Nowe aparaty rentgenowskie w pleszewskim szpitalu

Avatar photoIrena Kuczyńska4 stycznia 20245min
IMG_1727-1280x960.jpeg
Szpital ma nowy aparat rentgenowski. Są to dwa nowoczesne urządzenia - jedno jest stacjonarne, a drugie mobilne. To ostatnie  pozwala na szybkie  wykonanie prześwietlenia u pacjentów leżących i w ciężkim stanie, którzy nie mogą  samodzielnie funkcjonować. Koszt zakupu obu aparatów to ponad 1 500 000 zł.
Pieniądze na zakup pochodziły  z projektu  „Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną”, Poddziałania 9.1.1 „Infrastruktura ochrony zdrowia” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, które przekazał marszałek województwa wielkopolskiego. Aparaty już trafiły do szpitala.
Aparat z możliwością manewrowania
Pierwsze  urządzenie to cyfrowy aparat RTG z zawieszeniem sufitowym z autotrackingiem i autopozycjonowaniem. Oznacza to nie tylko szybkie i dokładne wykonanie badania, ale też pełną automatyzację pozwalającą na manewrowanie aparatem w wielu kierunkach i pozycjach. Ułatwia to wykonywanie badań u pacjentów, którzy nie zawsze są sprawni fizycznie i korzystanie z aparatów starszej generacji sprawia im problemy. Chodzi o osoby na wózkach inwalidzkich i pacjentach przywożonych na łóżkach ze szpitalnych oddziałów. Zdjęcie wykonane nowym aparatem RTG ma bardzo wysoką jakość, a pacjent otrzymuje je na płycie CD.
Przyjazny dla środowiska
– Nowe aparaty RTG to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, bo nie trzeba niczego drukować, ale i też ochrona środowiska. Klisze to już przeszłość, bo wykorzystywano do nich srebro. Trzeba potem było angażować specjalistyczne firmy zajmujące się jego odzyskiwaniem.To było kłopotliwe, ale i też powodowało kolejne koszty. Aktualnie jest już bezpośrednia cyfrowa obróbka materiałów. Te są przesyłane na konsolę lekarzy, którzy zajmują się ich analizowaniem. Zdjęcia również mogą być przesyłane bezpośrednio na oddziały, na których przebywają pacjenci – tłumaczy dr Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych w Pleszewskim Centrum Medycznym.
WARTO WIEDZIEĆ!
Poprzednio używany aparat nie posiadał zawieszenia sufitowego – nie pozwalał na wykonywanie badań u pacjentów leżących, bez konieczności przenoszenia ich na stół. Zmuszeni byliśmy w takich przypadkach do korzystania z drugiego – ponad dwudziestoletniego aparatu RTG. Obecne rozwiązanie pozwala na przeprowadzenie badań jednym urządzeniem pacjentów w każdym stanie. Poza tym – w dziedzinie rentgenodiagnostyki technologia tak bardzo poszła do przodu, że konieczna okazała się wymiana sprzętu na ten najnowocześniejszy. Zrobiliśmy to przede wszystkim z myślą  o pacjentach, ale i też o personelu.
Nowe aparaty RTG w pleszewskim szpitalu
Dla obsługi Zakładu Diagnostyki Obrazowej nowoczesny rentgen jest też sporym ułatwieniem. Wszystko jest w pełni skomputeryzowane, ale jest też możliwość ręcznego sterowania aparatem według potrzeb. Ten jest  wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie  do przetwarzania obrazów, które od razu je analizuje i dobiera odpowiednie dawki promieniowania do przeprowadzonego badania. Wykonane zdjęcie natychmiast  trafia do szpitalnego systemu informatycznego służącego archiwizacji i transmisji obrazów – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska