Królowa Kurkowa z Pleszewa

Avatar photoIrena Kuczyńska25 czerwca 20184min
Jagoda-Zychlewicz-Krol-Kurkowy-2018.jpg
Jagoda Żychlewicz została Królem Kurkowym 2018 Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Pleszewie. Jest to piąty tytuł królewski pleszewianki ale pierwszy tej rangi.

Jagoda Żychlewicz, która przyjęła przydomek "Rezolutna" do bractwa kurkowego - wcześniej młodzieżowego, należy od 2005 roku, 3 razy była młodzieżowym królem Polski, gdzie o tytuł walczyła z samymi mężczyznami. Raz była młodzieżowym królem żniwnym. Jest jedyną kobietą w Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Pleszewie.

„Królowa” ma 26 lat, po studiach została w Poznaniu, ale na wszystkie imprezy brackie zjeżdża do rodzinnego Pleszewa. Podczas Dni Pleszewa Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie Teofil Fengier udekorował ją klejnotem brackim. U jej boku stanęli dwaj rycerze: ustępujący król Jerzy Krawczyk oraz Jan Klauza.

Jerzy Krawczyk, Jagoda Żychlewicz - Król Kurkowy 2018, Jan Klauza z dyplomami na pleszewskim rynku

Jagoda  kontynuuje tradycje ojca – Tadeusza, który królewskie tytuły wystrzelał 13 razy. W 1996 roku czyli po reaktywowaniu bractwa  zdobył tytuł Króla Kurkowego KBS w Pleszewie.

Stryjeczny dziadek Tadeusza – Marian Żychlewicz był ostatnim królem kurkowym w Pleszewie przed likwidacją KBS  w 1947 roku.  Jego nazwisko znajdowało się na odnalezionym klejnocie brackim.

W 2007 roku Tadeusz senior zdobył w Krakowie tytuł królewski oraz czerwonego peugeota na dodatek. Trzykrotnie był królem Okręgu Ostrowskiego.

Tadeusz Żychlewicz - senior - w środku

Brat Jagody – Tadeusz junior królem kurkowym był 8 razy, w tym 3 razy pod rząd był królem pleszewskim: w roku 2007, 2008 i 2009 a wcześniej w roku 2000. Z okazji 15 – lecia bractwa został Królem Królów.

Kurkowym bratem – na razie młodzieżowym  jest 12 – letni Tomek – wnuk Tadeusza, który w niedzielę tylko jednym punktem przegrał strzelanie do statuetki św. Jana – patrona Pleszewa.

W niedzielę intronizowano też Młodzieżowego Króla Kurkowego, którym został Staś Kwieciński. Jego rycerze to Jan Kwieciński oraz Maciej Siekierski.

Młodzieżowy Król Kurkowy 2018 Staś Kwieciński i rycerze Jaś Kwieciński i Maciej Siekierski

Wracając do kobiet, to pierwszym królem kurkowym w spódnicy w Polsce, po dopuszczeniu pań do ubiegania się o tytuł, została Sabina Zegar z Rozdrażewa – mówi Tadeusz Żychlewicz junior.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-krolowa-kurkowa.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska