Pianistka i trębacz nagrali płytę z muzyką polską XXI wieku

Avatar photoIrena Kuczyńska9 listopada 202211min
IMG_4441.jpg
Pianistka i trębacz nagrali wspólną płytę. I to na najwyższym światowym poziomie. Maria Rutkowska i Damian Kurek zaprezentowali utwory z płyty podczas koncertu w Pleszewie

 

Foto Danuta Gruchot

Koncert promujący w Polsce płytę „Polish Music for Trumpet & Piano. Maria Rutkowska & Damian Kurek”, odbył się 5 listopada w sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej 1 st. im. W. Kilara w Pleszewie. Był ważnym wydarzeniem kulturalnym w mieście.

Niezwykły duet
Maria Rutkowska foto Danuta Gruchot

Mnie zainteresował niezwykły duet, który tworzą wykładowcy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – pianistka Maria Rutkowska i trębacz Damian Kurek.

Damian Kurek

Podczas gdy Maria Rutkowska jest osobą w Pleszewie znaną jako nauczycielka klasy fortepianu w szkole muzycznej, inspiratorka wielu wydarzeń muzycznych, uhonorowana przez władze Pleszewa tytułem Mecenasa Pleszewskiej Kultury, Damiana Kurka nie znamy.

Czytaj: Muzyka filmowa królowała nad torowiskiem
             Koncert Mistrz i uczeń
Pianino wędrujące po mieście na lawecie
Dzień bez grania jej się nie zdarza
             Muzeum pełne kolęd
Jubileuszowy koncert Marii Rutkowskiej i Renaty Pawelec

Pianistka i trębacz

Mnie zafascynował duet stworzony przez pianistkę i trębacza. Jak mówi Maria, spotkali się w 2008 roku, kiedy ona zaczynała pracę na uczelni w charakterze wykładowcy a Damian Kurek – rozpoczynał studia. Ja nowa, on nowy. Był jednym z pierwszych moich studentów. Trafiłam do trąbek. Pracowałam u prof. Romana Grynia jako pianistka, która grała na lekcjach z trębaczami. Damian był w grupie studentów  – wspomina Maria Rutkowska. Dodaje, że w czasie jego studiów często się spotykali – on grał na trąbce, ona akompaniowała.

Maria Rutkowska foto Danuta Gruchot
Dostrzegła potencjał w studencie

Kiedy Damian Kurek kończył studia, profesor zapytał Marię, kogo by ewentualnie widziała na jego miejscu. Ponieważ największy potencjał dla rozwoju naukowego dostrzegała właśnie w Damianie Kurku, to jego poleciła profesorowi. I tak w 2013 roku trębacz zaczął pracę na uczelni. Siedem lat później obronił doktorat a Maria akompaniowała mu na recitalu doktorskim. Wcześniej to on grał na Marii doktoracie.
Jest on adiunktem klasy trąbki na Akademii Muzycznej. Jest też pierwszym trębaczem  w Filharmonii Poznańskiej

Damian Kurek
Nadal gra z trębaczami

Ale nie tylko. Na poznańskiej uczelni uczy też pianistów kameralistyki czyli grania w duetach, triach, kwartetach…. Wykłada też pianistom literaturę fortepianową oraz studentom III roku licencjatu, propedeutykę badań naukowych. Po prostu uczę ich jak mają pisać artykuły, przygotowując się do pracy naukowej – wyjaśnia Maria Rutkowska.  Nadal też „gra ze studentami trębaczami”. Spotyka tam Damiana Kurka, który uczy studentów gry na trąbce, a ona im akompaniuje. Razem realizują też liczne projekty muzyczne. Razem koncertują.

Wspólna płyta

Z tej wieloletniej współpracy zrodził się pomysł na wspólną płytę z muzyką polskich kompozytorów stworzoną w XXI wieku. Tytuł płyty „Polish Music for Trumpet & Piano Damian Kurek & Maria Rutkowska” czyli „Polska muzyka na trąbkę i fortepian”  Damian Kurek i Maria Rutkowska. Znajdziemy na niej utwory Zdzisława Szostaka, Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Herdzina, Artura Żuchowskiego – narzeczonego Marii, który utwór „Concertino” napisał specjalnie na tę płytę. Artur Żuchowski prowadzi na Akademii Muzycznej w Poznaniu wykłady z zakresu kompozycji utworów.

Poszła w świat, czeka na recenzje

Płyta poszła w świat. Artyści czekają na recenzje – musimy otrzymać od kilku osób sygnał, że płyta coś wnosi do rozwoju muzyki polskiej a dokładnie do instrumentalistyki – podkreśla Maria Rutkowska. Dodaje, że ta płyta została wymyślona przez nią od początku do końca. Wszystko tu jest moje – mówi. Utwory wybrane są przeze mnie, teksty w książeczce dodanej do płyty, też są mojego autorstwa. Projekt jest przeze mnie finansowany. Gramy na niej razem i razem płytę promujemy  – podkreśla pleszewianka.

Płyta

Nagrana w Pleszewie

Płyta będzie dostępna w całej Europie i w wydawnictwie ARS SONORA. Promuje nas też hiszpańska firma STOMVI, która produkuje trąbki, współpracuje z Damianem Kurkiem. On jest twarzą firmy. Docelowo utwory znajdą się na Spotify w przestrzeni wirtualnej. Polska promocja płyty odbyła się w Pleszewie w sali koncertowej, bo tam była nagrywana ze względu na dobre instrumenty i akustykę sali.

Damian Kurek i Anna Bogacz – prowadząca promocyjny koncert płyty w Pleszewie

No i powiązania Marii Rutkowskiej z szkołą muzyczną, gdzie wciąż pracuje, kształcąc młodych pianistów na stopniu podstawowym.

Nagrywanie płyty Foto Jakub Garbacz Ars Sonora
Nagrywanie płytyFoto Jakub Garbacz Ars Sonora
Nagrywanie płyty Foto Jakub Garbacz Ars Sonora
Zapracowana pianistka

Maria Rutkowska jest osobą bardzo zapracowaną. Rocznie gra od 80 do 90 koncertów solowych ale nie tylko. Gra w Orkiestrze Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu, z którą ma stały kontrakt. Najbliższy koncert odbędzie się w Auli UAM z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. W poniedziałki, wtorki i „pół środy” pracuje na uczelni w Poznaniu, w czwartki po 17.00, piątki – cały dzień i soboty do 11.00 ma lekcje w Państwowej Szkole Muzycznej 1 st. im. W. Kilara w Pleszewie

Zdjęcia Danuty Gruchot, Agnieszki Piaseckiej z polskiej premiery płyty

Gratulacje
Kompozytor Artur Żuchowski oraz meloman z Kalisza Andrzej Zmyślony foto Danuta Gruchot

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska