Królewska Kareta czyli biegowa lekcja historii w powiecie pleszewskim

Avatar photoIrena Kuczyńska2 kwietnia 20234min
61473924c785c_o_large.jpg
W czterech gminach  w powiecie pleszewskim odbędzie biegowe Grand Prix Ziemi Pleszewskiej. W Pleszewie, Dobrzycy, Choczu i Kościelnej Wsi  odbędą się biegi pod wspólnym hasłem Królewska Kareta a patronować im będą czterej królowie: Przemysł II, Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk i August II Mocny

Finał Karety Królewskiej odbędzie się we wrześniu w Pleszewie podczas Biegu Przemysława

Przemysł i Kazimierz

Najdłuższą tradycję ma Bieg Przemysła w Pleszewie, na który zjeżdża kilkuset biegaczy.  Start i meta w Rynku przy obelisku króla, który w 1283 roku wspomniał civitas Plessov czyli miasto Pleszew w dokumencie sądowym. Kilkakrotnie odbył się w Choczu Bieg Kazimierza Wielkiego. Wszak w historii odnotowano Chocz ,,jako gród książęcy nad Prosną, w którym ów władca wybudował zamek na wyspie rzecznej.

Civitas Plessov po raz pierwszy w 1283 roku wspomniał Przemysł II

Kazimierz Wielki pozostawił w Choczu swoje ślady

Warneńczyk i Sas

Do tych dwóch imprez królewskich dojdzie bieg Władysława Warneńczyka w Dobrzycy, to jemu miasteczko  zawdzięcza prawa miejskie nadane w 1440 roku. I Bieg Króla Augusta II Mocnego  Sasa w Kościelnej Wsi. To on w 1706 roku, z szablą w dłoni, uczestniczył w bitwie pod Kaliszem, która kończyła 21 – letnią Wielką Wojnę Północną, gdzie Szwedów pokonały sprzymierzone siły sasko – rosyjskie.

Finał w Pleszewie

Terminy biegów wyznaczono: 14 maja odbędzie się bieg w Dobrzycy, 28 maja w Kościelnej Wsi, 3 września w Choczu i 17 września w Pleszewie.”Oprócz klasyfikacji oddzielnej przewidywana jest klasyfikacja wspólna dla tych, którzy ukończą wszystkie cztery biegi. Finał w Pleszewie na Rynku” – powiedział radiu Centrum Mariusz Kurzajczyk – dyrektor biegu w Kościelnej Wsi.

W Pleszewie będzie Finał Biegu Królewska Kareta
W Pleszewie będzie Finał Biegu Królewska Kareta


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska