Historia kamienicy jest bardzo burzliwa. Na początku XX wieku Stanisław Bendlewicz umieścił tu fabrykę dewocjonaliów, a produkowane tu krzyżyki eksportowano na Wyspy Kanaryjskie.
W 1945 roku wybuch sowieckiego czołgu zniszczył zabytkowy portyk.
Po wojnie były tu sklepy i mieszkania. Pożar, który wybuchł 14 lat temu, zdewastował budynek.
W tej kamienicy produkowano krzyżyki wysyłane na wyspy kanaryjskie
Historia kamienicy przy Kaliskiej 2
Wyzwolenie Pleszewa z wybuchem czołgu w tle
Miasto go odbudowało, przywróciło paradny portyk. I szukało pomysłu na jego zagospodarowanie – planowano sprzedaż, dzierżawę, restaurację, hotel… Niestety, wszystkie zabiegi skończyły się fiaskiem.
Sąd orzeknie, czyja jest kamienica przy Kaliskiej 2
Nowy pomysł na starą kamienicę
Spółka Sport poprowadzi hotel przy Kaliskiej 2?
Muzeum Bogusza
Teraz pojawił się kolejny pomysł – utworzenie galerii sztuki współczesnej – w piwnicach ma być muzeum poświęcone urodzonemu w Pleszewie artyście Marianowi Boguszowi. Na I piętrze znajdzie się ekspozycja jego prac, w tym 70 blach, podarowanych przez żonę artysty. II piętro będzie przeznaczone na wystawy czasowe, na które w Zajezdni Kultury brakuje miejsca – mówi Przemysław Marciniak – dyrektor Zajezdni.
Blachy Bogusza na wystawie w Muzeum Ziemiaństwa
Marian Bogusz – bohaterem konkursu
Starania o kasę
Na poddaszu znajdą się pracownie szeroko rozumianych sztuk wizualnych. Pomysł jest na etapie projektowania i pisania projektu na dofinansowanie. Jeśli wszystko się uda, w 2026 roku będziemy mieć w Pleszewie nowe miejsce związane z kulturą.
Część kamienicy od strony ulicy Krzyżowej zostanie zagospodarowana na mieszkania.