Pałac Żegocin zaprasza w weekend na Noc Muzeów

Irena Kuczyńska15 maja 20225min
Kolejna siedziba ziemiańska w powiecie pleszewskim odzyskuje dawną świetność. Chodzi o Pałac Żegocin, który przeszedł w prywatne ręce wiosną 2021 roku. Mimo, iż dworek Chłapowskich jest w opłakanym stanie, dużo się w nim i wokół niego dzieje.
148203337_200606585097635_1347026521283157135_n-800.jpg

 

A zadzieje się jeszcze więcej zwłaszcza, że właściciele tworzą Fundację Pałac Żegocin – historia i przyszłość, dzięki której będą mogli zabiegać o dotacje na remonty.

Wystawy, koncerty, spektakle

Nowi właściciele pałacu, w którym na przełomie XIX i XX wieku pomieszkiwała Helena Modrzejewska – bratowa właściciela Żegocina – Józefa Chłapowskiego, od razu zaczęli działać i zapraszać do współpracy mieszkańców wsi oraz sympatyków pałacu.

Czytaj:Pałac w Żegocinie wybrał sobie właścicieli

Organizowali wspólne sprzątanie parku ale też wystawy fotografii, koncerty, spektakle Teatru Prawie Wielkiego, pikniki rodzinne. Realizują tym samym swój pomysł na Pałac Żegocin czyli galerię sztuki, pokoje pracy twórczej, kawiarenkę, jeszcze zanim remonty pałacu się rozpoczną.

Teatr Prawie Wielki w Pałacu w Żegocinie z prawej Ilona i Zbigniew – właściciele obiektu

Archeolog przed konserwatorem

W tej chwili trwają prace archeologiczne w obiekcie, co jest niezbędne do uzyskania zgody konserwatora na remonty. Sprawdzane są stare instalacje, konstrukcje dachu. Potem rozpocznie się rewitalizacja pałacu, począwszy od dużych sal w lewym skrzydle, tak żeby można było działać, np. udostępniając odpłatnie na imprezy. Następnie kolejno, pokój po pokoju, aż obiekt będzie w całości wyremontowany – mówi jego właściciel.

Nie ma muzeum, jest Noc Muzeów

I zaprasza wszystkich sympatyków pałacu na dwudniową, lekko opóźnioną, Noc Muzeów w najbliższy weekend. Wtedy dowiemy się, jakie tajemnice archeologiczne kryje pałac ale też kurhan zwany “Górką Chłapowskiego” w parku.

Pałac Żegocin – Noc Muzeów

Wśród licznych atrakcji jest też sobotni występ kwartetu tenorów z Ukrainy.

Tenory

Z Pleszewa do Żegocina można będzie dojechać o 15.00 autobusem z przystanku przy ul. św. Ducha. Do pałacu zaproszeni są też goście z Ukrainy.

Pałac Żegocin ma wielu przyjaciół, co podkreślają jego właściciele. I wymieniają Zajezdnię Kultury w Pleszewie, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w PleszewiePowiat Pleszewski, Pleszew.pl, Klub Lokalni Pstrykacze PPL,

zaproszenie

CIEKAWE: Helena Modrzejewska oklaskiwała aktorkę – amatorkę w Pleszewie