Festiwal Miedzianka Po Drodze po raz drugi zagości w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska17 lutego 202410min
302341543_474083744727021_5699797118522533651_n-1280x577.jpg
Po raz drugi do Pleszewa zawita literacki Festiwal Po Drodze. W tym roku trasa wiedzie przez 8 wielkopolskich miast - start 24 sierpnia w Mosinie - finał 31 sierpnia w Pleszewie. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu, który zmienił nazwę z Miedzianka po Drodze, brzmi: INTELIGENCJA / WIEDZA / MĄDROŚĆ.

Organizatorem Festiwal Po Drodze jest Fundacja Instytut Reportażu, która prowadzi Faktyczny Dom Kultury i księgarnię Wrzenie świata przy ulicy Gałczyńskiego w Warszawie a także Wydawnictwo Dowody. Tym razem wybrano 8 miast w jednym regionie Polski dlatego, żeby miłośnicy literatury mogli wędrować razem z Festiwalem Po Drodze.  W 2023 roku Festiwal Po Drodze odwiedził 8 polskich miast na Śląsku . I ta koncepcja się sprawdziła.

Zaczęło się od Miedzianki

Historia literackiego wędrowania sięga 2017 roku, kiedy na Miedzianka Fest do dolnośląskiego miasteczka Miedzianka, którego znikanie opisał reportażysta, fotoreporter  Filip Springer zjechali fani tego miejsca. W 2022 roku była to już Miedzianka po Drodze zaś na trasie znalazł się Pleszew, w którym jak czytamy na profilu wydarzenia, twórcy Festiwalu się zakochali.

Miedzianka przed zniknięciem

Pleszewianie w Miedziance – miasteczku, które się zapadło pod ziemię

Festiwal Miedzianka Po Drodze w Pleszewie

Finał w Pleszewie

I zamierzają tu powrócić w tym roku ale już nie na tereny pokolejowe i do „arcyczadowej kolejki” czyli Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy i Zajezdni Kultury gdzie odbywały się spotkania z pisarzami w tym z  Witoldem Szabłowski Sylwią Chutnik, Ingą Iwasiów, lecz na pleszewski Rynek. Gdzie 31 sierpnia, po odwiedzeniu Mosiny – Śremu – Gostynia – Jarocina – Kalisza – Ostrzeszowa – Ostrowa Wlkp. Festiwal Po Drodze się zakończy.

Trasa Festiwalu Po Drodze 2024 od Mosiny do Pleszewa
Inteligencja /wiedza/ mądrość

Hasło przewodnie brzmi INTELIGENCJA / WIEDZA / MĄDROŚĆ. Wokół tych trzech pojęć toczyć się będą wykłady i rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Manifest programowy przygotowany przez Julię Fiedorczuk i Filipa Springera można znaleźć na stronie wydarzenia. Literacką podróż po Wielkopolsce wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego


Na pewno Chutnik i Springer

Jacy autorzy przyjadą do Pleszewa w ostatnim dniu wakacji? Tego jeszcze nie wiemy. Ale na pewno spotkamy z się z Filipem Springerem i Sylwią Chutnik. I ja na to wydarzenie czekam i bardzo się cieszę na spotkanie z autorami książek, które kupuję albo wypożyczam i czytam, czytam, czytam. Dzięki czemu mój świat jest piękniejszy. zaś reportaże cenię sobie najbardziej.

Z Witoldem Szabłowskim – autorem książki „Rosja od kuchni” w 2022 roku podczas Festiwalu Miedzianka Po Drodze w Pleszewie
Festiwal Po Drodze 2022


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska