Nadchodzi czas zawodowców w Zespole Szkół Technicznych

Avatar photoIrena Kuczyńska11 marca 20225min
275475587_1766132053778015_4412406187858200005_n.jpg
Prawie 100 000  euro pozyskał z Funduszu Norweskiego Powiat Pleszewski na wdrożenie projektu edukacyjnego „Aktualizacja programów nauczania na kierunkach branży mechanicznej w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie”. Będzie on realizowany w latach 2022 - 2023.

 

Do projektu  Czas zawodowców BIS  przystąpiły 82 szkoły w Wielkopolsce. Wśród nich jest ZST w Pleszewie, gdzie projektem objęto 60 uczniów. Kształcą się oni na kierunkach mechatronik oraz technik pojazdów samochodowych.

Czytaj też: Jest grant na modernizację szkolenia zawodowego z ZST w Pleszewie

Celem projektu jest podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkoły. Można to zrobić poprzez nawiązanie ścisłej współpracy z przedsiębiorcami. Ale też aktualizując programy nauczania pod kątem specyfiki rynku pracy.

Prezentacja firmy Famot w Pleszewie
Tyle czasu w szkole ile w firmie

Sedno projektu dualnego nauczania tkwi w tym, żeby przygotować odpowiednie kadry techniczne dla lokalnych firm. Absolwentom technikum trzeba zapewnić w przyszłości dobre i stabilne miejsca pracy. Wicestarosta powiatu pleszewskiego Damian Szwedziak podkreślił, że uczniowie technikum podczas realizacji projektu zyskają odpowiednią wiedzę i poszerzone kompetencje. Jeśli chodzi o pleszewskich  przedsiębiorców, zyskają oni wykwalifikowanych pracowników do swoich zakładów.

Teoria w parze z praktyką

Projekt „Aktualizacja programów nauczania na kierunkach branży mechanicznej w ZST w Pleszewie” korzysta z dofinansowania o wartości  93 540 euro od Islandii, Lichtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest dofinansowanie oferty kształcenia ZST w Pleszewie do potrzeb rynku pracy poprzez aktualizację programów nauczania  na kierunkach w branży mechanicznej. Chodzi o to, żeby teoria, którą poznają uczniowie w  szkole, nie odbiegała od tego, z czym  spotykają się w firmach – podkreślali uczestnicy konferencji.

Partnerzy projektu

Wśród uczestników konferencji była Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek. Obecny był Mariusz Derbich – prezes Famotu, który w ZST utworzył klasy patronackie.  Dyrektor ZST Izabela Mikstacka – Mikuła zaprezentowała uczestnikom konferencji szkołę. Przybyła na konferencję dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego z Kalisza Magdalena Sekura-Nowicka. Partnerem powiatu jest Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego z Kalisza.

Czytaj: Famot pleszewski pełen nowych wyzwań

Konferencja ws dualnego kształcenia w ZST w Pleszewie odb yła się w ZSU-G w Pleszewie – os lewej Damian Szwedziak – wicestarosta pleszewski, Izabela Mikstacka – Mikuła dyr. ZST w Pleszewie, od prawej prezes Famotu Mariusz Derbich

Uroczysta inauguracja projektu miała się odbyć w ZST w Pleszewie na Zielonej. Ale tam wciąż  przedłuża się kapitalny remont budynku, dlatego przeniesiono ją do sali sportowej Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych.

Famot otwarty na kształcenie młodych pleszewian


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska