„Staszek” jest spoko! Znajdziesz tu wiedzę, przyjaźń a nawet miłość

Avatar photoIrena Kuczyńska15 maja 202147min
Irena-Kuczynska-1.jpg

„Staszek jest spoko” – cytat z piosenki autorstwa absolwenta szkoły Igora Borowskiego bardzo trafnie określa  najstarszą szkołę średnią w powiecie pleszewskim – Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica.

Dzisiaj Wam opowiem o ludziach, którzy tworzą społeczność Alma Mater Pleseviensis. Znacie ich z urzędu, z ulicy, ze szkoły, ze szpitala, z ekranu czy sceny. Może nawet nie wiecie, że uczęszczali do ukrytego wśród drzew pięknego starego budynku?

„Staszek jest spoko” wszak to najstarsza szkoła średnia w powiecie pleszewskim. Gmach szkoły ma 110  lat a polska szkoła średnia mieści się w nim od 1919 roku. Gdyby te mury umiały mówić, na pewno opowiedziałyby o ludziach, którzy tu się uczyli, bawili, przeżywali swoje sukcesy, porażki, pierwsze miłości.

Link do piosenki „Staszek jest spoko”TUTAJ

W ciągu 102 lat „Staszka” ukończyło 8990 absolwentów. To ogromna rzesza ludzi. Ze „Staszkiem” powiązane są historie pleszewskich rodzin. Nie ma chyba w mieście i powiecie familii nie związanej z Liceum. im. St. Staszica.

Wśród najbardziej znanych są Suchoccy. Pierwszą maturę w 1923 roku zdawał w Gimnazjum humanistycznym im. Staszyca, bo tak nazywała się szkoła w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości –  Józef Suchocki – syn Stanisława Suchockiego – właściciela pierwszej polskiej apteki w Pleszewie.  Maturę eksternistyczną zdawało wtedy 7 osób.

Znamy nawet tematy pierwszej matury po zaborach.   TUTAJ

W tej siódemce, a wszyscy pokończyli studia wyższe, był prof. Józef Górski – urodzony w Śnietni koło Szymanowic, rektor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Rodzinnie w „Staszku”

Ale ja wracam do rodzinnych koneksji i dokończę wątek Suchockich – w latach 60. do „Staszka” uczęszczały obie córki jednego z pierwszych absolwentów – Hanna Suchocka – pierwsza w dziejach  kobieta na stanowisku premiera RP  TUTAJ, Zasłużona dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew, odznaczona przez Powiat Pleszewski statuetką Szenica.

No i młodsza z córek Józefa Suchockiego  – Elżbieta. Trzy lata temu obie siostry uczestniczyły w otwarciu wystawy o Rodzinie Suchockich w Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

Do „Staszka” uczęszczali też liczni przedstawiciele rodziny Kuberków: Tomasz,  Kryspin i Michał. Z kolejnego pokolenia, dzieci Tomasza : Zbigniew, Mirosław i Ewa,  Kryspina: Piotr i Łukasz. I trzecie pokolenie Kuberków w „Staszku”  : dzieci Mirosława – już absolwenci Małgorzata i Adam  „Staszka”. W pleszewskim liceum maturę właśnie zdaje syn Zbigniewa Jakub. Żeby było bardziej rodzinnie i swojsko, swoje żony Tomasz oraz Mirosław znaleźli w „Staszku”, Mirosław nawet w tej samej klasie. Ale o parach jeszcze napiszę. Teraz czas na rodziny.

Będąc przy Kuberkach, dodam, że stworzyli oni pleszewski klan lekarzy weterynarii: obaj synowie Tomasza – (weterynarza) Mirosław i Zbyszek leczą zwierzęta, podobnie jak syn Kryspina (weterynarza) – Łukasz. Weterynarzami są też dzieci Mirosława Małgorzata i Adam, którzy pracują razem z ojcem. Także córka Zbigniewa – doktora weterynarii Magda – studiuje weterynarię.

Kolejny klan rodzinny związany ze „Staszkiem”  wywiódł prof. Stanisław Bródka – nauczyciel historii w „Staszku” w latach 50., 60. i 70. Zarówno córka Maria jak i syn Stanisław uczęszczali do szkoły, gdzie wykładał tata. Podobnie jak ich dzieci. Potomkowie  Marii – Ewa i Piotr – swoje drugie połówki znaleźli w szkolnej przestrzeni, a Piotr nawet w tej samej klasie. Wiem, że syn Piotra i  Ewy to też absolwent liceum, gdzie wykładał pradziadek. Podobnie jak córka Witolda i Ewy – Olga.

I jeszcze jedna rodzina „Staszkowców” przychodzi mi do głowy, bo moje pisanie prosto z mojego serca płynie. I chociaż już 15 lat jestem poza szkołą, to tak naprawdę ciągle zerkam na stronę szkoły TUTAJ i na profile społecznościowe TUTAJ gdzie  bije serce Alma Mater Pleseviensis.

Ta rodzina to Marciniaki – piszę to nazwisko po wielkopolsku, wszak Marciniak to najbardziej popularne nazwisko w MiG Pleszew. Ich przygoda z pleszewskim liceum zaczęła się od Arkadiusza i Zdzisława Marciniaków. Ten drugi nawet żonę – Teresę ze Spychałowiczów w „Staszku” poznał. Pięcioro dzieci drugiej pary uczęszczało do szkoły na Poznańską 38. Najstarszy syn – Marek jest profesorem na Uniwersytecie im. Adama  Mickiewicza, jest też pleszewianofilem – wybaczcie neologizm, ale takie słowo przyszło  mi do głowy. Marek Marciniak posiada zbiór pleszewskich starych pocztówek, które znalazły się w kolejnych albumach „Wędrówki po dawnym Pleszewie” czy „Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej”. Współautorem książek jest wnuk Teresy i Zdzisława.

Najmłodsza córka pary – Danuta wyszła za mąż za kolegę z klasy.  Trzy córki  Danuty i Zenona: Maria, Katarzyna i Agnieszka  zdały maturę w „Staszku” a najmłodsza – Joanna – ukończyła tutejsze  Gimnazjum. Liceum wybrała inne, mówiła mi kiedyś, że 6 lat w tej samej szkole, to za dużo nawet jak na Marciniakównę. Do najstarszej latorośli Danuty i Zenona Rutkowskich – Marii, wrócę przy artystach.

Także obaj synowie Arkadiusza Marciniaka: Aleksander i Bronisław  edukowali się w „Staszku”. Bronisław przez dwie kadencje był rektorem Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Chętnie wraca do szkoły i do miasta. Bywał na  zjazdach absolwentów liceum, na inauguracjach  Pleszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gościł też pleszewian na uczelni. Miasto obdarowało go tytułem Honorowego Obywatela Pleszewa.
Kończąc wątek rodzinny Marciniaków, dodam, że troje dzieci Aleksandra Marciniaka: Przemysław (do którego wrócę), Leszek i Helena, to też absolwenci „Staszka”.

Jeszcze muszę o Mizerkiewiczach z Taczanowa Drugiego – Urszuli i Włodzimierzu, którzy uczęszczali do liceum przy ul. Poznańskiej. Tu też edukowały się ich dzieci : Maciej, Katarzyna, Tomasz, Rafał, Andrzej, Agnieszka i Natalia. Udało się wszystkich wymienić. Tomasz  – doktor habilitowany, jest aktualnie dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na UAM w Poznaniu. Bywa w Pleszewie, gościł też pleszewian na wydziale w Poznaniu. Pracownicy naukowi poznańskiej polonistyki współpracują z uczniami „Staszka” realizując ciekawe projekty naukowe. Wydali dwie publikacje: „W kuchni u pleszewian” – słownik języka i kultury mieszkańców powiatu pleszewskiego” oraz „Życiorysy lokalne” – piszemy pleszewskie biografie.

O  rodzinach związanych ze „Staszkiem” mogłabym  godzinami i w nieskończoność. Ale czas na kolejne skojarzenia ludzi z najstarszą pleszewską szkołą średnią. Jednak każdy może w komentarzach swoją rodzinkę dopisać. Zapraszam

Miłość z murów „Staszka”

Teraz słów kilka o małżeństwach, które skojarzyły się w murach pleszewskiego liceum albo po skończeniu szkoły a przynależność do społeczności „Staszka” łączyła. Przypomniała mi o tym Justyna Szczepańska – Grygiel, która poślubiła kolegę z klasy Piotra Grygiela. Nawet zdjęcie z czasów szkolnych mi przysłała. A ja dodam, że mama Justyny – Barbara Szejner jest też absolwentką „Staszka”. W tej samej klasie zrodziło się uczucie Estery i Andrzeja Mizerkiewiczów.

 




Zdjęcie ze studniówki w 2000 roku udostępniła Justyna Szczepańska - Grygiel - radca prawny, żona Piotra - informatyka w firmie farmaceutycznej. Brat Piotra Robert - też absolwent "Staszka" mieszka w Australii.

Z Lucyną Kaźmierczak – koleżanką, chociaż z innej klasy,  ożenił się emerytowany zastępca dyrektora szkoły Stanisław Janiak – absolwent liceum.
Także Ryszard Belak – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceum im. St. Staszica w Pleszewie, swoją żonę Ludgardę poznał w szkole, a właściwie na balu maturalnym swojej siostry Teresy, nota bene nauczycielki w liceum w latach 70. XX wieku. W „Staszku” poznali się i pokochali – Andrzej Gulczyński – dr habilitowany na wydziale prawa UAM w Poznaniu – prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk  i Małgorzata Mazurek. O parach będzie jeszcze niżej w Alfabecie…

W murach Staszka poznali swoje drugie połówki nauczyciele, którzy teraz pracują w szkole przy ul. Poznańskiej 38. Aleksander Wnuk (Izabela Drobnikowska), Maria Jankowiak – Cichy (Dariusz Cichy), Robert Kulig (Radosława Penkala), Henryk Szczudlik (Zuzanna Przestańska), Magdalena Komorska (Robert Karczewski). Do tego dochodzi wspomniana wyżej Małgorzata Potarzycka i mąż Mirosław Kuberka) a także Magdalena Kaczmarek zd. Borkiewicz – żona Błażeja Kaczmarka… „Staszka” ukończyły dwie córki Cichych, dwaj synowie Karczewskich, syn i córka Kuberków, córka Kuligów a teraz prawdopodobnie przyjdzie syn do szkoły, w której też uczyli jego dziadkowie Lidia i Andrzej a Andrzej był też dyrektorem „Staszka”. Licealistą jest syn Kaczmarków.

Jeśli chodzi o nauczycieli, to 27 aktualnie uczących - pokończyło "Staszka". W tym jest wicedyrektor Łucja Kasperska, anglista Adam Kałużny, Karolina Matyla - nauczycielka języka angielskiego i rosyjskiego, Magdalena Barańska - germanistka - mama tegorocznego maturzysty, Joanna Krzymińska - nauczycielka informatyki, kierująca też biblioteką, Izabella Wawroska - nauczycielka informatyki, matematyk Andrzej Leśnierowski, polonistka Lidia Weber - Michalak, chemiczka Justyna Górczyńska, wuefistka Ewa Dąbkiewicz, księgowa Mirela Raźniak, wuefistka Ewa Karbowska, germanistka Maria Cichy, Aleksander Wnuk, Henryk Szczudlik, historyk Robert Kulig, anglistka Małgorzata Kuberka, matematyk Radosław Witkowski, sekretarka Nina Kasperska ... Dzieci wielu z nich uczęszczały do "Staszka"

Absolwenci „Staszka” na urzędach…

Zanim przejdę do Alfabetu Absolwentów „Staszka” od A do Z,  chcę wyróżnić absolwentów, którzy pełnią ważne funkcje w Pleszewie i powiecie. Pewnie nie wszyscy wiecie, że najważniejsza osoba w Miecie i Gminie Pleszew – wybrany w wyborach powszechnych na urząd Burmistrza MiG Pleszew  prof. dr hab. Arkadiusz Ptak – jest absolwentem Alma Mater Pleseviensis. Jest pierwszym burmistrzem Pleszewa z tytułem naukowym doktora habilitowanego, do tego profesorem nadzwyczajnym Polskiej Akademii Nauk od 2017 roku, zanim został burmistrzem  TUTAJ

Podobnie jak Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pleszewie dr Adela Grala – Kałużna, wójt gminy Gołuchów Marek Zdunek czy zastępca burmistrza Pleszewa Andrzej Jędruszek . I tu dodam, że żona wiceburmistrza Aleksandra jest koleżanką z klasy.
Absolwent „Staszka” Mariusz Gramala zarządza funduszami powiatu pleszewskiego, pełniąc funkcję Skarbnika Powiatu Pleszewskiego. Także Sekretarz Powiatu Urszula Balicka – kończyła „Staszka”.  Zaś  na czele Rady Nadzorczej Pleszewskiego Centrum Medycznego stoi  absolwent „Staszka” –  Marian Sztamburski.

Z dumą podkreślam, że i  dyrektor  Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak edukował się i maturę zdawał w pleszewskim liceum, podobnie jak dyrektor Zajezdni Kultury Przemysław Marciniak. No i kierowniczka Zamku Czartoryskich w Gołuchowie – Paulina Vogt – Wawrzyniak oraz Katarzyna Krawczyk – dyrektor Domu Pomocy Społecznej  w Pleszewie. Dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy jest Piotr Janiak – oczywiście absolwent „Staszka”. Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej – Anna Konieczna też się edukowała w „Staszku”.

… i w szkołach

Wśród dyrektorów szkół podstawowych w powiecie prym wiodą absolwentki i absolwenci  „Staszka”: Jolanta Robaczyk w Jedynce, Romana Kaczmarek w Dwójce, Dorota Bystrzycka w Trójce, Iwona Korniluk w Taczanowie Drugim, Elwira Łucka w Kowalewie, Maciej Grzesiński w Sowinie Błotnej, Alina Banaszak w Choczu, Zenon Lisiak w Dobrzycy, Krzysztof Orszulak w Czerminie, Ewa Marciniak w Białobłotach, Paweł Jakubowski w Tursku…

No i szkoły średnie: Iwona Kałużna od lat kieruje Zespołem Szkół Usługowo – Gospodarczych,  Grażyna Borkowska – Zespołem Szkół Rolniczych w Marszewie a Elżbieta Kwiatek – Zespołem Szkół Specjalnych.

Społecznicy ze „Staszka”

A społecznicy?   Lucyna Roszak – któż nie zna Lucy, która  prezesuje Fundacji Animacja, prowadzi Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, skupia wokół siebie wolontariuszy. Także ona uczyła się w „Staszku”. No i  komendantka pleszewskich harcerzy hm Sławomira Madalińska zaczynała działalność w harcerstwie jako licealistka…. Z jeszcze młodszej generacji Maciej Banaszyński – szef sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

O tym, że czas spędzony w murach "Staszka" był niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju świadczą też przyjaźnie zadzierzgnięte w szkole i zjazdy klasowe - najmilsze. Oto zdjęcie klasy 4E, która lubi się spotykać. Tak było 20 lat po maturze  Co się stało z naszą klasą?

I po 25 latach z 4D Lata z Wami były niezapomniane
Zastępca dyrektora Łucja Kasperska z jednym z licznych tableau

Na tym m.in. polega wyjątkowość  „Staszka”. Gdzie się nie obrócisz, tam spotkasz kolegę ze szkoły: w polityce, w biznesie, na urzędach, w szpitalach, w sądach, w filmach, w telewizji, w szkołach, w kościele, przedszkolach, na estradach, na boiskach sportowych, na macie, w powietrzu, na morzu, w muzeach, na wszystkich kontynentach. Piszą książki, fotografują, podróżują, leczą, kierują firmami, stoją na czele samorządów – napisałam kilka dni temu na fanpage Irena Kuczyńska Blog.

 Nie wierzycie? W takim razie zapraszam do współtworzenia Alfabetu  absolwentów „Staszka” od A do Z.  Znaleźli się w nim Ci, których spotykamy albo w realu w Pleszewie i okolicy albo w przestrzeni wirtualnej

A – jak  Adaszak Kinga – nauczycielka w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie, „Staszka” kończyła mama Kingi – Hanna oraz dwie siostry

B – jak Bogacz Anna – rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, liceum ukończył też brat Anny – Łukasz, mama Wiesława oraz mąż Marcin

B – jak Brania Edyta – nauczycielka, podróżniczka, autorka pięknych zdjęć przyrody i ciekawych obiektów

B – jak Balcerek – Wysocka Małgorzata –  radna pleszewska, liderka Stowarzyszenia „Kocia Łapka” w Pleszewie, właścicielka sklepu z  bielizną w Pleszewie

B – jak Bednarek Tomasz – aktor  znany powszechnie z roli Jacka Boreckiego w najstarszym polskim serialu „Klan”, prezenter tv programie „Zakochaj się w Polsce”

B – jak Biernat Marek – koordynator ds. Juniorów w kadrze Polski Osób Niepełnosprawnych.
Więcej TUTAJ

B- jak Biliński Wiktor – emerytowany nauczyciel języka francuskiego, tłumacz przysięgły – „Staszka” ukończyła też jego córka Barbara

B- jak Borkiewicz Ryszard – emerytowany nauczyciel historii pleszewskiego liceum, przewodnik wielu wycieczek krajoznawczych, w tym organizowanych dla Pleszewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Żona Bogumiła – położna w PCM jest też absolwentką „Staszka”. Obie córki pary Magdalena i Marta ukończyły „Staszka”. Zaś wnuk Igor – syn Magdaleny jest uczniem liceum

B – jak Bołuńdź Konrad – lekarz medycyny, zatrudniony w kilku pleszewskich NZOZ, mama Konrada Lidia też kończyła pleszewskie liceum

C – jak Całka Adam – Nadleśniczy w Nadleśnictwie Antonin w pow. ostrowskim. Żona Klaudia też jest absolwentką „Staszka”

C – jak Cierniak Adrian – wykładowca na Wydziale Geografii i Geologii UAM w Poznaniu, współpracujący ze szkołą

C – jak Cichy Tomasz  – turysta niekonwencjonalny, fotograf – Więcej TUTAJ
mana Tomasza ) Dorota – nauczycielka w Trójce jest też absolwentką „Staszka”

C – jak Cierniak Justyna  – lekarz rodzinny w Gizałkach, syn Wojciech ukończył studia medyczne, córka Weronika jest na I roku Akademii Medycznej. Obaj są absolwentami „Staszka”, podobnie jak ich babcia Janina Wnuk.

C – jak Cieślak Maciej – lekarz – ginekolog w Pleszewskim Centrum Medycznym

C – jak Cieślak Damian – dziennikarz portalu www.pleszew.naszemiasto.pl

Cz – jak Czerwińska (zd. Kuś) Patrycja – właścicielka sklepu z odzieżą i obuwiem damskim, żona Filipa – absolwenta „Staszka” – ich córka Michalina uczy się w „Staszku”. Zaś najmłodsza siostra Filipa – zdaje właśnie maturę.

D – jak Dobrowolska Honorata – dyrektorka Przedszkola im. Misia Uszatka w Pleszewie

D – jak Drosdowscy Dorota – szefowa Biura Rady Powiatu Pleszewskiego i Jacek – właściciel firmy informatycznej – małżeństwo absolwentów „Staszka”. Szkołę ukończyła ich córka, a uczy się jeszcze syn.
E –
F – jak Fehler Piotr – dziennikarz „Gazety Pleszewskiej”, szef portalu pleszew.naszemiasto.pl, do „Staszka” uczęszczała też mama Piotra

G – jak Golińska Emilia – animatorka w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, wolontariuszka, powszechnie znana w środowisku pleszewskich seniorów, ale nie tylko. W „Staszku” uczyła się też mama Emilki

G – jak Grzechowiak Małgorzata, znana w całym mieście producentka kwiatów rabatowych, które zdobią wiele balkonów, ogródków ale też miejskich klombów. Do „Staszka” uczęszczała też mama pani Małgosi

G – jak Glapa Mariusz – rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, do „Staszka” uczęszczali też dwaj bracia rzecznika

G – jak Gulczyński Andrzej – profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, regionalista, znawca historii Pleszewa i Wielkopolski. „Staszka” ukończył też brat profesora – lekarz

G – jak Garbarczyk Elżbieta – emerytowana nauczycielka języka niemieckiego, tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Do „Staszka” uczęszczały też dwie siostry Elżbiety – Maria i Danuta oraz dzieci sióstr

G – jak Giezek – Stempniak Małgorzata – właścicielka Galerii Sztuki Użytkowej „art. M” w Pleszewie, Mecenas Pleszewskiej Kultury, córka absolwentki Bożeny Giezek, matka dwojga licealistów

G – jak Gorzeńska Oktawia zd. Kuczyńska – Absolwentka Leadership Academy for Poland. Wieloletnia dyrektorka szkoły z mocą zmieniania świata w Gdyni, twórczyni szkoły w chmurze oraz Flagowej Szkoły Microsoft, Członkini Rady Programowej, a także doradczyni dyrektorów w projekcie Szkoła dla Innowatora Ministerstwa Rozwoju, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jej fanpage obserwuje wielu pleszewskich nauczycieli.TUTAJ

H – jak Hajdasz – Wiszniewska Maria – lekarz – okulistka, mama lekarza Piotra Wiszniewskiego i Anny – okulistki, córka zdzisławy Hajdasz – lekarza – stomatologa – absolwentki „Staszka”

H – jak Horoszkiewicz Paula – lekarz stomatolog, zarządza Centrum Medycznym „Horoszkiewicz”. Uczniem „Staszka” jest syn Piotr a absolwentką siostra Małgorzata – farmaceutka.
I –
J – jak Janos Tymoteusz – finalista Olimpiady Znajomości Afryki – bez egzaminu przyjęty na Uniwersytet Jagielloński, inicjator Reversed Festiwal w Pleszewie, organizator NVP Tournament 3×3 koszykówka – członek zarządu KS Kosz Pleszew. Do „Staszka” uczęszczała też mama Tymoteusza – Tatiana – protetyczka słuchu oraz babcia Danuta

J – jak Janusz Rataj – lekarz pediatra w Pleszewskim Centrum Medycznym. W 1974 roku ustanowił rekord „Staszka” w biegu na 200 metrów. Matka Alicja Rataj była nauczycielką języka polskiego w „Staszku”.

K – jak Knast – Śliwińska Barbara – lekarz diabetolog, dwaj synowie Marcin i Wojciech to absolwenci „Staszka”, do szkoły uczęszcza wnuczka Małgorzata

K – jak Kostuj Leszek – artysta zajmujący się malarstwem, rysunkiem, grafiką tradycyjną i komputerową. Najbardziej upodobał sobie malarstwo olejne i akrylowe. Więcej Tutaj

K – jak Kaczmarek Michał – nauczyciel, kolekcjoner pamiątek m.in. po 70 pułku piechoty w Pleszewie, członek Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty, autor kilku historycznych książek

K – jak Kołaska Monika – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie

K – jak Kołaska Dorota zd. Wolniak – właścicielka apteki w Czerminie, córka prof. Mariana Wolniaka i Teresy – farmaceutki – absolwentki „Staszka”. Matka licealisty Sergiusza

K – jak ks. Kieling Michał – doktor habilitowany, pracownik Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, współautor monografii „Diecezja Kaliska – parafie – kościoły – kaplice”. TUTAJ

K – jak Kaziuk Aleksandra – lekarz rodzinny w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Zdrowie” w Pleszewie

K – jak Kondracka Magdalena – związana z rodzinną kwiaciarnią „Stokrotka” , jej córka Antonina jest uczennicą „Staszka”

K – jak Kołtuniewski Mieczysław –  Naczelnik MiG Pleszew, a po 1990 roku Przewodniczący Rady Miejskiej w Pleszewie, radny powiatowy. Długoletni prezes Stowarzyszenia Absolwentów Pleszewskiego Liceum, organizator kilku zjazdów absolwentów. W 1965 roku ustanowił rekord szkoły w biegu na 60 metrów.

K – jak Klauza Tomasz – twórca Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach, Muzeum Dwóch Imperiów, pasjonat Napoleona Bonaparte i jego epoki.

K- jak Korzeniewska Jolanta – właścicielka firmy Kraft Box w Kowalewie, która się rozwija i daje pracę mieszkańcom Pleszewa. Absolwentką szkoły jest też córka bizneswomen

K – jak Krawczyk Weronika – absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu – pierwsza praca w Pleszewskim Centrum Medycznym

K – jak Kruchowska – Wojcieszak Patrycja – trenerka sekcji lekkiej atletyki KS Stal Pleszew, nauczycielka w ZS w Broniszewicach. Mąż – absolwent „Staszka” Tobiasz Wojcieszak – jest trenerem  Stali Pleszew

K – jak Kuchta Violetta zd. Sroczyńska – pleszewianka obdarzona pięknym głosem, absolwentka wyższych studiów muzycznych w zakresie śpiewu, nauczycielka. Syn Violetty Piotr – studiuje medycynę, córki bliźniaczki Anna i Joanna też uczą się w „Staszku”.

K – jak Kujawski Tomasz – przedsiębiorca, twórca  Galerii Zamkowa w Pleszewie – pierwszej takiej w Pleszewie, „Staszka” ukończył też brat Tomasza – Piotr

K – jak Kubiak Tomasz – właściciel biura architektonicznego  w Pleszewie, żona Joanna – koleżanka z klasy – farmaceutka, syn Jakub – po studiach pracuje w firmie ojca, córka Zofia jest studentką medycyny, Amelia jeszcze uczy się w „Staszku”.

K – Joanna Kubiak – Budzisz – doktor inżynier w dziedzinie nauk technicznych jest kierownikiem laboratorium Nowoczesne Aparaty Elektryczne na Politechnice Wrocławskiej. Przyjeżdżała do „Staszka” na zajęcia z zakresu elektroniki.

L – jak Liskowscy – Piotr jest zastępcą dyrektora Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych, jego żona Magdalena – absolwentka „Staszka” uczy języka niemieckiego. Córka Julia zdaje właśnie maturę w „Staszku”. Andrzej Liskowski jest kierownikiem Wydziału Rozwoju i Analiz, żona Małgorzata też pracuje w UMiG Pleszew.

L – jak Lisiak – Staniszewska Zenona – lekarz medycyny – właścicielka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pleszewie,   dwie córki są absolwentkami „Staszka”.

Ł – jak Łapa Romana – pracownik naukowy na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Ł – jak Łączna Alina – nauczycielka muzyki w Trójce, dyrygentka licealnego chóru „Consonans” wielokrotnie nagradzanego oraz chóru „Cantabile” w Trójce.

M – jak Małyszko Jacek – adiunkt na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, realizujący współpracę z pleszewskim liceum w ramach umowy z uczelnią. Do „Staszka” uczęszczała mama Jacka Alina, siostra mamy – Barbara oraz brat Jerzy i siostra Anna. TUTAJ

M- jak Mikołajczyk – Walendowska Zuzanna – lekarz internista w Pleszewskim Centrum Medycznym

M – jak Maciaszek Ryszard – długoletni nauczyciel wychowania fizycznego w „Staszku”, do tej pory nikt nie pobił rekordu szkoły w rzucie oszczepem z 1966 roku. Żona Małgorzata przez wiele lat pracowała w liceum jako nauczycielka wych – fiz.  Obie córki pary są absolwentkami szkoły, Dorota zdobyła rekord szkoły w skoku wzwyż, Agnieszka w biegu na 60 m. Mąż Agnieszka Jacek Rzepczyk ustanowił rekord szkoły w trójskoku

M- jak Milczarek Paweł – ultramaratończyk, biega w Tatrach, Dolomitach, Pirenejach, dookoła Mt Blanc, rocznie ponad 3000 km

M – jak Matyjaszczyk Monika – właścicielka Przychodni Matyjaszczyk w Sowinie Błotnej, liceum kończyła jej córka Olga. Wielu członków rodziny Matyjaszczyk jest związana z pleszewskim „Staszkiem”.

M- jak Matuszczak Arleta zd. Forycka – emerytowana nauczycielka, która kibicuje mi na blogu, dziewczyna z mojej klasy, potem pod moje skrzydła trafiła jej córka Agnieszka Przywarciak a w tym roku kończy liceum Wiktoria – córka Agnieszki

M- jak Mizerny Zbigniew – przedsiębiorca, muzyk, właściciel prywatnego studia nagrań, żona Agnieszka też ukończyła „Staszka”

M – jak Marciniak Łukasz – właściciel Kancelarii Adwokackiej w Pleszewie, lokalny polityk – syn Mirosławy – pielęgniarki w NZOZ Vitamed w Pleszewie, absolwentki „Staszka”

N – jak Nawrocka Magdalena – trenerka i właścicielka klubu fitness Active Fit, mąż Piotr też był uczniem pleszewskiego liceum, podobnie jak starszy syn Mateusz – aktualnie student medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. Młodszy syn Michał uczęszcza do liceum. Ojciec Piotra Nawrockiego Waldemar też jest absolwentem „Staszka”.

N – jak Nowak Małgorzata – lekarka, uczestniczka Mistrzostw Świata Ironman 70.3 Nicea 2019, brązowa Medalistka Mistrzostw Polski Lekarzy w Thtriatlonie 2020ów i Inwalidów

N- jak Narkun Maciej – znany w Pleszewie z zakładania ogrodów i dbający o pleszewską zieleń, ojciec tegorocznego maturzysty Mikołaja

N – jak Niemczewski Dariusz – nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie, Dariusz filmuje wydarzenia w Mieście i Gminie Pleszew. Absolwentką „Staszka” jest też mama Dariusza Teresa – jedna z aktywistek Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pleszewie

O – jak Ozdowska – Chojnacka Izabella – sędzia w Sądzie Rejonowym w Pleszewie.  Mama – Maria Ozdowska – absolwentka „Staszka” jest w Zarządzie Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum. Także mąż Łukasz – ukończył pleszewskie liceum. Córka pary też wybrała edukację w szkole przy Poznańskiej 38. 

P – jak Plucińska Anna – podróżniczka, fotografka Więcej TUTAJ – córka absolwentów „Staszka” Elżbiety i Mariusza

P – jak Piotrowska Julia – założycielka i dyrygentka Scholi Lenartowickiej, absolwentka Politechniki Poznańskiej, siostra Sary Piotrowskiej, córka Romany, które uczęszczały do „Staszka”

P – jak Piotr Przybył – lekarz – chirurg w Pleszewskim Centrum Medycznym oraz jego żona Maria – kierowniczka Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie. Teraz do liceum uczęszcza ich córka Nelly.

P – jak Pisarska Agata – absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu – aktualnie zatrudniona na stażu w Pleszewskim Centrum Medycznym, w „Staszku” uczyli się też  rodzice Magdalena i Roman oraz siostra.

P – jak Prusinowska – Zmyślony Danuta – dyrektorka Przedszkola nr 1 „Bajka” w Pleszewie

P – jak Praczyk Ireneusz – rzecznik Praw Pacjenta oraz rzecznik prasowy w Pleszewskim Centrum Medycznym

P – jak Pinkowscy – cała czwórka uczęszczała do „Staszka” : Ewa  Dąbkiewicz – nauczycielka wychowania fizycznego w „Staszku” – dzieci to też absolwenci szkoły, córka Natalia skończyła studia medyczne, Małgorzata – wuefistka w szkole we Wrocławiu – rekordzistka szkoły w rzucie oszczepem, Iwona – nauczycielka i  Jarosław – wuefista w pleszewskiej Jedynce, żona Bożena też uczyła się w „Staszku”.

R – jak Rutkowska Maria – pianistka, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. w Pleszewie, Mecenas Pleszewskiej Kultury; Więcej TUTAJ

R – jak Rak – Urbaniak Liliana – dyrektor ekonomiczny Fabryki Spomasz S.A w Pleszewie, prezes Pleszewskiej Izby Gospodarczej, liceum kończyła też córka Julia, a syn nadal się uczy

R – jak Radomski Norbert „Nupa” – instruktor ds. pleszewskiego kina „Hel”, które działa przy Zajezdni Kultury, akustyk w Zajezdni Kultury

R – jak Reszel Renata – nauczycielka w Zespole Szkół Publicznych w Pleszewie – radna Powiatu Pleszewskiego,

R – jak radcy prawni: Karolina Rybczyńska, Łukasz Jaroszewski, Jan Półtorak, Przemysław Borkowski, Leszek Gogoliński, Tomasz Mielcarek

R – jak Ryszard Maciaszek –  emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego w „Staszku”. Jego rekord do tej pory nie został pobity. zona Małgorzata była nauczycielką liceum, „absolwentkami „Staszka” są obie córki pary: Agnieszka i Dorota, która aktualnie mieszka w Australii.

S – jak Sobkowiak Dawid – 3 miejsce Mistrzostw Świata Juniorów Chile 2019 podopieczny Bartłomieja Sołtysiaka

S – jak Siuda Mateusz – lekkoatleta, reprezentant Polski Podczas Mistrzostw Świata Sztafet  4×100, Chorzów 2021

S – jak Staszak Dariusz  – III miejsce na Mistrzostwach Świata w Kręglach

S – jak Szymanek Mateusz – trener i właściciel klubu sportowego Matt Sport Club

Sz – jak Szymański Andrzej – nauczyciel historii, długoletni dyrektor szkoły, prezes Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego, autor książek z historii Pleszewa, mąż Marii – emerytowanej nauczycielki języka polskiego, syn Antoniego Szymańskiego – dyrektora „Staszka” w latach 60. XX wieku. Córki Marii i Andrzeja – Kinga i Daria też ukończyły liceum pleszewskie.

Sz – jak Szpunt Ewa – emerytowana dyrektorka Biblioteki Publicznej MiG Pleszew, współtwórczyni Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego, żona Jerzego – twórcy Muzeum Regionalnego w Pleszewie. Troje dzieci tej pary: Marcin, Dominik i Julia ukończyli „Staszka”.

Sz – jak Szpek Izabela zd. Kałużna – prowadzi pracownię florystyczną „Niezapominajka” a wraz z mężem restaurację. Izabela jest córką Adeli – Grali – Kałużnej i siostrą Natalii – absolwentek „Staszka”

Ś – jak  Świątek  Ewa– Sekretarz MiG Pleszew, kiedyś zawodniczka  – zdobyła Drużynowe Mistrzostwo Świata w Kręglarstwie Klasycznym

Ś – jak Śmigielscy – Katarzyna (zd. Tomczak) i Jarosław. Katarzyna pracuje w sanepidzie, Jarosław prowadzi firmę komputerową, syn Maciej – absolwent „Staszka” studiuje prawo, córka Marianna uczy się w liceum

W – jak Walkowiak Krzysztof – lekarz rodzinny w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Zdrowie” w Pleszewie. Córka Zofia jest uczennicą „Staszka”

W – jak Wróblewska – Mąka Dorota – wokalistka, pianistka, właścicielka w: Studio Happy Singers często koncertuje w rodzinnym Pleszewie. Relacja z koncertu w Sali Koncertowej TUTAJ

W – jak ks. Walczak Marcin – ksiądz śpiewający i piszący – autor powieści kryminalnej „Degustator”

W – jak Wieruszewski Andrzej – artysta, pisze ikony, maluje obrazy, które są znane nie tylko w Pleszewie. Córka Fatima jest absolwentką „Staszka”

W – jak Włodarczyk – Czajczyńska Arleta – lekarz rodzinny w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Zdrowie”. Mąż Waldemar – budowlaniec, to też absolwent „Staszka”

V – jak Vogt – Jabłońska Marta – prowadzi Karczmę „Stara Stajnia w Zawidowicach”, syn Marty jest uczniem „Staszka”.  Absolwentką liceum jest też mama Marty Teresa, siostra Katarzyna Vogt – Ostapowicz –  jej dwaj synowie, a trzeci jest uczniem liceum.

Z – jak Katarzyna Zawada – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, wokalistka, laureatka Konkursu Piosenki Anny German w Moskwie, śpiewa piosenki Anny German i ostatnio Anny Jantar TUTAJ

Z – jak ks. Zmuda Adam – proboszcz parafii św. Marcina w Kuczkowie, autor książki „Najstarsze dzieje parafii rzymskokatolickiej pw. Św. Marcina w Kuczkowie do nocy 2/3 sierpnia 1922 roku”

Ż – jak Żarnowska Dorota – radna, szefowa osiedla „Wokół Wieży”, pierwsza w Pleszewie kobieta – funkcjonariuszka Straży Miejskiej

Czytaj też: Przywieźliśmy Wam trochę Pleszewa do Poznania

Zaduma nad starym szkolnym zdjęciem
100 – lecie liceum się rozpoczyna

Staszek jest spoko”, bo to szkoła otwarta na wszystkich. Każdy dostaje w nim swoją szansę i albo ją wykorzysta, albo nie. Z perspektywy nauczycielki z 32 – letnim stażem pracy w „Staszku” i nieco dłuższym doświadczeniem życiowym stwierdzam, że nie zawsze w życiu sprawdzają się  ci, którzy byli pilni i grzeczni. Czasem wiedza i umiejętności oraz społeczne kompetencje nabyte w szkole, pozwalają człowiekowi rozkwitnąć później…

Współpraca w tworzeniu Alfabetu „Staszka” Łucja Kasperska i Ewa Karbowska

Zgodnie z zapowiedzią na Facebooku zapraszam do dopisywania się do Alfabetu  „Staszek od A do Z” w komentarzach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska