Małgorzata Wysocka – Balcerek jaką znacie i jakiej nie znacie

Avatar photoIrena Kuczyńska30 marca 202411min
Bez-nazwy2-1280x960.jpg
Przedsiębiorczość ma w genach, ukochanie rodzinnego miasta we krwi, zafascynowała się polityką, pokochała koty - czas i pieniądze poświęca na działania charytatywne - taka jest Małgorzata Wysocka - Balcerek z ulicy Podgórnej 19 w Pleszewie.
Małgorzata jest liderką jednej z list Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej do Rady Miejskiej w Pleszewie. Startuje z północnej części  miasta.
Jak mówi – ma dużo czasu na pracę w radzie, ma też doświadczenie zdobyte w kończącej się właśnie kadencji. Potrafi walczyć o swoje racje, ale jest też konsyliacyjna, przekonana do cudzej racji – potrafi (oczywiście dla dobra miasta), iść na kompromis.
Pleszewianka po mieczu i kądzieli

Małgorzata Wysocka – Balcerek jest pleszewianką od kilku pokoleń i to zarówno po mieczu jak i po kądzieli. Jej dziadkowie  Wysoccy mieszkali przy ulicy Marszewskiej, gdzie dziadek Maciej prowadził warsztat, w którym naprawiał i wypożyczał maszyny rolnicze – wspomina Małgorzata. W tym samym miejscu jej ojciec Mieczysław, prowadził swój biznes, odlewnię żeliwa. Rozwijał też ogrodnictwo przy ul. Podgórnej 19. To tam, w latach dwudziestolecia międzywojennego, zakupił nieruchomość dziadek Małgorzaty po kądzieli – Walenty Zacharyasz, powróciwszy z USA, dokąd jako dziecko, wyjechał z rodzicami. Zakupiony w Pleszewie teren, był rozległy, obejmował dzisiejsze ulice:  Krótką, Batorego, sięgał aż po ul. Traugutta. Do Walentego Zacharyasza należała także część łąk przy Plantach i dwa stawy w nich.

Przypisana do Podgórnej
Małgorzata Wysocka – Balcerek jest trzecim pokoleniem zamieszkującym w domu przy Podgórnej 19. Od zawsze wiedziałam, że to będzie moje miejsce na ziemi. Zostałam właścicielką nieruchomości, kiedy miałam 16 lat – mówi Małgorzata – po prostu zostałam do Podgórnej 19 przypisana – dodaje ze śmiechem. Była wtedy uczennicą pleszewskiego liceum i przed sobą miała studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Kwiatki od adwokatki

Po studiach odbyła aplikację sądową w Sądzie Rejonowym w Kaliszu, ale ze względów finansowych, musiała zrezygnować z „drogi na sędziego”. W tamtych czasach – jak wspomina – uposażenie asesora należało do najniższych wynagrodzeń w kraju. Wtedy w Małgorzacie odezwały się geny i pleszewianka postanowiła rozkręcić biznes. A że czas był sprzyjający (lata 90. XX w), to założyła przy ul. Zamkowej kwiaciarnię. W Pleszewie nawet funkcjonowało hasło ” kupujcie kwiatki u adwokatki”.

Od Dallas do Beby
Potem  kwiaciarnię przebranżowiła na sklep z odzieżą, miała też udziały w sklepie elektrycznym w Rynku. W latach 90. przy ul. Daszyńskiego prowadziła sklep z jeansami Dallas. Ostatecznie, do dziś pozostał sklep z bielizną BEBA, który pleszewianki i nie tylko, dobrze znają, zwłaszcza te panie, które lubią kupić mniej rzeczy ale w dobrym gatunku.
Z Nowoczesną do polityki

Kiedy przyszło zainteresowanie polityką? Było zawsze, ale wtedy kiedy rodziła się Nowoczesna, poczułam, że to jest coś dla mnie – mówi Małgorzata. Była jedyną pleszewianką, która uczestniczyła w spotkaniu założycielskim partii w Warszawie na Torwarze 31 maja 2015 roku. Jako szefowa lokalnych struktur partii wystartowała w wyborach do Rady Miejskiej w Pleszewie w 2019 roku, oczywiście w ramach Koalicji Obywatelskiej I zdobyła mandat.

Skuteczna w radzie miejskiej

Jak mówi, lokalna polityka ją zafascynowała. Zwłaszcza realna możliwość wpływania na to, co się dzieje w Pleszewie. Radny może prezentować swoje projekty, zgłaszać propozycje. Małgorzata Wysocka – Balcerek pracowała w
komisji budżetowej, ochrony środowiska i spraw społecznych. Podkreśla, że w wyniku jej starań powstało np. oświetlenie deptaka od Plant do ul. Piaski, którędy pleszewianie skracają sobie drogę na cmentarz komunalny. Zabiegała też o nową drogę, która mieszkańcom osiedla Nowy Pleszew ( szeregowce pomiędzy Armią Poznań i 70 pułku piechoty) umożliwi alternatywny wyjazd i dojazd do miasta. Jest już projekt – podkreśla Małgorzata Wysocka – Balcerek.

Charytatywna

I co, raczej rzadko się zdarza, pleszewianka część swojej diety radnej w kończącej się kadencji, co miesiąc przeznaczała  na cele charytatywne. Było to jej zobowiązanie wyborcze w kadencji 2019 – 2024. Słowa dotrzymała. Co miesiąc 500 zł
wpływało na konta, na zrzutki m.in. na Pleszewskie Centrum Medyczne w czasie pandemii, na wózki inwalidzkie dla potrzebujących, na WOŚP , na chore dzieci oraz na zwierzęta. Przez 5 lat zebrało się tego ponad 32 000 zł, na co Małgorzata Wysocka – Balcerek ma pokwitowania. Jeśli zostanie radną, nadal będzie kontynuować wspieranie potrzebujących.

Małgorzata walcząca

Będąc w temacie polityki, trzeba wspomnieć o tej przez duże „P”. Małgorzata jest działaczką Platformy Obywatelskiej , pełni funkcję wiceprzewodniczącej struktur powiatowych. Uczestniczyła w protestach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, Sądów, Wolnych Mediów, Praw Kobiet, Praw Handlowców w Poznaniu, w Warszawie, w Kaliszu. W trakcie protestów w obronie Wolnych Sądów, jako jedyna zapalała znicze pod Sądem Rejonowym w Pleszewie. Dwukrotnie zorganizowała też w Pleszewie  tzw. Czarny Protest, przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Na proteście pojawiły się setki kobiet, którym towarzyszyli  mężczyźni. Niejednokrotnie sama występowała na wiecach.

… o mandat w Sejmie

W 2023 roku Małgorzata Wysocka – Balcerek kandydowała do Sejmu RP, zdobywając najwięcej głosów wśród pleszewskich kandydatów. W sumie głos na pleszewiankę oddało ponad 3000 osób.

Zatroskana o bezdomne koty

Patrząc na Małgorzatę Wysocką – Balcerek – kobietę mocną i zdecydowaną, trudno sobie ją wyobrazić jako opiekunkę bezdomnych kotów. A jednak. Wkrótce po tym, jak została radną, utworzyła Stowarzyszenie Kocia Łapka. A zaczęło
się od małej, bezdomnej kotki znalezionej na drodze, której nie było gdzie umieścić. Stało się to impulsem do utworzenia   nie tylko Stowarzyszenia ale i „kociarni”  na swoim terenie przy Podgórnej 19.  W ciągu 5 lat, ze wsparcia Stowarzyszenia, skorzystało kilkaset kotów i kotek. Były ratowane, leczone, sterylizowane i w większości wydane do adopcji w całej Polsce. Więcej TUTAJ

Małgorzata Wysocka – Balcerek
W domu, w aucie, na evencie
Dom przy Podgórnej 19, z rozległym ogrodem, to dla Małgorzaty Wysockiej – Balcerek miejsce spokoju i wyciszenia, do którego wraca, gdzie nabiera energii do licznych aktywności i które kocha.
Na pleszewiankę można się natknąć w wielu różnych miejscach w Pleszewie, przeważnie tam, gdzie coś się dzieje m.in. w ratuszu, na Rynku, na eventach, koncertach, w kinie, w sklepie, na spotkaniach kobiet, klubów praworządności, w kawiarni, w swoim sklepie, na ulicy… Do niedawna fani szybkich samochodów mogli spotkać Małgorzatę Wysocką – Balcerek na rajdach samochodowych, gdzie pilotowała swojego męża Waldemara. Liczne zwycięstwa małżonka – to jak mówi ze śmiechem, również jej zasługa.
Babcia Gosia

W lecie będziecie mogli spotkać Małgorzatę na mieście z wnuczętami – dziećmi córki Heleny, która mieszka za oceanem. Wtedy przy Podgórnej 19 zagości czwarte pokolenie, które też kocha ten dom…

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska