Orszak Trzech Króli na Święto Powiatu Pleszewskiego

Irena Kuczyńska1 stycznia 20243min
Orszak Trzech Króli, msza św. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej - tak pleszewianie świętować będą 105. rocznicę ustanowienia polskiej władzy administracyjnej w powiecie pleszewskim. 
Orszak-2019-przed-ratuszem.jpg

 

105 lat temu – 6 stycznia 1919 roku, mieszkańcy Pleszewa tłumnie wylegli na pleszewski Rynek, żeby uczestniczyć w uroczystości objęcia władzy przez Radę Ludową w mieście i powiecie. Żołnierze pleszewskiego batalionu strzelców złożyli przysięgę wojskową na wierność Ojczyźnie – Polsce, która odradzała się po latach rozbiorów. Uświetni rocznicę Orszak Trzech Króli.

6 stycznia 1919 roku Polska wróciła do Pleszewa

 

Dla upamiętnienia rocznicy dzień 6 stycznia ustanowiono Świętem Powiatu Pleszewskiego. Z tej okazji w sobotę w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej zostanie odprawiona msza o 11.45 z udziałem władz powiatu, po której Orszak Trzech Króli wyruszy na Rynek, dokąd dotrą Orszaki z parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela i z Najświętszego Zbawiciela po mszach o 12.15.

W farze dla uczestników Orszaku przygotowano 500 złotych koron. Kiedy wszystkie Orszaki dotrą na Rynek pod szopkę przy ratuszu, odbędzie się tam wspólny śpiew kolęd.

 

Orszak Trzech Króli w Pleszewie foto archiwalne

U Zbawiciela, po mszy wieczornej – koncert z udziałem Ziarenek Dobra i gości – dyryguje Karol Pilarski, wokal Katarzyna Pilarska.