Powstańcy wielkopolscy na obrazach Jakuba Multana – wernisaż wystawy w bibliotece w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska18 lutego 20236min
329392544_5908689235890958_4472558206634603192_n-1280x827.jpg
W najbliższą niedzielę w Pleszewie odbędzie się wielkie otwarcie  nowej wystawy portretów powstańców wielkopolskich. W jej projekt twórca obrazów Jakub Multan zaangażował kilkanaście placówek z 8 gmin w regionie.

 

Każda z nich wybrała swojego  lokalnego bohatera, którego Jakub Multan  sportretował. Kolekcja portretów powstańców będzie rozbudowywana – zapowiada artysta.


Portrety na rampie

Inauguracja projektu, który  Jakub Multan przygotowywał przez kilka miesięcy,  rozpocznie się w niedzielę o godzinie 17.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Na rampie przed biblioteką, która znajduje się w dawnym budynku dworca kolejowego, będą odsłonięte portrety powstańców – Ludwika Bociańskiego i Kazimierza Sopałowicza z Pleszewa, Jana Mertki – najmłodszego powstańca, który poległ, Józefa Idziora, Józefa Kubasika, Antoniego Jarzębskiego, Antoniego Małeckiego, Władysława Wawrzyniaka i Ildefonsa Domagalskiego.

Czytaj: Portrety Jakuba Multana w pleszewskiej bibliotece

Czytaj: Pleszewianie walczyli o Poznań i Krotoszyn

O powstaniu i powstańcach

Po odsłonięciu,  portrety zostaną wniesione do biblioteki i eksponowane na wystawie czasowej. Podczas wernisażu historyk Robert Kuźdub przybliży wydarzenia powstania wielkopolskiego. Agnieszka Słupianek – Winkowska opowie o jedynej kobiecie – uczestniczącej razem z braćmi – pleszewianami w powstaniu wielkopolskim. Także jej portret w powstańczym mundurze ma zostać odsłonięty.

Uświetnią imprezę

W wydarzeniu będą uczestniczyć uczniowie pleszewskiej Trójki, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich, w strojach historycznych. Swój udział zapowiedzieli też członkowie Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

Partnerzy projektu Jakuba Multana:

Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie, Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wlkp.,  Biblioteka Publiczna Gminy Gołuchów, Miejska  Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Biblioteka Publiczna w Stęszewie, Biblioteka Publiczna MiG w Pleszewie, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach, Szkola Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie, Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie

Czytaj też: Historie pleszewskich kobiet będą spisane


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska