Rusza budowa mieszkań na wynajem w ścisłym centrum Pleszewa

Irena Kuczyńska26 marca 20225min
1 kwietnia startuje budowa obiektu mieszkalno - handlowego u zbiegu ulic Poznańskiej i Bogusza. Nowy budynek to 21 mieszkań na wynajem oraz duży lokal użytkowy na parterze. Inwestycja ma być gotowa we wrześniu 2023 roku.
Poznanska-35-podpisana-umowa.jpg

 

Z pewnością za 17 miesięcy trudno będzie rozpoznać tę część miasta Pleszewa. W miejscu zburzonej niedawno kultowej “kamienicy po doktorze Sąginie” oraz siedziby domu kultury z lat 70. XX wieku, wyrośnie nowy  budynek a w nim mieszkania na wynajem.

Czytaj: Historia kamienicy po doktorze Sąginie

Na zbiegu ulic Bogusza i Poznańskiej miasto wybuduje  narożnikowy budynek mieszkalno – usługowy.  W piątek, burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak, podpisał w ratuszu umowę z wykonawcą – firmą z Jarocina, która buduje w Pleszewie bloki m.in. przy ul. 70 pułku piechoty.

 
21 mieszkań na wynajem

Na placu budowy przy Poznańskiej 35, budowlańcy  pojawią się 1 kwietnia. I nie jest to żart primaaprilisowy – zapewnił burmistrz podczas konferencji, na której podpisywał umowę z wykonawcą. Nowy budynek mieszkalny w Pleszewie składać się będzie z 21. mieszkań komunalnych – o różnej powierzchni. Najwięcej jest lokali jednopokojowych o powierzchni od 25 do 41 m2 oraz trzypokojowych o powierzchni od 52 do 79 m2. Powierzchnia największego – czteropokojowego mieszkania, przekroczy 80 m2.

Winda, balkony i podziemny parking

Reasumując, 12 mieszkań mieć będzie balkony, a wszystkie – po jednym miejscu na podziemnym parkingu. Warto dodać, że w budynku będzie winda. Z pewnością przedsiębiorców zainteresuje informacja o dużym lokalu użytkowym na parterze, który będzie do wydzierżawienia. Nowy budynek mieszkalny budowany jest z myślą o osobach, które nie są zainteresowane kupnem lokalu tylko wynajęciem. Ale stać je na czynsz wysokości 11 zł za m2. Do tego trzeba doliczyć opłaty za media: czyli wodę i ogrzewanie gazowe. Podczas gdy każde mieszkanie będzie miało swój licznik, korzystanie z dopływu ciepła będzie można regulować.

Inwestycja z dotacją

Tę inwestycję realizuje miasto, korzystając z dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego. Koszt 9 300 000 zł – w tym było burzenie starych budynków. Dotacja sięgająca 8 000 000 zł, nie dotyczy lokalu użytkowego na parterze budynku. Nowy  budynek mieszkalny powstaje w centrum miasta, zatem pleszewianie mogą się liczyć z drobnymi utrudnieniami, w tym wyłączeniem z ruchu części chodnika przy ul. Poznańskiej i Bogusza. Budowa potrwa do września 2023 roku. Modernistyczna bryła budynku, po naniesieniu poprawek, ma nawiązywać do stylu siedziby Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Ale też do gmachu, w którym znajduje się Zespołu szkół Usługowo – Gospodarczych współdzielony z kinem “Hel”. Ma też współgrać z blokami na osiedlu Reja.

Plac po wyburzeniu Kamienicy po doktorze Sąginie i domu kultury
Plac po wyburzeniu – tu ma powstać budynek mieszkalno – usługowy
Czytaj: Historia bloków na osiedlu Reja

 

Budować domy w mieście

Godny uwagi jest fakt, że aktualnie miasto prowadzi cztery inwestycje mieszkaniowe w Pleszewie w tym trzy w centrum Pleszewa. Bezsprzecznie o to chodzi burmistrzowi Arkadiuszowi Ptakowi. Trwa modernizacja kamienicy przy ul. Sienkiewicza 35, gdzie którą PTBS przerabia na mieszkania na wynajem. Podobnie się dzieje na Podgórnej 9, gdzie inwestorem jest miasto. Dwa nowe bloki z windami rosną przy ul. Poniatowskiego – blisko osiedla Mieszka I. Ta inwestycja jest w gestii PTBS.

Czytaj: Ruszyła budowa pleszewskich wieżowców