Noc Muzeów z duchami polskiego ziemiaństwa

Irena Kuczyńska11 maja 20223min
W najbliższą sobotę Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza na Noc Muzeów. To wyjątkowy moment, kiedy każdy miłośnik historii i kultury może bezpłatnie odwiedzić dobrzycki pałac i skorzystać z dodatkowych atrakcji. Świętowanie rozpocznie się o 16.00 i potrwa do północy.
Noc-Muzeow.jpg

W tym roku, każdy odwiedzający w sobotę Muzeum Ziemiaństwa, będzie mógł przez chwilę poczuć się jak właściciel dobrzyckiej rezydencji. Wystarczy założyć cylinder hrabiego albo kapelusz hrabiny i zrobić sobie zdjęcie na tle pałacowych wnętrz. Fotograf je wydrukuje w formie pocztówki, którą będzie można wysłać znajomym za pośrednictwem pałacowej poczty albo zachować dla siebie na pamiątkę.

Fotka w cylindrze i w kapeluszu Noc Muzeów w Dobrzycy
Na wystawie z kuratorem

O godzinie 19.00 i o 21.00 będzie możliwość zwiedzania najnowszej wystawy czasowej o dawnym ziemiańskim stole, w towarzystwie jej kuratora dr. Stanisława Borowiaka. Zdradzi on tajniki powstawania wystawy, opowie anegdoty i ciekawostki o ziemianach i ich kulinarnych upodobaniach.

Muzeum Ziemiaństwa – Noc Muzeów
O wystawie: Kawa ze śmietanką łączy dwory, pałace i epoki – najnowsza wystawa w Muzeum Ziemiaństwa
Dr Stanisław Borowiak – kurator wystawy w Muzeum Ziemiaństwa
Film i spacer

Kolejną atrakcją Nocy Muzeów będzie film dokumentalny o dawnych właścicielach majątku w Dobrzycy “Nieznani ale niezapomniani” , który nagrali muzealnicy. Projekcja filmu trwać będzie przez cały wieczór w sali balowej.

Muzeum Ziemiaństwa – oświetlone foto Jan Zbigniew Hain

Reasumując, na finał wieczoru dyrekcja muzeum poleca spacer parkowymi alejkami. Wtedy  pawilony są specjalnie oświetlone, drzewa zamazują się z ciemnym horyzontem, a zapach wiosennych kwiatów, zachęca do relaksu na ławeczce.

Adam Turno w Panteonie

I jeszcze jedno. Spacerując po parku, trzeba zajrzeć do Panteonu, gdzie czeka wystawa planszowa o podróżach Adama Turny.