Są apelacje od wyroku na ks. Arkadiusz H.

Irena Kuczyńska21 kwietnia 20216min
Czoło.jpg

Wracamy do sprawy ks. Arkadiusza H., skazanego 8 marca 2021 roku przez Sąd Rejonowy w Pleszewie na 3 lata pozbawienia wolności za molestowanie seksualne nieletnich. Wyrok nie był prawomocny.

Apelacje wniosła Prokuratura Rejonowa w Pleszewie oraz obrońca duchownego. Akta sprawy zostaną wysłane do Sądu Okręgowego w Kaliszu, który wyznaczy termin rozprawy apelacyjnej.

Przypomnijmy, że ks. Arkadiusz H.  – negatywny bohater filmu “Zabawa w chowanego” braci Sekielskich, pracował w parafiach diecezji kaliskiej, w tym w parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. W tym czasie wykorzystywał seksualnie nieletnich chłopców. W czasie śledztwa, które od grudnia 2018 roku prowadziła Prokuratura Rejonowa w Pleszewie,  badano kilka wątków. Wszystkie się przedawniły, z wyjątkiem jednego. Dotyczył on Bartłomieja Pankowiaka z Pleszewa. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Pleszewie.

Proces trwał dwa dni – 2 i 3 marca 2021 roku. Już w pierwszym dniu procesu ks. Arkadiusz H. przyznał się do winy i wyraził skruchę, mimo iż na wcześniejszym etapie postępowania odpierał zarzuty. Świadkiem w sprawie był Jakub Pankowiak, także ofiara księdza.


Ks. Arkadiusz H. przyznał się do winy

Prokurator Jakub Łuczak domagał się 6 lat pozbawienia wolności, obrońca Michał Królikowski wnioskował o 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat.

Na wyrok ksiądz poczeka do 8 marca
8 marca sędzia Krzysztof Urbaniak ogłosił wyrok.  Duchowny został skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 10 – letni zakaz pracy z młodzieżą.  Wyrok nie był prawomocny

Arkadiusz H. skazany za molestowanie

14 kwietnia obie strony złożyły apelacje od wyroku – co potwierdza prezes Sądu Rejonowego w Pleszewie Małgorzata Huk – Sobańska. Akta sprawy zostaną wysłane do Sądu Okręgowego w Kaliszu, który wyznaczy termin rozprawy apelacyjnej.

Na zdjęciach niżej: mec. Michał Królikowski na sali sądowej, dalej prokurator Jakub Łuczak