Wystająca kamienica będzie siedzibą Centrum Usług Społecznych

Irena Kuczyńska18 grudnia 20234min
Od 1 stycznia Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zmienia formułę i przekształca się w Centrum Usług Wspólnych w Pleszewie, które będzie realizować dotychczasowe zadania  Ośrodka. Wdroży też kilka nowych usług dla lokalnej społeczności, na co miasto przeznacza  i remontuje pomieszczenia w kamienicy na Rynku pod nr 10.
401184444_1597604237310064_9026107870725683597_n-1280x960.jpg
To ta kamienica we wschodniej pierzei Rynku, która wystaje z szeregu. I jest niemą pamiątką po wielkim pożarze miasta z czerwca 1806 roku, kiedy spłonęło całe śródmieście z ratuszem i kościołem. Po pożarze na nowo został wytyczony plan miasta z większym niż wcześniej Rynkiem.
Kamienica pod nr 10 wystaje z szeregu
Wystająca kamienica
Zdaniem pleszewskich historyków, dom pod numerem 10 został odbudowany wcześniej na starych fundamentach, dlatego wystaje. Kamienica w połowie należy do miasta i to tam powstanie jedna z siedzib Centrum Usług Społecznych w Pleszewie a dokładnie miejsce, gdzie będą świadczone nowe usługi wskazane przez mieszkańców MiG Pleszew w specjalnej ankiecie.TUTAJ
Usługi wyłonione w ankiecie
Może to być np. objazdowy rehabilitant, pomoc psychologa dla rodziców, złota rączka czyli świadczenie drobnych napraw w domu, sprzątanie, opieka nad dzieckiem na godziny. W zależności od indywidualnie rozpatrywanej sytuacji osoby chcącej z usług skorzystać, będą one nieodpłatne lub w części odpłatne. Chodzi o to, żeby pomoc społeczna nie kojarzyła się tylko z sytuacjami krytycznymi.
Projekt z unijną kasą
Wartość projektu opiewa na 2 500 000 zł, w tym 90 procent to dofinansowanie, w części ze środków unijnych, w części z budżetu państwa – mówi Izabela Świątek – zastępca burmistrza Pleszewa.
Aktualnie miasto remontuje swoją część kamienicy, gdzie będzie jedna z siedzib Centrum Usług Społecznych, w które od 1 stycznia przekształci  się Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.