Do tej pory imiona uroczyście nadawano żubrom, które przychodziły na świat w Pokazowej Zagrodzie Zwierząt . Musiały się one zaczynać od sylaby PO. Autorów imion zwykle nagradzano zaś nadawanie imion powodowało wzrost zainteresowania zwierzętami.
Syn Pogaja i Poinsecji ma na imię Porest
Pogajka – tak ma na imię najmłodsze żubrzątko w gołuchowskim stadzie
Dlatego, kiedy w kwietniu klacz Ostróżka wydała na świat konika, zrodził się pomysł aby i dla niego znaleźć imię. Powinno zaczynać się od literki „O” – podkreśla Anna Błaszczyk – rzeczniczka gołuchowskiego Ośrodka Kultury Leśnej
Propozycje imion można do 16 czerwca nadsyłać do OKL na formularzu, zamieszczonym TUTAJ Wręczenie nagrody osobie, której imię zostanie zaakceptowane przez komisję, odbędzie się 22 czerwca w pierwszym dniu Festiwalu Lasu.
Program wydarzenia jest bogaty: przewiduje w pierwszym dniu Międzynarodowy Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej, seminarium łowieckie. W drugim m.in. jarmark rękodzieła, koncert sygnalistów, prelekcje o żubrach i o wodzie w lesie, spacer przyrodniczy, spektakl teatru Fuga „Żubr Pompik” i na koniec koncert Big Bandu Po Godzinach.
Wracając do Pokazowej Zagrody Zwierząt, najwcześniej – bo w 1977 roku przybyły tu żubry, po nich kolejno koniki polskie z Roztoczańskiego Parku Narodowego, dziki i daniele. Rocznie zagrodę odwiedza nawet 100 000 turystów. Jeśli chodzi o koniki polskie to aktualnie żyją tu 3 klacze i wspomniany już źrebaczek. Klacze mają imiona ale nie są one podawane do publicznej wiadomości, są w dokumentacji.
Czytaj: Młode żubry na 45 urodziny Pokazowej Zagrody Żubrów
Czytaj też: Odnowa ogrodu, który projektował Adam Kubaszewski