Pleszewskie Centrum Medyczne w porozumieniu „Zielonych szpitali”

Avatar photoIrena Kuczyńska4 kwietnia 20243min
PCM-front-1280x960.jpeg
Pleszewski szpital podpisał z zarządem województwa wielkopolskiego deklarację na rzecz zrównoważonego rozwoju. Chodzi o ochronę społeczeństwa przed negatywnymi skutkami zmian klimatu.

Pleszewskie Centrum Medyczne jest jednym z 28. podmiotów leczniczych zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Szpitali, które deklarację podpisały.

Z czystym sumieniem

Głównym założeniem deklaracji jest „ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, wspieranie dekarbonizacji opieki zdrowotnej i ochrona społeczeństwa przed negatywnymi skutkami zmian klimatu”. Zaś porozumienie, pleszewski szpital podpisał z czystym sumieniem, ponieważ – co podkreśla prezes Błażej Górczyński, od kilku lat wdraża  ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.

Okna, drzwi, dachy, panele

Przeprowadzono kompleksową termomodernizację budynku, wymieniono pół tysiąca okien i drzwi, docieplono i uszczelniono dachy, zmodernizowano awaryjne źródła zasilania – instalując nowoczesne agregaty prądotwórcze. Trzy lata temu na dachu szpitala zainstalowano blisko 140 paneli fotowoltaicznych. Wytwarzana przez nie energia jest wykorzystywana w całości na bieżącą działalność szpitala, co pozwala też na obniżenie rachunków za energię elektryczną a rocznie PCM płaci za prąd około 1 000 000 zł.

 

Pleszewski szpital ma nowe okna, drzwi, trafostacje i docieplone dachy

Modernizacja pleszewskiego szpitala

Szansa na dotacje

Prezes Górczyński liczy na to, że przystąpienie  do porozumienia „Zielone szpitale”, ułatwi pozyskiwanie kolejnych środków na rozbudowę istniejącej już infrastruktury fotowoltaicznej.  I co ważne, pleszewski szpital inwestuje w zieleń, która nie tylko oczyszcza powietrze ale też cieszy oko pacjenta i pracownika.

Unijne miliony na rozbudowę pleszewskiego szpitala

Nowe aparaty rentgenowskie w pleszewskim szpitalu


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska