Książka ma się składać z biogramów pań, których nazwiska są ogólnie znane ale też kobiet mało znanych a zasługujących przynajmniej na krótką notatkę. Autorka zaprasza do współpracy.
Trzecia książka Agnieszki
Agnieszka Słupianek – Winkowska jest autorką dwóch książek : „Dzieje miejscowości Brzezie w świetle źródeł” w gm. Pleszew oraz „Dziejów Kajewa, Ciesiel i Wszołowa” w gm. Gołuchów.
Więcej: Wielka historia małego Brzezia na podstawie książki Agnieszki Słupianek – Winkowskiej
Agnieszka Słupianek – Winkowska opisała dzieje Kajewa, Ciesiel i Wszołowa
Kolejna książka regionalistki ma być poświęcona kobietom żyjącym i działającym w XIX wieku do zakończenia wielkiej wojny na terenie dzisiejszego powiatu pleszewskiego. Były to czasy zaboru pruskiego (Pleszew, Dobrzyca, Czermin, Gołuchów) i rosyjskiego (Chocz, Gizałki). Kobiety, nie mając żadnych praw obywatelskich, działały, nierzadko dzięki nim przetrwały rodziny, przetrwały majątki.
Kobiety znane i mniej znane
Trzeba je odnaleźć i wydobyć z cienia – uważa Agnieszka Słupianek – Winkowska. I nie chodzi jej tylko o panie znane takie jak Izabella z Czartoryskich – Działyńska z Gołuchowa, Teofila Chłapowska z Żegocina, Anna Suchocka z Pleszewa, Agnieszka Baranowska z Marszewa, Alfreda z Mierzyckich – Pruska właścicielka Czermina, Dora Mukułowska malarka z Kowalewa ale też o mniej znane, jak Jadwiga Kierska – aktorka amatorka, Albina Samulska – wydawczyni pocztówek pleszewskich na początku XX wieku, prof. Janina Klatt – nauczycielki liceum pleszewskiego – to jej imię nosi nagroda dla najlepszego absolwenta szkoły w dziedzinie nauk ścisłych, Maria Bociańska – Radomska , uczestniczka strajku szkolnego w 1905 roku, czy Maria Taczanowska – żona ordynata Jana z Taczanowa. Na pewno miejsce w książce znajdzie się też dla organizacji kobiecych, w tym Młodych Polek czy kółek włościanek.
Autorka zaprasza do współpracy
Agnieszka Słupianek – Winkowska mówi, że w książce znajdzie się miejsce na bogate biogramy ale też na krótkie informacje o paniach, które tworzyły codzienność – nauczycielkach, chórzystkach, pielęgniarkach, paniach domu, matkach wielodzietnych. Autorka jest otwarta na sugestie i podpowiedzi. Już nawiązała współpracę z pasjonatami lokalnej historii w gminach powiatu pleszewskiego.
Kim jest?
Agnieszka Słupianek – Winkowska w 2014 roku spisała historię swojego rodzinnego Brzezia, którą wydało Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne i Muzeum Regionalne w Pleszewie. Została wtedy przez redakcję „Gazety Pleszewskiej” nominowana do tytułu Człowieka Roku 2014. Znalazła się w złotej dziesiątce. Po zamążpójściu Agnieszka przeniosła się do Kajewa i zaczęła zgłębiać historię tej miejscowości oraz sąsiednich Ciesiel i Wszołowa. Tę książkę wydało Gołuchowskie Centrum Kultury „Zamek” oraz Gmina Gołuchów.
Lubi czytać i działać
Z zawodu jest Agnieszka Słupianek – Winkowska nauczycielką, z pasji regionalistką. Jak mówi, zawsze lubiła czytać i działać.
Jedna rzecz (książka) napisana, trzeba brać się za coś innego. Stąd pomysł na książkę o kobietach w czasach zaborów. Pierwsze próbki twórczości zamieszczała jej „Gazeta Poznańska„, gdzie był kącik dla dzieci.
Jako nastolatka, razem z koleżankami, spisała historię obrazu do książki „Legendy i podania ziemi pleszewskiej”.
Niedawno okazało się, że Jan Biadała, który daje początek historii turskiego obrazu, to jej przodek.
Spotykają się potomkowie Jana Biadały
Wiele, jak mówi, zawdzięcza Krystynie Tymeckiej, która w świetlicy w Brzeziu, prowadziła Kluby 4 H, gdzie młodzi brzezianie uczyli się otwartości na świat i ludzi.
Anna Suchocka – pleszewianka w Polskim Sejmie Dzielnicowym
Paulina opowiada o Izabelli z Czartoryskich – Działyńskiej
W Gołuchowie wystawią komedię kontuszową Agnieszki z Lipskich – Baranowskiej
Aktorka amatorka Jadwiga Kierska oklaskiwana przez Helenę Modrzejewską