Wolontariusze na wybiegu – docenieni z okazji Dnia Wolontariusza

Irena Kuczyńska6 grudnia 202210min
1279 godzin przepracowali w tym roku wolontariusze zrzeszeni w 19. klubach działających w powiecie pleszewskim. Uczestniczyli w 40. wydarzeniach i 53. działaniach na rzecz lokalnej społeczności.
638dd46d18069_o_large.jpg

 

Gala Wolontariatu czyli delegaci wszystkich klubów, wraz z opiekunami na imprezie w Zajezdnia Kultury w Pleszewie. Najaktywniejsi odebrali nagrody.

 

Ponad 20 lat z wolontariatem

Pleszew to miasto wolontariuszy, którzy od 20 z górą lat, są skupieni wokół Lucyny Roszak – kierowniczki Powiatowej Świetlicy dla Dojeżdżających a od kilku lat także prezeski Fundacji Animacja, która prowadzi Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich. Świetlica jest siedzibą Lokalnego Centrum Wolontariatu w Pleszewskie. Potencjał w Lucynie dostrzeżono już w 2010 roku, kiedy otrzymała tytuł Człowieka Roku. Od lat w wolontariacie pracuje też Emilia Golińska – zaczynała jako wolontariuszka – teraz jest animatorką Senioralnego Centrum Wolontariatu.

Gala Człowieka Roku 2010 w Domu Parafialnym

Czytaj też: Lucy w sieci wolontariatu

200 osób na Gali Wolontariatu

Lucyna nie zawiodła, wolontariat w powiecie pleszewskim kwitnie. Poniedziałkowa Gala Wolontariatu odbyła się z udziałem  około 200 osób ze szkół dużych, jak pleszewska Trójka i małych jak podstawówka z Kwilenia czy Turska.

Gala Wolontariatu na pierwszym planie z prawej Lucyna Roszak zmierzająca ku scenie, burmistrz Arkadiusz Ptak, Urszula Balicka – sekretarz powiatu i Grażyna Kaczmarek – dyrektor PCPR
Gala Wolontariatu na pierwszym planie wolontariuszki z Senioralnego Centrum Wolontariatu
Gala Wolontariatu – młody wolontariat

Wszystkie kluby wystąpiły na scenie, zaistniały na prezentacji, wszystkie otrzymały dyplomy i nagrody, które wręczał burmistrz Arkadiusz Ptak, Sekretarz Powiatu Urszula Balicka i dyrektorka PCPR Grażyna Kaczmarek. Burmistrz podkreślał, że wolontariat jest w Pleszewie wielką wartością.

Wolontariusze z SP w Tursku
Koło z Niepublicznego LO w Pleszewie
Goście i opiekunowie
Koszulki, dyplomy, nagrody

Wyróżniono aktywne wolontariuszki z Senioralnego Centrum Wolontariatu, które od kilku lat robią furorę na pleszewskich imprezach.

Od lewej: Zuzanna Masłowska, Urszula Balicka – sekretarz powiatu, burmistrz Arkadiusz Ptak, Jakub Gałdecki, Grażyna Kaczmarek dy. PCPR, Andżelika Knappe – wolontariusze z nagrodami specjalnymi za szczególne zaangażowanie

Debiutanci otrzymali pomarańczowe koszulki, najaktywniejsi czyli Andżelika Knappe z Liceum im. St. Staszica, Zuzanna Masłowska z Zespołu Szkół Technicznych i Jakub Gałdecki z Zespołu szkół Usługowo – Gospodarczych, dostali nagrody. Gdyby za pracę wolontariuszom ktoś płacił, zarobiliby w tym roku ok. 40 000 zł.

W Korpusie Solidarności

Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie przystąpiło do programu wolontariatu długoterminowego Korpus solidarności. Wolontariusze tworzą konto w aplikacji i dzięki swojej aktywności mogą mieć dostęp do ogólnopolskiej karty wolontariusza, która daje liczne uprawnienia m.in. wejścia do muzeów narodowych ze zniżką czy realizować mini granty. Z tych ostatnich skorzystały kluby z Chocza, z Lenartowic oraz Lokalne Centrum Wolontariatu – podkreśla Lucyna Roszak.

Wolontariat wychowuje

Jej zdaniem wolontariat wychowuje świadomych obywateli, którzy pozostaną w m.in. Pleszewie. Zaszczepiony w wolontariacie odruch solidarności, obywatelskich postaw,  zaprocentuje – uważa Lucyna Roszak. Podczas imprezy przypomniała początki wolontariatu w Pleszewie, “Pomarańczowe krainy” dla dzieci podczas Dni Pleszewa. Był to rok 2011. Mówiła o tym, że kolejne pokolenie przychodzi do wolontariatu, była wolontariuszką starsza siostra, teraz przychodzi młodsza.

Lucy i wyróżnione seniorki wolontariuszki
Z sercem przy wolontariacie

Od zawsze jestem fanką wolontariatu, który wspieram, jak tylko mogę, przede wszystkim moim pisaniem. Na blogu znajdziecie wiele tekstów o wolontariacie, zaś o Senioralnym Centrum Wolontariatu w szczególności. Kiedy powstawało, miałam zaszczyt być jego ambasadorką.

Czytaj:Seniorzy chcą się integrować
Wolontariusze w każdym wieku łączą się
Pleszew wolontariuszy
Baby, ach te baby!

19 kół w Lokalnym Centrum Wolontariatu

Aktualnie na terenie powiatu pleszewskiego działa 19 kół wolontariackich skupionych wokół Lokalnego Centrum Wolontariatu. Jej przedstawiciele uczestniczyli w Gali Wolontariatu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza,
który ogłosiło na 5 grudnia Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych

 • – Szkolna Grupa Wolontariuszy “Ciepłe Serca” przy ZSP w Choczu
 • – Szkolny Klub Wolontariuszy w Kościelnej Wsi
 • – Szkolny Klub Wolontariusza w ZSP w Kowalewie
 • – Szkolny Klub Wolontariuszy “Podaruj serce” w SP w Kwileniu
 • – Szkolny Klub Wolontariatu przy ZSP w Lenartowicach
 • – Szkolny Wolontariat przy ZSCKR w Marszewie
 • – Wolontariat w NLO w Pleszewie
 • – Szkolny Klub Wolontariatu przy ZSP nr 1 w Pleszewie
 • – Szkolny Klub Wolontariatu “Łańcuch Dobrych Serc” w Taczanowie Drugim
 • – Szkolne Koło Wolontariatu przy ZSP w Tursku
 • – Szkolny Klub Wolontariatu “Laboratorium Dobrego Człowieka” przy ZSP nr 2 w Pleszewie
 • – Szkolny Klub Wolontariatu “Trójka Pleszew” przy ZSP nr 3 w Pleszewie
 • – Wolontariat przy Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie
 • – Szkolny Klub Wolontariusza “Hipomocni” przy ZSUG w Pleszewie
 • – Klub Wolontariusza przy CKiW OHP w Pleszewie

Więcej fotek za chwilę…