Ogród zmysłów, kawiarnia i misja w Ośrodku Kultury Leśnej

Avatar photoIrena Kuczyńska14 kwietnia 202411min
430080222_1134394094221120_2484945308471572647_n-1280x827.jpg
Przywrócenie najważniejszych zadań Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie zapowiada pełniący obowiązki dyrektor placówki Adam Kozyra. Chodzi o gromadzenie dóbr związanych z lasem. Obiecuje powrót kawiarni "Muzealna" i restauracji w Domu Pracy Twórczej.

 

Adam Kozyra pełni obowiązki dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej od 29 stycznia. Objął stanowisko po odwołanej kilkanaście dni wcześniej Ewie Jedlikowskiej. TUTAJ

Filmik z Gołuchowa  TUTAJ

Muzealna?

Jedno z pierwszych pytań, które zadałam nowemu dyrektorowi podczas naszego pierwszego spotkania dotyczyło kawiarni. TUTAJ  Nie ma jej od jesieni 2022 roku. A w ubiegłym roku zmarł wieloletni dzierżawca „Muzealnej” Romuald Bartosik. Stali bywalcy pamiętają nie tylko smak kawy w „Muzealnej”, ale też koncerty, plenery malarskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, często z pierwszych stron gazet. I ten specyficzny klimat, który sprawiał, że każdy tu śpieszył, jedni po spacerze, inni przed.

… wróci po remoncie

Adam Kozyra, który pracował w OKL-u do 2018 roku, doskonale wie, jaką wartością dodaną do Ośrodka, ale i Zamku była „Muzealna”. Dlatego, jak mówi, postara się lokal przywrócić, może nawet z tą samą nazwą. Ale nie tak prędko, bo ta część Oficyny, w której była kawiarnia, wymaga przebudowy i dostosowania do działalności gastronomicznej wg obowiązujących standardów. Dyrektor zdradził, że na etapie opracowywania jest projekt, potem trzeba będzie pozyskać wszelkie pozwolenia i co najważniejsze – pieniądze. Z grubsza licząc może to być nawet 2 000 000 zł, które można pozyskać m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, WFOŚ i GW, może też z Funduszy Norweskich. Adam Kozyra szacuje, że wszystko to może potrwać nawet 2 lata, bo remonty w obiektach zabytkowych nie są proste. A budynek Oficyny należy do Muzeum Narodowego, zaś OKL jest użytkownikiem.

Na razie Dom Pracy Twórczej

Żeby jednak nie zostawić miłośników Gołuchowa na sezon letni bez możliwości wypicia kawy czy posilenia się, Adam Kozyra rozważa wydzierżawienie Domu Pracy Twórczej, gdzie może powstać punkt gastronomiczny. Prawdopodobnie w kwietniu ogłosimy przetarg – mówi dyrektor. Myśli też o miejscach noclegowych w DPT. A ja przywołuję wspomnienia związane z tym białym pałacykiem, gdzie też gościły niezwykłe osoby m.in. wielka aktorka Nina Andrycz, z którą miałam okazję się spotkać i rozmawiać. Niestety, były to lata 90. i aparatów fotograficznych pod ręką się nie miało. Ale są wspomnienia rozmowy z wielką damą polskiej sceny. Nocowała tu w 1994 roku. Odbierała . nagrodę specjalną „Gazety Wyborczej” na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Małgorzaty w przedstawieniu „Ryszard III” Williama Shakespeare’a w Teatrze Polskim w Warszawie (1994)

Dom Pracy Twórczej foto Anna Błaszczyk
Przede wszystkim misja

W rozmowie wraca do misji Ośrodka Kultury Leśnej, którą ostatnio on utracił. A jest to przede wszystkim gromadzenie dóbr materialnych i niematerialnych związanych z lasem i leśnictwem – chodzi o historię, sztukę, ludzi lasu i ich pasje. Ponieważ, jak mówi, starsze pokolenie leśników odchodzi, trzeba utrwalić ich wspomnienia, zwłaszcza, że w tym roku obchodzimy 100-lecie Lasów Polskich. Chodzi o wywiady z leśnikami, które trzeba zapisać na nośnikach pamięci aby później je wydać w wersji papierowej oraz elektronicznej. Adam Kozyra mówi o wystawach poświęconych lasom w bardzo szerokim zakresie – chodzi o ludzi, drzewa, zwierzęta, motywy łowieckie – są to wszystkie barwy lasu jest też las w wielu odsłonach. Będzie też zabiegać o wpisanie wydawnictwa „Studia i Materiały OKL w Gołuchowie” na listę czasopism Ministra Edukacji Narodowej. W tym roku chciałby wydać trzy publikacje książkowe związane ze 100-leciem Lasów Polskich, 50-leciem Ośrodka Kultury Leśnej i 47-leciem Pokazowej Zagrody Zwierząt

Czytaj: Policzyli nietoperze w gołuchowskim parku
Mostki i zagroda żubrów

U progu nowego sezonu Adam Kozyra zamierza remonty m.in. w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, gdzie naprawy i konserwacji wymagają drewniane elementy, z których można podpatrywać zwierzęta. Zamknięty dla spacerowiczów jest biały mostek na Ciemnej ze względu na bardzo zły stan techniczny. Wymaga on pilnej naprawy. Przy okazji będzie sprawdzony stan pozostałych siedmiu mostków. Uzupełnione będą braki w parkowych ścieżkach. No i nowe nasadzenia krzewów ozdobnych się pojawią w części spacerowej nad drugim stawem przy tzw. rondzie dębowym.

Czytaj też: Żubry na urodziny Pokazowej Zagrody
Syn Pogaja i Poisencji II ma na imię Porest
Pogajek i Powójka pojechały do Hiszpanii
Mostek w remoncie foto Anna Błaszczyk

Ogród zmysłów?

Znacie ogródek ziołowy, który się znajduje przy zabytkowych winnicach sadzonych za czasów Jana i Izabeli Działyńskich? Adam Kozyra zamierza przywrócić jego pierwotne założenia – wymienić i odnowić rośliny, naprawić alejki, ścieżki, doprowadzić do szkółki wodę i urządzić tam… ogród zmysłów w sąsiedztwie woliery z pawiami i dawnej ananasarni.  Co będzie w ogrodzie zmysłów? Coś do oglądania, wąchania, dotykania – bo przyroda to smaki, zapachy, dotyk – tłumaczy dyrektor. Na to zadanie daje sobie 2-3 lata.

Ogród ziołowy foto Anna Błaszczyk

Czytaj: Wielki dzień pszczół w gołuchowskim parku
Dwa w jednym

Na koniec najważniejsze – park z Zamkiem Czartoryskich, który należy do Muzeum Narodowego w Poznaniu, stanowią zespół pałacowo-parkowy – dwa w jednym. Dlatego o jego otoczenie trzeba dbać, żeby nadal przyciągał rzesze zwiedzających z całej Polski – podkreśla dyrektor Adam Kozyra i zaprasza na spacery, do zwiedzania obiektów muzealnych, uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Ośrodek Kultury Leśnej, co można sprawdzać na profilu facebookowym oraz na stronie internetowej www.okl.lasy.gov.pl

Wrócił do OKL-u

Warto wiedzieć, że w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie pracuje 41 osób, są to leśnicy, historycy, przyrodnicy, ekonomiści, informatycy, a nawet polonistka. Nowy dyrektor Adam Kozyra oczywiście jest leśnikiem – absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, do  2018 roku pracował w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, ostatnie 6 lat był sekretarzem w Nadleśnictwie Antonin. Mieszka w Kaliszu, ma cztery psy, poluje, wędkuje, czyta przede wszystkim biografie i reportaże. Jest mężem Dagmary, ojcem Zuzanny i Antoniny.

Adam Kozyra w gabinecie
Czytaj też:Gołuchowskie tango – duchy zabiły pana Żorża
 Rękopisy Adama Kubaszewskiego on-line
Nieznane listy Jana Działyńskiego
Jan Działyński – kochał Marię, poślubił Izabellę

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska