji Radio Retro Andrzej Cieślak i Antoni Tomicki z Ostrowa Wlkp.

Najstarsze, to te przedwojenne z słuchawkami, młodsze – znam to radia typu Pionier, które były we wszystkich domach w latach 50. i 60. , jeśli oczywiście był prąd.

Z takiego Pioniera mój dziadek Wincenty z tatą Michałem słuchali wiadomości z Radia Wolna Europa a z Polskiego Radia pamiętam kultową audycję „Matysiakowie” czy „Podwieczorek przy mikrofonie”.

Radioodbiorniki Pionier z lewej strony – Andrzej Cieślak i Adam Tomicki

Wszystko to jest czynne i zdatne do użytku – mówią pasjonaci. Pana Andrzeja znajduję na portalu społecznościowym. Ze zdjęć widać, że panowie przywieźli do Pleszewa tylko część swoich zbiorów.

Dalej mój wzrok przyciągają kolejki i wagoniki, które pędzą na maleńkich szynach. Obok przy zastawionym różnymi pojazdami stoi twórca tych wszystkich cudów  – Adam Koch – twórca wąskotorowej kolei elektrycznej w skali 1:25.

Wszystko to jest zrobione z papieru

Na stole modele, a wszystkie z papieru wykonane przez pana Adama. Okazuje się, że przy dużej wprawie można z papieru nawet oponę zrobić. I nie jest gładka, tylko taka jaka opona ma być.

Pasjonat zachęca mnie do zerknięcia na stronę www.swiatzkartonu.eu, gdzie można znaleźć modele do sklejania. Jest tam forum modelarskie, gdzie można się wielu rzeczy nauczyć. Ja jestem pod wrażeniem.

Dalej Wiki Paluszkiewicz i jej ołówki giganty, magnesiki, laleczki – wszystko to, co można przywieźć z wycieczki bliskiej lub dalekiej.

Wiki Paluszkiewicz

Aleksander Komorski prezentuje zwierzęta świata i dokładnie wie, jak każdy zwierzak się nazywa, gdzie żyje, w jakim kraju i na jakim kontynencie.

Promuje się też Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wszak tam jest zebrana największa kolekcja przedmiotów i wydawnictw związanych z ziemiaństwem. Nawet popiersie twórcy Zespołu Pałacowo – Parkowego gen. Augusta Gorzeńskiego przyjechało.

Jeśli nie wiecie, kim był właściciel Dobrzycy z przełomu XVIII i XIX wieku – gen. Augustyn Gorzeński – czytajcie!http://irenakuczynska.pl/wlasciciel-dobrzycy-wspoltworzyl-konstytucje-3-maja-1791/

A oto link do opisu dobrzyckiego ogrodu na podstawie  książki Kazimierza Balcera, która też była prezentowana podczas niedzielnej imprezy.http://irenakuczynska.pl/angielski-ogrod-dobrzycy-podobny-krolewskich-lazienek-warszawie/

Kinga Jaroszewska i Joanna Pankowiak przy kolekcji dobrzyckiej

I dalej galeria zdjęć naszych fotografów: Zbigniewa Jana Haina i jego wnuczki Majki Kościelnej oraz Jacka Koszalika. Pan Jacek prezentuje też karykatury bohaterów serialu „Ranczo”.

O Jacku Koszaliku i jego pasjach czytaj w tym linkuhttp://irenakuczynska.pl/fotografuje-swiat-perspektywy-wozka-inwalidzkiego/

Majka Kościelna – wnuczka Zbyszka Haina

Jacek Koszalik i Zbigniew Jan Hain

I naparstki – Marcin Czerwiński przed chwilą pochwalił się na portalu społecznościowym, że zebrał ich pół tysiąca. Prawdopodobnie pochodzą z miejsc, które Marcin odwiedził. O jego pasjach pisałam na blogu. http://irenakuczynska.pl/marcinem-czerwinskim-wejdziesz-sniezke-gore-golebia-baranowku/Marcin Czerwiński i jego naparstki

Syn Marcina Hubert Czerwiński z modelami papierowymi

Przy dużym stole państwo Danuta i Zdzisław Drążewscy z kolekcją książek, kaset, widokówek, znaczków, medali, plakatów związanych z św. Janem Pawłem II.

Widzę relacje z pielgrzymek Jana Pawła II do Ojczyzny, Kalendarium Karola Wojtyły – znaczy to, że kolekcja powstaje od 39 lat czyli od dnia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Pani Danuta mówi, że to zaledwie część jej kolekcji, bo trudno by było przywieźć 32 – tomową encyklopedię czy inne duże wydawnictwa.

Jestem pod wrażeniem. Robię zdjęcia, nisko się kłaniam i proszę o spotkanie, żeby opisać sytuacje związane z zakupem wydawnictw papieskich, powspominać w jakich okolicznościach ten niezwykły zbiór powstał.

Michał Kaczmarek – historyk – pasjonat zainteresowany głównie historią 70 pułku piechoty, który nie tylko wie najwięcej o żołnierzach, ale też zna miejsca ich pochówku, skupia wokół siebie rodziny, organizuje spotkania i wycieczki np. na groby poległych nad Bzurą we wrześniu 1939 roku czy pod Lwów, gdzie 9 września 1939 roku zginęło ponad 100 pleszewian – bliskich żołnierzy 70 pułku piechoty.http://wielkopolskie.naszemiasto.pl/artykul/pleszewianie-nawiedzili-zbiorowy-grob-poleglych-w-komarnie,3709168,artgal,t,id,tm.html

Na spotkania Michał przyniósł pocztówki, książki, nieznane zdjęcia koszar, stadionu, kasyna oficerskiego. Ale z Michałem trzeba się umówić na oddzielny tekst.

Michał Kaczmarek nad fotkami starego Pleszewa

Dalej widzę opakowania po czekoladzie. Niesamowita kolekcja. Najstarsze z lat 50., najciekawsze z lat 80. opakowanie zastępcze od czekoladopodobnego produktu.

Panią Mirkę i jej czekoladowe opakowania znajduję w internecie . Też prowadzi bloga www.mirkiczekolady.blogspot.com.

Mirosława Sobczak  zebrała 2300 opakowań po czekoladzie. Na blogu znalazłam ciekawe artykuły o czekoladach, które były owijane w opakowania zbierane przez panią Mirkę.http://mirkiczekolady.blogspot.com/2017/10/czekoladowa-encyklopedia-komunikacji_17.html

Janina Wojtala i jej rękodzieło szydełkowe. Czego tam nie było: serwetki, aniołki, pisanki, obrusy a nawet bluzki. Byłam pod wrażeniem. Niestety, pani Janki akurat przy kolekcji nie było, a szkoda…

Figurki Playmobil i moi znajomi Alex i Julia Kołascy. Julia pokazuje mi laleczki, jedna nawet podobno jest w ciąży. Zbiór pokaźny, dzieciaki się cieszą. Obok żołnierzyki – kolekcja Macieja Grzesińskiego.

Piotr Świderski i jego telefony, młynki, medale, odznaki, znaczki – czego ten człowiek nie zbiera. Przestaję się dziwić, że to on był jednym z pomysłodawców spotkania kolekcjonerskiego. Mając takie hobby, człowiek chce się spotkać z innymi, podobnie zakręconymi.

Zbigniew Kaczorowski z Dobrzycy przyjechał na spotkanie ze starymi radiami, magnetofonami szpulowymi z lat 70. XX w. Super kolekcja. Tak niedawno używałam tego sprzętu na lekcjach w liceum. A to już jest zabytkiem.

I jeszcze prywatne muzeum pożarnictwa Leszka i Roberta Rajsów – dwóch fantastycznych facetów, którzy od 1970 roku zbierają wszystkie strażackie pamiątki i akcesoria.

Zbiory ojciec i syn wystawiają na okolicznościowych wystawach. Na spotkanie kolekcjonerskie przynieśli kilkadziesiąt przedmiotów m.in. hełm strażacki z 1926 roku.

Ich muzeum jest wirtualne, a zbiory mają – jak mówią – pochowane w garażach, komórkach, schowkach. Czekają, aż ktoś wesprze ich w tworzeniu prawdziwego – nie wirtualnego muzeum.

Jeśli chcecie popatrzeć na imponujący zbiór Leszka i Roberta Rajsów, kliknijcie w ten link. http://www.muzeum-pozarnictwa.za.pl/.

Tyle relacji z  IV Pleszewskiego Spotkania Kolekcjonerskiego. Było prawie 80 wystawców. Wszystkich podziwiam, ale dzisiaj udało mi się porozmawiać z kilkoma.

Co prawda, nie spotkałam osobiście Zygmunta Kusia – podróżującego ciągnikiem, ale jego pojazd widziałam przed salą, chociaż ze względu na ulewę i parasolkę, fotki nie zrobiłam.

Polecam za to link do tekstu o panu Zygmuncie. Pisałam o nim, jak w tym roku wyruszał w trasę.http://irenakuczynska.pl/zgrany-tercet-pan-zygmunt-przyczepa-ursus-podrozy-polsce/

A oto lista wszystkich uczestników imprezy:

1.Przemysław Konopczyński – PKP
2.Mariusz Konopczyński – Kolejki HOe
3.Serge Kottmann – Wystawa fotografi pleszewskiej wąskotorówki
4.Grupa Fotograficzna ,,Wielkopolskie Foty” – Jan Zbigniew Hain, Jacek Koszalik, Jacek Piotrowski, Majka Kościelna
5.Jacek Koszalik – Postacie serialu ,,RANCZO” na rysunkach”
6.Dariusz Słowiński – ,,Płyty winylowe PRL”
7.Jerzy Lewicki – Audio Vintage
8.Rajmund Matyniak – Proporczyki sportowe
9.Zbigniew Koczorowsk – Polski sprzęt audio lata 70-80
10.Maciej Maciejewski – Fajki
11.Mirosław Żarnowski – Widokówki z mapami.
12.Dawid Głowacki – Monety, banknoty
13.Marcin Gabrysiak – Samoloty
14.Oskar Janik – Samochody
15.Kosmiczna Wystawa Muzeum Dwóch Imperiów
16.Łukasz Krzykos – Miniaturki alkoholi
17.Aleksander Komorski – Zwierzęta świata
18.Walenty Jezierski – Wystawa gładzików
19.Monika Latańska – Mineraly
20.Dominik Świderski – Medale
21.Prywatne muzeum pożarnictwa Leszek i Robert Rajs
22.Drużyna Tradycji Wojskowej im. 70 pp w Pleszewie
23.Modele Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie
24.Marcin Czerwiński – Naparstki
25.Hubert Czerwiński – Modele papierowe
26.Przemysław Pietrowski – Zastawa ,,GS”
27.Anna Czartoryjska – Playmobil kolekcja ludzików
28.Dariusz Płócieniczak – Numizmatyka
29.Eliasz Solarczyk – Gry na pegazusa
30.Sławomir Knappe – Motor SHL
31.Bartosz Konopczyński – Lego Star Wars
32.Hieronim Hajdasz -Telewizor mechaniczny
33.Piotr Kostańciak – Modele czołgów
34.Michał Kaczmarek – Pleszew i 70 Pułk Piechoty
35.Jerzy Osuch – Motor MZS 250/2
36.Roman Zaręba – Kapsle piwne
37.Roman Bednarek – Biała broń
38.Marcin i Alex Makowieccy – Modele samochodów
39.Wiki Paluszkiewicz – Duże kredki. Magnesy
40.Dominik Tarnawski – Autografy
41.Mieczysław Owczarz – Sprzęt historyczny
42.Bartłomiej i Maciej Owczarz – Roboty i pistolety
43.Wiesław Krymarys – Numizmatyka
44.Mariusz Dembicki – Modele samolotów , skala 72
45.Jerzy Wisniewski – Saszetki z cukrem
46.Andrzej Cieślak i Adam Tomicki – Radio Retro
47.Dawid Lis i Kacper Wachowiak – Historia regionu
48.Agata i Alicja Hajdasz – Kucyki ,,My Little Pony” i inne.
49.Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy
50.Danuta Drążewska – Jan Paweł II
51.Małgorzata Skrzypczak – Tykwa z rodziny dyniowatych
52.Janina Wojtala – Rękodzieło szydełkowe.
53.Maciej Andrzejczak – Króliki
54.Piotr Modrzyński – Rusznikarz
55.Uczniowski Klub Modelarski ,,PANTERA”
56.Piotr Fiachowski – Klocki Lego
57.Mirka Sobczak – Kolekcja opakowań po czekoladach
58.Janek Włodarczyk – Zegary
59.Adam Koch – Wąskotorowa kolej elektryczna skala 1:25
Ekspozycja modeli kartonowych
60.Kacper Czerwiński – Modele papierowe
61.Piotr Świderski – ,,Wracają wspomnienia”
62.Adam Zaczek – SKPL Pleszewska Kolej Lokalna
63.Łukasz Tobias – Naręczne zegarki szwajcarskie
64.Waldemar Krzywy – Simson z 1959 r.
65.Adrian Wiśniewski – Komar 2 S 38
66.Maciej Grzesiński – Żołnierze ołowiane
67.Julia i Aleks Kołascy – Figurki Playmobil
68.Mirosław Żarnowski – Pamiątki muzyczne.
69.Jacek Mikuła – Powrót do przeszłości
70.Maciej Grzesiński, Przemysław Konopczyński – Birofilia
71.Marcin Barczyński – Modele latające zdalnie sterowane. Silniki modelarskie
72.Krzysztof Bartczak – Numizmatyka
73.Henryk Pinkiewicz – Numizmatyka
74.Filip Łyskawka – Figurki
75.Magdalena Pera – Akwarele i aparaty fotograficzne
76.Dominik Matuszewski – Samochody PRL
77.Magdalena Anioł – Origami
78.Jagoda Kreczman – Szkice
79.Patryk Hassek – Kolekcja kart z piłkarzami
80.Kamila Hałajdziak – Szkice
81.Hubert Smok – Płyty winylowe
82.Zygmunt Kuś – Ciągnik URSUS C-328
PLAN IV PLESZEWSKICH SPOTKAŃ KOLEKCJONERSKICHW programie przewiduje się:
10.00 Otwarcie spotkania.
11,00 Warsztaty plastyczne dla dzieci, decoupage i inne.
12.00 Pokaz Pleszewskiego Klubu Karate.
13.00 Show Sławka Jenerowicza.
14.00 Pokaz Pleszewskiego Klubu UKS Taekwondo.
15.00 Zaprezentuje się Frajda Studio Tańca.
17.00 Zakończenie IV Pleszewskich Spotkań Kolekcjonerskich.

 

 

 

 

Skomentuj na Facebooku