Najmłodsza córka Pogaja i Poinsencji II w Gołuchowie otrzymała imię Pogajka

Irena Kuczyńska14 grudnia 20234min
Najmłodsze żubrzątko w Zagrodzie Żubrów w Gołuchowie już nie jest bezimienne. Córeczka Pogaja i Poisencji II, która przyszła na świat we wrześniu, otrzymała imię Pogajka.
408820690_1123631278850225_7626324436380081727_n-1.jpg

Razem z Pogajką gołuchowskie stado liczy 8 żubrów. Najważniejszy jest jej ojciec byk Pogaj. Kolejne w żubrzej hierarchii są dwie żubrzyce – matka Pogajki – Poisencja II i Podusta. Jest jeszcze krówka Potela, 3 – letni byczek Porest i urodzone w zeszłym roku bliźniaki – Potus i Powita.

Młode żubry na 45 urodziny Pokazowej Zagrody Żubrów

Syn Pogaja i Poisencji II ma na imię Porest

Pogajka córka Pogaja

Najmłodsza pociecha przyszła na świat we wrześniu i ma się dobrze. Co widać na zdjęciach z uroczystości nadania imienia, które wymyśliła dla niej pani Jolanta. Brzmi ono Pogajka i nikt nie będzie mieć wątpliwości co do tego, że jest córką Pogaja.

 

Żubry przygotowane do zimy

Gołuchowskie żubry już przygotowane są do zimy, zmieniły podszerstek na zimowy, więc nie zmarzną. Spiżarnia żubrza jest zabezpieczona w siano, sianokiszonkę oraz kasztany, które zebrały dla żubrów dzieci ze szkół w gminie Gołuchów.

Nadanie imienia

Rodzą się i wyjeżdżają

Pokazowa Zagroda Żubrów została utworzona w w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie w 1977 roku. Urodziło się tu ponad 110 żubrów, które wyjeżdżają z Gołuchowa. Pogajek i Powójka – dzieci Pogaja, starsze rodzeństwo Pogajki, wyjechały dwa lata temu do Hiszpanii.Trzy lata temu do Andaluzji wyjechał  Podlas

Pogajek i Powójka wyjechały z Gołuchowa do Hiszpanii

Imię na PO

W ciągu 46 lat w Gołuchowie urodziło się ponad 110 żubrzych bobasów. Ich imiona zaczynają się na PO, co jest zgodne z wymogiem regulowanym przez Księgę Rodowodową Żubrów.