Korony pleszewskie z wizerunkiem starosty Artura Szenica

Irena Kuczyńska18 marca 20224min
Pleszew emituje kolejny kolekcjonerski banknot. Tym razem są to "22 korony pleszewskie" z wizerunkiem Artura Szenica - pierwszego pleszewskiego starosty po odzyskaniu niepodległości.
6231aef0ed4c9_o_large.jpg

To już trzeci kolekcjonerski banknot wyemitowany przez Pleszew. TUTAJ  Było “20 koron pleszewskich” z wizerunkiem Przemysła II. To on jako pierwszy, wspomniał civitas Plessov (miasto Pleszew) w kaliskim dokumencie sądowym w 1283 roku.

O Przemyśle II czytaj  TUTAJ.  

20 koron pleszewskich z wizerunkiem Przemysła II

Pasjonaci numizmatów posiadają w swojej kolekcji  “21 koron pleszewskich” z wizerunkiem płk. Ludwika Bociańskiego. Był on jednym   z przywódców powstania wielkopolskiego w Pleszewie.

O Ludwiku BociańskimTUTAJ

21 koron pleszewskich z wizerunkiem płk. Ludwika Bociańskiego
Zdjęcie starosty, podpis burmistrza
Z pewnością pleszewskich kolekcjonerów ucieszy wiadomość o kolejnej numizmatycznej gratce. 18 marca ruszyła sprzedaż “22 koron pleszewskich”. Zamieszczono na awersie wizerunek Artura hr Szenica – właściciela Korzkiew i Mamotów. Godny uwagi jest fakt, że Szenic był   też delegatem na Sejm Dzielnicowy w 1918 roku. W dziejach miasta czytamy, że był też radcą  Ziemstwa Kredytowego. Jednak do historii powiatu pleszewskiego wszedł jako pierwszy pleszewski starosta.

O Arturze Szenicu czytaj TUTAJ

Twórcy projektu banknotu zamieścili na awersie flagę powstańczą oraz zarys dawnego budynku pleszewskiego starostwa. Na rewersie natomiast, umieszczono stylizowany widok Zajezdni Kultury, która powstała na terenach pokolejowych, herb miasta Pleszewa oraz autograf burmistrza Arkadiusza Ptaka
korony pleszewskie z wizerunkiem Artura Szenica pierwszego pleszewskiego starosty
Jak kupić korony pleszewskie?
Nakład  banknotu wynosi 1000 sztuk. Dla wyjaśnienia trzeba dodać, że przy ich produkcji zastosowano profesjonalne zabezpieczenia, które  chronią papier przed próbami wywabiania wpisów i pieczęci środkami chemicznymi. “22 korony pleszewskie”, wraz z obwolutą, można kupić za 20 zł w kasach Parku Wodnego Planty
Można  banknot też zamówić telefonicznie  62 742 12 93 lub meilowo kasa-sport@pleszew.pl wpłacając na rachunek bankowy Sport Pleszew sp. z o.o. w Banku Spółdzielczym w Pleszewie nr 73 84070003 0018 6502 2000 0001 kwotę 20 zł powiększoną o 8 zł za przesyłkę.
Bon zostanie wysłany pod wskazany adres po zaksięgowaniu wpłaconej należności.