Drzwi Otwarte w firmie FAMOT pod hasłem dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo

Irena Kuczyńska2 lipca 202215min
1250 osób odwiedziło firmę FAMOT podczas otwartych drzwi, zorganizowanych w ostatnią sobotę czerwca. Dla gości przygotowano liczne atrakcje.
ZWIEDZANIE-CZOLOWE-1.jpg

Otwarte drzwi w firmie FAMOT to kontynuacja wieloletniej tradycji. W tym roku  przebiegała pod hasłem Wspólnie Dbamy o Zdrowie i Bezpieczeństwo.

Drzwi Otwarte Famot
Po firmie oprowadza prezes Mariusz Derbich i Izabela Spiżak z Zarządu
Zwiedzanie

Dopisała pogoda i dopisali goście. Dyrekcja firmy przygotowała dla zwiedzających liczne atrakcje.  Przede wszystkim stworzono możliwość zobaczenia FAMOT-u od środka i obejrzenia z bliska największej obrabiarki.

Czytaj też: Famot pleszewski pełen nowych wyzwań

Wśród zwiedzających  firmę były całe rodziny. Chętnie korzystano z badań profilaktycznych, z porad dietetyka oraz z zajęć udzielania pierwszej pomocy przez  ratowników. Ochotnicza Straż Pożarna zaprezentowała pokazy, w tym także ratownictwa.

Dietetyk radzi
Jabłka dla gości

Porady medyczne
Porady medyczne
Drzwi Otwarte w FAMOT – prezes Mariusz Derbich i ko9mendant OSP Leszek Kołaski
Podziękowanie od strażaków OSP dla firmy FAMOT i prezesa Mariusza Derbicha
Młodzi ratownicy zwiedzają FAMOT

Dla dzieci

Upalna pogoda nie przeszkodziła gościom w zumbie dla dorosłych oraz dla dzieci. Były tory przeszkód i zajęcia lekkoatletyczne. Nie zabrakło atrakcji festynowych: warsztatów robienia slajmów, dmuchanych zjeżdżalni ale też malowanych buziaków,  brokatowych tatuaży oraz fotobudki. Z tej ostatniej korzystały nie tylko dzieci.

Bez cukrowej waty nie ma imprezy dla dzieci
Baloniki na druciku

W szachy grali duzi i mali
Drzwi Otwarte w FAMOT szachy także pod gołym niebem
Szachy
Szachy

Z seniorami

Ważnym elementem otwartych drzwi w firmie FAMOT było spotkanie zarządu z emerytowanymi pracownikami. Nie zabrakło wspomnień o tym, jak niegdyś wyglądała praca w kultowych pleszewskich “obrabiarkach”, bo tak potocznie nazywano kultową pleszewską firmę. Emerytowani pracownicy zostali obdarowani pamiątkowymi okolicznościowymi dyplomami.

Emerytowani pracownicy dawnych “obrabiarek”
Prezes Zarządu FAMOT Sp. z o.o Mariusz Derbich wita się z emerytowanymi pracownikami
Drzwi Otwarte w firmie FAMOT z udziałem emerytowanych pracowników
Drzwi Otwarte – spotkanie emerytowanych pracowników firmy FAMOT z prezesem Mariuszem Derbichem i członkiem zarządu Izabelą Spiżak
Upominki
FAMOT przyjmuje emerytowanych pracowników
Walenty Jezierski – emerytowany pracownik FAMOT-u

Historycznie

Drzwi Otwarte dały początek oficjalnym obchodom 145 – lecia firmy FAMOT. W związku z tym przygotowano wystawę historycznych zdjęć, prezentację multimedialną oraz okolicznościowy folder.

Ekspozycja historyczna
Ekspozycja historyczna
Kącik pełen historii
Historię firmy FAMOT, której początek dał w 1875 Ignacy Jezierski. Po przybyciu do Pleszewa założył on warsztat ślusarski, w którym pracowało początkowo 20 robotników. Firma zajmowała się produkcją i naprawami prostych maszyn rolniczych (m.in. maneży, młocarni, sieczkarni, bron, radeł, walców, parowników do kartofli, wózków do pasz i taczek) oraz wytwarzaniem odlewów. Właściciel starał się rozwijać zakład i konkurować na rynku z niemieckimi przedsiębiorcami. W 1897 r. manufakturę przejął jego syn Władysław Jezierski. Działała ona wówczas jako spółka jawna prawa handlowego pod nazwą „Fabryka Maszyn – Lejarnia Żelaza i Spiżu W. Jezierski i Spółka”.
Później właścicielem fabryki został inżynier i budowniczy maszyn Seweryn Samulski, zięć Ignacego Jezierskiego. To właśnie jemu fabryka zawdzięcza rozbudowę i dynamiczny rozwój.
Ciąg dalszy  historii największej w Polsce fabryki obrabiarek znajdziecie TUTAJ
Czytaj też: W sierpniu 1980 roku strajkowali robotnicy w Obrabiarkach
Z wdzięcznością

Wracając do wydarzenia, które miało miejsce w Pleszewie ostatnią sobotę czerwca, Zarząd firmy podkreśla z uznaniem, że w jej organizację zaangażowało się wielu pracowników firmy FAMOT. Przyjąć godnie ponad 1200 zwiedzających było wyzwaniem nie lada.

 

Czytaj też: Klasy patronackie FAMOT-u w technikum na Zielonej