Proces ks. Arkadiusza H. w Sądzie Okręgowym. Ofiara księdza wydaje książkę

Avatar photoIrena Kuczyńska14 października 20213min
Ksiazka-czolo.jpg
W Sądzie Okręgowym w Kaliszu odbędzie się w piątek rozprawa apelacyjna w sprawie księdza Arkadiusza H, oskarżonego o molestowanie nastolatka. Ofiara księdza wydaje książkę "Wygrałem z księdzem pedofilem"

Do Sądu Okręgowego wpłynęły dwie apelacje – obrońcy oskarżonego i Prokuratury Rejonowej w Pleszewie.

8 marca 2021 roku Sąd Rejonowy w Pleszewie wydał wyrok, domagając się dla Arkadiusza H. 3 lat bezwzględnego więzienia i 10 lat zakazu pracy z dziećmi. Oskarżony Arkadiusz h. przyznał się do winy.TUTAJ

Prokurator domagał się 6 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, natomiast obrońca wnioskował o 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Obie strony złożyły apelację od wyroku sądu. Ma je rozpatrzeć Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Czytaj też: Są apelacje od wyroku

Apelacji nie złożył Bartłomiej Pankowiak. Jakub Pankowiak, w imieniu brata, zaraz po ogłoszeniu wyroku, powiedział radiu Centrum, że dla nich ważny jest wyrok, bez względu na wymiar kary. „Sam fakt, że uznano, że molestowanie się wydarzyło, że nie zmyślamy, jest dla nas ważny”.

W sądzie toczy się też drugi proces, cywilny, w którym pokrzywdzeni przez Arkadiusza H. Jakub i Bartłomiej Pankowiakowie – bohaterowie filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego” pozywają diecezję kaliską, domagając się 1 000 000 zł odszkodowania.

Jednak, jak ustalili dziennikarze „Gazety Wyborczej” kaliska kuria nie zamierza ujawnić sądowi „poufnych dokumentów kościelnych”, powołując się m.in. na „regulacje prawne dotyczące stosunków państwa z Kościołem katolickim”.

Z informacji przekazanych przez Jakuba Pankowiaka wynika, że kościół jest skłonny sfinansować braciom terapię, co pokrzywdzonych nie satysfakcjonuje.

Warto dodać, że w tych dniach wyszła książka a właściwie wywiad – rzeka przeprowadzony przez Kornelię Chojecką z Bartłomiejem Pankowiakiem pt. „Wygrałem z księdzem pedofilem”.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska