W Choczu na placu praca wre

Irena Kuczyńska11 maja 20202min0
czolo-2.jpg

W Choczu rozpoczął się kolejny etap rewitalizacji Placu 1 Maja.

Zmodernizowany będzie odcinek łączący drogę powiatową z drogą wojewódzką, która przecina Chocz na pół. Koszt zadania, na które pieniądze wykłada gmina, burmistrz Chocza Marian Wielgosik szacuje na 900 000 zł.

Drugi co do ważności plac w miasteczku Chocz potocznie zwany jest „Piaskami” a nazwę Plac 1 maja otrzymał po wojnie. W dwudziestoleciu międzywojennym był Placem św. Wawrzyńca, jako że do 1822 roku stał tu kościółek, któremu święty patronował. Po kościółku, który spłonął,  pozostał pomnik z figurką świętego w niewielkim parku, odnowionym w I etapie rewitalizacji placu.

W II etapie za zgodą konserwatora zabytków, park nieco zmniejszono, robiąc miejsce pod rondo. Teren odwodniono, oświetlono, wymieniono kanalizację, sieć wodociągową, wykonano parkingi, chodniki i nową nawierzchnię. Kosztowało to 1 400 000 zł.
Czytaj też: Rondo nieduże ale jest

Teraz czas na modernizację północnej części placu, czyli ciągu łączącego drogę powiatową z wojewódzką. Zniknęło stare opłotowanie parku, będzie nowa jezdnia ze zjazdami do posesji, miejsca postojowe z kostki granitowej, nowe chodniki, ledowe oświetlenie – wymienia burmistrz Marian Wielgosik.
Do wakacji prace będą ukończone. Gmina wyda na to 900 000 zł. Burmistrz liczy na to, że droga wojewódzka, która przecina Chocz na pół i przebiega przez plac, też będzie wyremontowana. Wtedy na Placu 1 Maja naprawdę będzie pięknie.

Takie były plany rewitalizacji placu

Radio Centrum Praca wre